Viac článkov v slovenčine a češtine

Nespadne Colorado znovu na dno?

Nespadne Colorado znovu na dno?Colorado Avalanche začalo nový ročník na vítězné vlně. Jenže podobný scénář panoval i loni. Nečeká nás další propadák?

Takový nadpis článku v období, kdy Colorado Avalanche hraje nejlepší hokej za poslední rok a v týmu panuje skvělá nálada, by asi nikdo nečekal. Přesto se bojím s naprostou jistotou tvrdit, že Avalanche jsou zachránění a krize zažehnána. Jednoduše tomu tak není. Zdá se mi jako holý nesmysl myslet si po třech vítězných zápasech opak.

Celá řada fanoušků podlehla euforii a já se jim vůbec nedivím. Po nějakých 10 měsících strádání jejich milovaného klubu mají znovu naději, úsměv na tváři a věří ve značný vzestup. Jenže vzpomeňme si na začátek loňské sezóny. Šest výher v přípravě a obdobný start do základní části jako letos se třemi vítězstvími proti silnému Dallasu, úspěšnému obhájci Stanley cupu z Pittsburghu, a navíc třešnička na dortu v podobě vynulování útočně laděné Tampy.

Z nadějného začátku se nakonec vyklubal nejnižší bodový zisk v historii klubu. Po prvních čtyřech utkáních přitom téměř každý hovořil o neuvěřitelném zmýlení hokejových expertů, jenž viděli již před sezónou Avs jako nejhorší klub, a jistotě play-off.

Výsledek obrázku pro joe sakic general managerJoe Sakic má zřejmě sofistikovaný plán

Zažíváme tedy denverské deja vu? Ne tak docela. Přestože si nenechávám vnutit ukvapená prohlášení podobného typu jako loni, přece jen se něco změnilo. Jakoby generální manažer Joe Sakic nasadil neviditelný plášť z československého televizního seriálu Arabela, a aniž by to kdokoli postřehl, vybudoval nový a vcelku nadějný tým z "bezejmenných".

Už od loňské sezóny začal trenér Jared Bednar zabudovávat do sestavy mladé hráče, kteří by v budoucích letech mohli hrát stěžejní roli v týmu. A přesně tito hráči dostali v přípavě šanci, chytili ji za pačesy a od začátku základní části se v NHL usadili. Je to pro ně příležitost předvést se i před ostatními týmy a kdyby s nimi Avs přestali v budoucnu počítat, mohou mít jistotu angažmá. Jedná se hlavně o obránce Bigrase a Lindholma, v útoku pak dostávají prostor J.T. Compher, Tyson Jost a Alex Kerfoot. Nutno podotknout, že si zatím všichni vedou víc než dobře.

Colorado Avalanche v New York RangersAlexander Kerfoot si v přípravě vybojoval místo v hlavním týmu Avalanche

Kapitoly samy pro sebe jsou pak příběhy některých členů soupisky, kteří za Laviny nastupovali již v minulých letech. Mezi dosavadní nejsvětlejší momenty zcela jistě patří návrat ruského brankáře Semyona Varlamova. Vrátil se v neskutečné formě a dokázal vyhrát všechny tři zápasy, do kterých naskočil. Nesmíme zapomenout ani na kauzu Duchene. Ta se sice nevyřešila tak, jak si mnozí fanoušci přáli, ale nakonec bylo všechno zlé pro něco dobré. Duchene má do nové sezóny motivaci a oprášil své jméno střelce, které v minulé sezóně téměř ztratil.

Navíc od jarní uzávěrky přestupů Sakic přivedl sedm posil, které nastupují v základní sestavě! Takže zažitý mýtus, že se tvář týmu od uplynulé sezóny vůbec nezměnila, je naprosto mylný. Naopak, celek značně omladil, odešli nepotřební veteráni a šanci dostávají hráči, kteří by si možná jinde tolik prostoru neužili, a v Coloradu restartují své kariéry. Nejzářnějším příkladem budiž Nail Yakupov, první hvězda posledního utkání s Bostonem, a Sven Andrighetto, který rovněž uvítal odchod z Montrealu v průběhu minulého ročníku.

Boston Bruins v Colorado AvalancheNail Yakupov slaví restart své kariéry

Z čeho tedy můžu mít obavy? Jednoduchá odpověď. Psychika. Je na tuty jasné, že na Avalanche dřív nebo později přijde krize. Prohrají tři, čtyři, možná pět utkání v řadě. Vzroste tlak, bude se mluvit o dalším propadáku, a hráči se s tím budou muset vypořádat. Co když je opět poskytne "syndrom minulých sezón"? Vzpomenou si, jak se plácali na chvostu celé ligy, byli pro smích a budou to chtít všechno rychle odvrátit. Z obrovské snahy však mohou vznikat chyby a Avalanche se ze dna nevykopou.

Věřím, že k tomu nedojde, jenže kolikrát jsme v posledních sedmi letech věřili a doufali? A jak to dopadlo? Očekávání z mé strany ani ze strany dalších novinářů nejsou vysoká, což nyní hraje Avs do karet. Dobrými výkony však vzrostou. Konečný výsledek nikdo předem nezná.

Foto: Mile High Sports, Zimbio (2)

Přesvědčily vás úvodní zápasy nového ročníku o pravděpodobném postupu Avs do play-off?
Ano, Avs postoupí
Ne, zůstávám při zemi

Patrik Czepiec, Czech Republic, czepiec@eurolanche.com
12/10/2017 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."