Kniha o Eurolanche (1.)

Kniha o Eurolanche (1.)Eurolanche zverejňuje postupne celú knižku o svojej histórii na webe počas leta.

Predhovor: Petr Novotný

Žít si svůj sen

Když jsem před mnoha lety potkal autora této knížky poprvé, bylo mu 16 let a přijel do Olomouce navečeři s členy Jágr Teamu. Vyhrál ji v soutěži časopisu ProHockey a přijel s maminkou a dědou, aby se mu splnil sen – setkat se s hokejisty NHL.

Vyprávěl mi tehdy, že ze všeho nejradši má tým Colorado Avalanche a že je jeho snem jet se podívat na skutečný zápas NHL do Denveru. Docela dlouho jsme si tam povídali. Pak povečeřel s hráči a zahrál si s nimi bowling.

Od té doby pravidelně psal dopisy, v nichž komentoval hokejové dění v zámoří a často se v nich také vyptával. Jak oslovit klub, jak navázat kontakt s hráči... A většinou mě také informoval o svých nápadech, jak se co nejvíce přiblížit NHL. Snažil jsem se ho povzbuzovat, ale spíš mi to připadalo jako snění zapáleného fanouška, které se zanedlouho stejně posune jiným směrem.

Jak jsem se tehdy spletl! David Púchovský si za svými sny šel tak cíleně, jako to dokáže málokterý mladý muž. Usmyslel si, že založí evropský fanklub pro příznivce Colorado Avalanche. A tak to prostě udělal.

Když mu něco nebylo jasné, napsal mi dopis, kde se vyptával. Myslím, že jednou jsem mu dokonce odpověděl něco v tom smyslu, že kdybych měl komunikovat s každým čtenářem stejně často jako s ním, nedělal bych nic jiného a stejně bych to nestíhal. Ale David se nevzdal, když jsem nedokázal poradit já, napsal kolegům do švédské mutace nebo kamkoliv jinam. Prostě měl sen, na který nečekal, ale poctivě si za ním šel. A když mu neodpověděl jeden šéfredaktor, byla to jen nepatrná překážka, která se přece dá snadno překonat.

A hlavně – David nebyl obyčejný čtenář, který chvíli myslí na NHL a chvíli zase na něco jiného.

Když mi pak psal o svém prvním výletě do Denveru, z monitoru doslova křičelo, jak je šťastný, že se mu to povedlo. Od té doby se byl s dalšími fanoušky a členy nyní již velmi početného fanklubu Eurolanche podívat v zámoří mockrát.

Stejně jako se několikrát stalo, že na svém webu otiskl zprávu, kterou pak převzala mnohá zámořská média. O jeho existenci i práci v Colorado

Avalanche už dobře vědí, jeho tvář se už mnohokrát objevila na informační kostce nad ledem přímo v aréně. Dělal s ním rozhovor legendární Jeremy Roenick do celostátní televize NBC Sports...

Rád jsem pak dělal výjimku a rubriku Dopisy v časopise jsem z jedné stránky rozšířil na dvě, aby se tam vešla Davidova reportáž z jeho zájezdů do Spojených států. Prostě to stálo za to. Ostatně jako vždy, když vidíte, že se někomu díky píli a odhodlání daří plnit si sny.

A přesně o tom je i tato knížka – o splněných snech.

Petr Novotný,
Šéfredaktor časopisu ProHockey

V prípade vážneho záujmu o celé, farebné vydanie knihy vo formáte PDF píšte na eurolanche@eurolanche.com. Tlačená verzia je vypredaná.
 

Predhovor: Adrian Dater

Počas 23-ročnej histórie Colorada Avalanche vzniklo veľa skvelých tradícií. Od kričiaceho hlasu hlásateľa Alana Roacha po speváka národnej hymny Jakea Schroedera, až po dva vyhrané Stanley Cupy a celú kopu hviezdnych hráčov - Avs majú unikátnu históriu, čo robí mesto Denver hrdým.

Jedna z tradícií vznikla pred 10 rokmi a je pre Avalanche unikátnou. Je to horlivá skupina fanúšikov, ktorí každý rok chodia na hokej v dresoch Avs a obrazne či doslovne búšia na bubón, aby povzbudili svoj obľúbený tím.

Každý rok vidíme „inváziu“ členov skupiny, ktorí si hovoria Eurolanche. Určite neprehliadnete, keď sú v Denveri. So sebou totiž prinášajú búrlivé fandenie ako na futbale, a to nielen do Pepsi Centra, ale aj na hosťovské zápasy Avs.

Nie sú iba fanúšikmi. Sú fanatikmi. Viem to, keďže som stretol viacerých z nich vrátane ich zakladateľa Davida Púchovského. David je asi najvernejší fanúšik Avs, ktorého som stretol. Naozaj.

Jeho stránka Eurolanche.com sa stala zdrojom pre novinky a informácie o Avalanche. Stala sa z nej základňa pre fanúšikov z druhej strany Atlantiku, kde môžu zdieľať svoju vášeň pre tím.

Samotná organizácia Avalanche prijala komunitu Eurolanche. Všimlo si ich veľa hráčov, ktorí obetovali svoj čas, aby im poskytli rozhovory či sa s nimi odfotografovali. Aj v najhorších časoch vždy bola jedna vec, na ktorú sa manažment a hráči Avs mohli spoľahnúť: na neochvejnú podporu od Eurolanche.

Myslím si, že pre vás bude táto knižka zaujímavá. Samotný príbeh o tom, ako dal David dokopy komunitu je unikátny a zábavný. Tiež v nej nájdete veľa dobrých príbehov o interakcii s fanúšikmi Avs z celého sveta,

Nech komunita Eurolanche žije navždy ako cenná súčasť identity Avs.

Adrian Dater
12. október 2017

Jeden za všetkých, všetci za Eurolanche

Desať rokov. Desať rokov splnených snov. Desať rokov neskutočných zážitkov. Desať rokov krásnych spomienok. Nikdy vo sne by mi nenapadlo, že sa fanklub Eurolanche dožije 10. výročia. A ak aj hej, tak určite som si nepredstavoval, že sa do Denveru vrátime za ten čas deväťkrát; že so mnou spraví rozhovor legenda NHL Jeremy Roenick v priamom prenose celoštátnej NBC Sports, alebo že Joe Sakic na moju žiadosť „Podpíšte mi, prosím Vás, plagát a venujte to mne, Davidovi,“ odpovie „Viem, kto si“.

Ak niektoré televízne formáty či bulvárne médiá používajú frázu továreň na sny, tak Eurolanche sa takou továrňou stal. Za 10 rokov existencie sme zorganizovali deväť Eurolanche Invasion, ktorých sa zúčastnilo 37 unikátnych členov (spolu 54) z ôsmich európskych krajín a spoločne vzhliadli 56 zápasov Colorada Avalanche, z toho štyri na ihriskách súperov. Okrem toho sme absolvovali 9 členských stretnutí, 9 stretnutí s bývalými či súčasnými hráčmi Avalanche a vyspovedali viac ako 60 hokejistov a ďalších ľudí spätých s organizáciou spod Skalistých hôr. Popritom sme sa dostali do všetkých hokejových svetových, amerických a európskych médií, do ktorých sa dostať dalo. Nikto, kto sa na tejto tvrdej, desaťročnej práci podieľal, či už neustále, čiastočne alebo minimálne, sa nemusí za nič hanbiť. Ako tím sme odviedli fantastickú robotu a spoločnými silami sme vybudovali fanúšikovskú značku, ktorá nemá na trhu NHL konkurenciu.

Knižka 10 rokov fanklubu Eurolanche je kompletným a detailným príbehom fanklubu Eurolanche. Na viac ako 200 stranách som chcel nielen našim členom, ale všetkým hokejovým a športovým fanúšikom priblížiť prvé týždne a mesiace existencie fanklubu, zlomové okamžiky, obdobia krízy a časy úspechov. Knižka predstavuje doposiaľ nikdy nezverejnené detaily fungovania chodu fanklubu a taktiež približuje pohľad na jeho zákulisie, ktoré často pripomínalo bojové podmienky na fronte, ktorými sme sa museli brodiť, aby sme dosiahli stav, v akom sa nachádzame po desiatich rokoch.

Fanklub Eurolanche pripomína malú firmu, ktorej príbeh by pokojne mohol byť dokonalým naplnením tzv. amerického sna. Je to príbeh oddaných hokejových fanúšikov, ktorí sa odrazu premiestnili zo svojich malých, európskych detských izieb plných hokejových plagátov,Playstationov, časopisov ProHockey a hokejových kartičiek do útrob štadióna Pepsi Center, aby si splnili svoje veľké sny – vidieť Colorado Avalanche na vlastné oči.

Keďže som bol prítomný pri 99 percentách udalostí organizovaných fanklubom a tie som aj z väčšinovej časti organizoval sám, písal som túto knihu v prvej osobe jednotného čísla. Udalosti opisujem tak, ako si na ne po rokoch spomínam so všetkými pozitívnymi, aj negatívnymi emóciami. Bez jedných, ani druhých by sa žiaden projekt nemohol dostať na vrchol.

Po vzore hry, ktorú milujeme, som knihu rozdelil na šesť častí –Rozcvička ako úvod, I. tretina (od začiatku môjho fandenia po prvú cestu do Denveru), II. tretina (od prvej po deviatu Invasion), III. tretina (Príbehy fanúšikov), Predĺženie Samostatné nájazdy. V posledných dvoch častiach knihy sa nachádzajú kapitoly, ktoré sa mi do predošlých častí nevošli. Ďalší materiál je súčasťou špeciálnych odsekov pod titulom Reklamná prestávka, ktoré som roztrúsil po celej knihe. Na konci celej I. tretiny a na konci všetkých podkapitol II. tretiny nájdete krátky súhrn pod názvomSezóna Colorada Avalanche, ktorý predstavuje to, ako sa Avalanche darilo počas 10 opisovaných sezón Eurolanche.

Váhal som, do akej mieri sa mám rozpísať v I. tretine, aby sa z fanklubáckej knihy nestal môj životopis. Snažil som sa byť stručný a vypichol som iba tie momenty, ktoré som považoval za najzaujímavejšie. Mojim cieľom nebolo prehnane opisovať vlastné začiatky fandenia, ale skôr priblížiť čitateľom z každého kúta sveta život európskeho fanúšika NHL na prelome tisícročí. Som presvedčený, že podobný príbeh, aký som si prešiel ja, zažila drvivá väčšina z vás. Preto je prvá časť kniha nie mojim, ale našim spoločným príbehom európskych fanúšikov.

Celá kniha ako celok je veľkou mozaikou príbehov členov fanklubu Eurolanche, ktorí si posledných 10 rokov mohli plniť svoje sny. Venujem ju všetkým tým, ktorí sa držali, držia a budú držať nášho motta z roku 2007 – Jeden za všetkých, všetci za Avs a zároveň aj trochu jeho alternatívy, podľa ktorej som nazval tento úvod.

Verím, že náš spoločný príbeh bude pokračovať aj ďalšie desaťročie.

V Bratislave 9. augusta 2017

David Púchovský
zakladateľ a predseda Eurolanche

 

Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
02/07/2018 - 14:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."