Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Francouzom: Moja budúcnosť u Avs

Rozhovor s Francouzom: Moja budúcnosť u AvsEurolanche vyspovedal českého brankára organizácie Colorado Avalanche.

Po mimoriadnych kariérnych úspechoch v českej lige, na medzinárodnej úrovni, ale hlavne v KHL dostal český brankár Pavel Francouz prvú príležitosť v Severnej Amerike. Pred rokom v lete podpísal zmluvu s Coloradom Avalanche. Jej dvojcestný charakter a následné podpísanie Nemca Philippa Grubauera znamenalo, že sezónu určite začne na farme v AHL, v Colorade Eagles.

 

Pre Eagles to bola po dvoch výhrach v nižšej súťaži ECHL premiéra v druhej najvyššej americkej súťaži. S vynoveným kádrom a s „Francíkem“ v bráne sa svojho debutu zhostili výborne a postúpili do play-off, kde sa ich púť skončila v prvom kole. 

 

Pavel odchytal 49 zápasov v základnej časti, priemerne inkasoval 2,68 gólu na zápas a jeho úspešnosť zákrokov dosiahla 91,8 percent. V štyroch zápasoch play-off to bolo o niečo horšie: 3,31 gólu a 89,5 percent. V celkom meradle Pavel rozhodne nesklamal a viackrát bol hlavnou hviezdou zápasu, vďaka ktorej tím urval body. V čase najväčšej krízy prvého tímu dohral aj svoje dva prvé zápasy v NHL, v ktorých priemerne pustil 1,97 gólu a dosiahol hranicu 94,3 percent. 

 

Dlhodobé stabilné výkony v Európe, žiadne závahanie v prvej sezóne v zámorí, história úspechov, mladý vek a z pohľadu manažmentu Avs žiadne vysoké finančné nároky sú predpokladom Pavlovho zotrvania v organizácii, ktorá je zatiaľ oficiálne otvorená, keďže mu vypršal jednoročný kontrakt. 

 

Eurolanche sa s Francíkem rozprával v Bratislave počas majstrovstiev sveta v hokeji, kde prišiel posilniť český národný tím. Rozhovor vznikol pred českým zápasom s Lotyšskom. 

 

Čo ti dal rok v AHL? Neľutuješ nič? Aké to bolo v porovnaní s KHL? 

 

V prvom rade chcem povedať, že to určite neľutujem. Vždy som to chcel ísť skúsiť do Ameriky, bol to môj sen a ja som si ho splnil, aj keď (zatiaľ) čiastočne. Bol to super rok. Hokejom som sa bavil, to je základ. Celkovo ten hokej je iný. Hrá sa na menšom ihrisku. Hráči sa veľa pchajú do brány a clonia, čo je pre mňa najväčší rozdiel. Musíš bojovať, aby si videl každý puk a potom sa ho snažíš chytiť. Trochu som musel prispôsobiť štýl tomu hokeju. Keď som tam išiel, tak som si hovoril, že ak by som sa po roku vrátil (do Európy), tak to zo mňa spraví lepšieho brankára. Skúsim niečo iné a budem skúsenejší. 

 

Aké to bolo z nehokejového hľadiska? 

 

Aj po tejto stránke mi to veľa dalo. Spoznal som inú mentalitu, iný spôsob života, iný svet. Osobne ma to baví spoznávať iné kultúry. Colorado je pekné miesto. Je tam krásny, čistý vzduch, veľa slnka. Aj to robí veľa na psychiku, keď človek ráno vstane a svieti slnko, človek má pozitívny pocit a je dobre naladený. 

 

Aké to bolo byť v tíme s ďalším Čechom, čo nie je tak časté v AHL? 

 

Mali sme šťastie, že sme tam boli spolu. Martin je mladý chalan, ktorý teraz len začína svoju kariéru, bol draftovaný vysoko, čo je pre neho úžasná štartovacia čiara. Je to na ňom, aby presvedčil a posúval sa tým smerom, ktorý oni chcú. Má na to. Je to dobrý hráč a chalan. Sadli sme si. Snažil som sa mu čo najviac pomáhať, pretože viem, ako to je prísť do cudziny. Keď som prišiel do Ruska, tak to bolo ťažké, aj keď som mal 25 rokov. Neviem si predstaviť, aký obrovský skok to bol pre neho, keď mal 18, keď tam prvýkrát prišiel. Pomohol som mu zabezpečiť auto, bývanie, proste to, s čím som mal skúsenosti. 

 

Aké to bolo pozerať sa na NHL, keďže si bol viackrát v hľadisku ako divák? 

 

Bolo to úžasné, dovtedy som NHL na vlastné oči nevidel, takže som sa snažil jazdiť na čo najviac zápasov, ako sa mi dalo. V prvom rade si myslím, že NHL je obrovská šou. Hokej je tým tak obalený, že každý si ho na štadióne užije, aj keď tomu hokeju tak nerozumie. A v play-off je to zas hokej na hranici ľudských možností. Keď som videl, že hrali obdeň a ešte aj cestovali a hrali na rovnakej úrovni, tak klobúk dole.  

 

Čo si myslíš o ofsajdovej situácii zo zápasu číslo sedem? (Pavel tam bol) 

 

Asi rozhodcovia rozhodli dobre. Ťažko sa to hovorí, pozoruje zo strany poškodeného tímu, ale zas ak by to bolo z druhej strany, tak človek by za tým stál. Rozhodcovia tak rozhodli, nedá sa s tým nič urobiť. Je to škoda, pretože to bol zlomový moment v západe, keď sa Colorado mohlo dotiahnuť. 

 

Aký bol návrat do Colorada? 

 

Samozrejme, že hráči boli sklamaní. Venovali tomu toľko úsilia a práce a cítli, že to išlo navnivoč. Ukázali, čoho sú schopní. Začali sezónu úžasne, potom sa dostali do krízy, čo sa dá pochopiť, lebo je to relatívne stále mladý tím, no oni ju zvládli a dostali sa na poslednú chvíľu do play-off. Tam urobili neskutočnú vec, keď vyradili prvý tím Západnej konferencie a potrápili druhý najlepší tím do poslednej chvíle. V Colorade je veľmi svetlá budúcnosť. 

 

Hral by is ešte jeden rok v AHL? 

 

V tejto chvíli by mi to už nič nedalo. Bral som to tak, že sa musím adaptovať na severoamerický hokej. Vôbec som to nebral negatívne, že som na farme, alebo že to je nejaké poníženie. Bral som to ako ďalší krok, aby som sa priblížil NHL. 

 

Ak zostaneš v Colorade, tak minimálne ako dvojka? 

 

Nebudem hovoriť žiadne ultimáta, ale chcel by som sa posunúť an ceste dopredu, aby som nestál na mieste.

 

Už prebiehajú rokovania? 

 

Myslím si, že áno. Teraz je to na jednaniach medzi agentom a manažmentom, ja do toho nezasahujem.

 

 

Aká je tvoja pozícia na prebiehajúcich majstrovstvách sveta? 

 

Prišiel som sem na poslednú chvíľu, čo je vždy ťažšie. Mal som ešte za sebou časový posun, ale dostal som čas, aby som sa dal dokopy. Tím šľape, aj keď sa nám nepodaril posledný zápas proti Rusku. Prišiel som sem doplniť tím a nech moja pozícia bude akákoľvek, tak som rád, že som tu a chcel by som, aby sa podaril čo najväčší úspech, aby Česká republika mala medailu. Či na to budem pozerať zo striedačky, tak budem rovnako šťastný, ako keby som chytal.  

 

Názor autora: Semyon Varlamov zažil v Colorade mnoho rokov a veľa z nich bolo ťažkých. Veľmi často to bol on, kto držal tím na nohách. Po Patrickovi Royovi sa konečne stal niekto iný brankárskou hviezdou v Denveri. Bohužiaľ, výborný brankár nemôže sám vyhrávať zápasy. Podpora často chýbala, káder si prišiel niekoľkými radikálnymi zmenami a prestavbou… Varly bol však vždy Varly, zaváhal iba málokedy. Za toto mu patrí obrovské poďakovanie a poklona. NHL je však nevyspytateľná, profesionálny šport je biznis, a preto si myslím, že jeho časy sa v Colorade skončili. Jedného z jeho mála zlých období sa chopil Grubauer, ukázal svoj potenciál a Rusa vytlačil nadobro z brány. Ak by chcel Varly v Colorade zostať, musel by sa minimálne od začiatku sezóny uspokojiť s pozíciou dvojky a ísť s platom dole. Poznajúc jeho náturu, bojovnosť a stále dobré schopnosti mi to príde ako nereálny scenár. Varlamov dobrovoľne odíde tam, kde dostane šancu na post jednotky. Grubauer bude jednotkou, Francouza podpíše Colorado ako dvojku pre dôvody, ktoré som uviedol na začiatku článku. Podpis mladíka zo Švédska, Adama Wernera, do tejto situácie nezasahuje, keďže ho čaká cesta v AHL. No a keď sa niečo v Denveri pokazí, budeme vedieť, že na lavičke bude výborne pripravený Francík.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
16/05/2019 - 14:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."