Viac článkov v slovenčine a češtine

EXKLUZÍVNE: O rivalite s Detroitom (1.)

EXKLUZÍVNE: O rivalite s Detroitom (1.)Po viac ako roku rekapitulujeme sériu článkov o rivalite s Detroitom.

Lockout je v plnom prúde a pravdepodobne zničí celú sezónu. Už pomaly nie je otázkou, či sa bude hrať, ale či ešte niekedy vôbec. Rozhodli sme sa vytiahnuť z archívu články, ktoré sme písali na počesť predošlej sezóny - možno poslednej, ktorú NHL zažila. 

Novinár Denver Postu, Adrian Dater, napísal v roku 2007 knihu „Krvavá pomsta“ s podtitulom „Príbeh najlepšej a najšpinavšej športovej rivality svojej éry“ („Blood Feud – The Inside Story of Pro Sports´ Nastiest And Best Rivalry of Its Era“ v originály). Na takmer 250 stranách mapuje najväčšie detaily najznámejšej rivality. Fanklub Eurolanche vám exkluzívne prináša kompletný prehľad knihou v siedmych častiach pri príležitosti zahájenia sezóny 2011/12 úvodným zápasom. Narazíme v ňom na Detroit Red Wings.

Než prejdeme ku „Dňu D“, kedy sa to všetko medzi Coloradom AvalancheDetroitom Red Wings začalo, mali by sme si v skratke predstaviť obe strany. V roku 1976 prišiel do Denveru tím Kansas City Scouts a premenoval sa na Colorado Rockies. Kansas sa sťahoval už po dvoch rokoch existencie, no ani to mu nepomohlo. Rockies nepomohol ani tréner Don Cherry, dnes legendárny komentátor, ktorý dostal padáka už po jednej sezóne. Colorado strávilo v meste šesť rokov plných prehier a neúspechov. Najznámejšími postavami tímu sa stal jeden z extravagantných fanúšikov a autor gólovej skladby „Rock and Roll, Part 2“. V roku 1982 prišiel Denver o svoj NHL tím – presťahoval sa do New Jersey a stal sa Devils. Výsledky Rockiers a ani vtedajšia ekonomická situácia nenasvedčovali, že by sa najslávnejšia liga mala niekedy do Colorada vrátiť.

V roku 1972 vznikol tím Quebec Nordiques. O sedem rokov neskôr sa presunul zo zaniknutej ligy WHL do NHL. Hrával tam až do roku 1995. Z roka na rok ho postihovali finančné straty, čo komplikovalo nutnú výstavbu novej haly. Majiteľ neúspešne vyjednával s predstavenstvom mesta a v poslednej chvíli nepomohla už ani predložená finančná injekcia od samotného premiéra. V máji 1995 bol tím predaný spoločnosti COMSAT. Nikto nečakal takýto rýchly obchod a tobôž nikto ani len nepomyslel na to, že by spoločnosť vstúpila na trh s novým tímom. Zázraky sa dejú. NHL sa nakoniec predsa len do Colorada vrátila. Majiteľom presadzovaný názov Rocky Mountain Extreme sa našťastie neujal. Pri zrode nového tímu stál aj Dater. V Denver Poste pracoval ako nováčik iba štyri roky a aj to pre menej populárne športy či súťaže. K novej práci sa dostal taktiež zázrakom. Tých však bude spoločne s prekvapeniami v našom príbehu viac.

Colorado Avalanche odohralo svoj prvý zápas histórie dňa 6. októbra 1996McNichols aréne. Súperom mu bol tím so 70 ročnou históriou – Detroit Red Wings. Vtedy nezišlo nikomu ani len na um, ako sa oba celky čoskoro prepoja. Red Wings odohrali prvú sezónu 1926/27 v Ontáriu pod názvom Cougars. Až o rok na to sa po katastrofálnej sezóne presťahovali do Detroitu – názov im však zotrval až do roku 1930. Následne sa na dva roky zmenili na Falcons, aby potom už zostali verní len známemu Red Wings. Tréner Jack Adams ich priviedol k trom pohárom. Známejšie sa stali predovšetkým 50. roky, kedy sa to podarilo zopakovať štyrikrát. Presadil sa najmä útok v zložení Sid Abel, Gordie HoweTed Lindsay. V bráne stál Terry Sawchuk. Prelomovým sa stal rok 1967, kedy sa NHL rozrástla o šesť tímov. Z Red Wings sa stali Dead Wings. Hrali najhorší hokej svojej doby. Vyslobodila ich až zmena majiteľa v roku 1982.

Detroit sa pomaly dostával hore aj vďaka novému lídrovi Steveovi Yzermanovi a dobrému marketingu manažmentu. V 90. rokoch nastúpil na lavičku Scotty Bowman. V sezóne 1994/95 favorizovaný Detroit nepochopiteľne podľahol vo finále New Jersey Devils (v nasledujúcich 13 rokoch vyhral Stanley Cup štyrikrát). Detroit zostal napriek prehre veľkým favoritom nasledujúcej sezóny 1995/96. V prvom zápase základnej časti narazil na nováčika z Denveru. „Lavíny“ vyhrali 3:2 vďaka dvom gólom Valeri Kamenskeho, ktorý nevedel po anglicky. Na víťaznú strelu mi prihrával istý Claude Lemieux. Bohužiaľ, v stretnutí sa zranil Uwe Krupp, pre ktorého sa základná časť skončila. Atmosféra v hale bola zaujímavá, keďže veľa fanúšikov ešte nevedelo mená hráčov ich nového tímu. Však napríklad samotný guvernér štátu premenoval Sakica na Kasica. Po skončení zápasu si tréneri vzdávali hold a uznanie. Protihráči sa medzi sebou rozprávali ako starí priatelia. Nič nenasvedčovalo tomu, že sa o pár týždňov začnú k smrti nenávidieť.

Rivalita medzi Coloradom a Detroitom vyprodukovala minimálna 20tich budúcich členovi Siene slávy. Na seba narazili dvaja úžasní tréneri dvoch generácií, ale aj dvaja šikovní manažéri. Ich vzájomné zápasy sa stali najžiadanejšie na trhu. Najsledovanejšie programy večera. Krvilačné bitky priniesli strety medzi brankármi, zákerné fauly, vyhrážania sa zabitím, nenávisť medzi novinármi a mnohé neuveriteľne veci. Samotný Bowman napísal k Daterovej knihe predslov, kde ju označil za povinné čítanie každého hokejového fanúšika.

Všetko to začalo 29. mája 1996. Darren McCarty sedel na lavičke a odrazu uvidel, ako sa k jeho spoluhráčovi rúti Lemieux. Celý incident porovnal k spomalenej autohavárii. Lemieux sa ani po niekoľkých metroch nezastavil a narazil do Krisa Drapera. Hra sa okamžite prerušila. Lemieux dostal trest dokonca zápasu. Neskôr povedal, že známy rozhodca Bill McCreary uvažoval podľa neho nad dvomi minútami, no keď uvidel krv, tak sa zmenil názor. Claude odišiel z ľadu s protestujúcimi gestami. Drapera zaliala krv a okamžite musel odísť do šatne. V zrkadle nespoznal svoju tvár, no napriek tomu sa chcel do hry vrátiť. Niekoľko zlomených kostí v oblasti tváre a 40 štichov mu v tom zabránilo. Colorado vyhralo 4:1 a celú sériu 4:2. Detroit bol na kolenách. Lemieux sa po zápase vrátil na ľad, aby si so súpermi podal ruky. Dino Ciccarelli potom povedal slávny výrok: „Nemôžem tomu uveriť, že som si podal ruku s jeho ***** rukou.“

Lemiuex zatiaľ oslavoval v tričku a šiltovke pre šampióna Západnej konferencie. Ako sa vyjadril v jednom pozápasovom rozhovore: „Nechcel plytvať časom rozprávaním o Detroite“. Týmto sa pre neho debata o incidente začala i skončila. Nebola to však prvá kuriózna situácia. Už v zápase číslo tri rovnakej série sa dostal do konfliktu s protihráčom. Slava Kozlov napadol päsťou Adam Footea, ktorý potreboval 18 štichov. Zákrok zostal nepotrestaný. Lemieux napadol rovnako Kozlova a vyslúžil si jednozápasovú suspendáciu. Po skončení zápasu išiel  Lemieux s rodinou okolo autobusu Detroitu, z ktorého sa ozvali nadávky priamo z úst Bowmana. Bolo to po prvýkrát, kedy sa hokej „presunul“ mimo ľad. Na druhý deň stretol Lemiuex Bowmana zoči-voči bez autobusu plného hráčov Red Wings. K incidentu nedošlo. Hlavný tréner Colorada Marc Crawford si neváhal urobiť srandu z údajnej Bowmanovej platničky, ktorú mal mať v hlave po zákroku z čias, kedy ešte hrával hokej. Samotná Crawfordova žena sa vyjadrila, že to prehnal a že je dobré, keď tím počas play-off prespáva v hoteli, lebo domov by ho nepustila.

Claude dostal za zákrok na Drapera dvojzápasový dištanc vo finále Stanley Cupu. Najprv vyjednával a bol ochotný sa vzdať polovice ďalšej sezóny, len aby mohol hrať vo finále. Trest bol nakoniec malý a Colorado spolu s ním porazilo Floridu Panthers 4:0. Na jednej strane stál oslavujúci muž, jeden z najlepších hokejistov svojej doby a na druhej strane sedel zlomený a doráňaný hokejista, ktorý prijímal stravu cez slamku. Toto bol však len začiatok.

V prípade záujmu o knihu Adriana Datera Blood Feud (alebo o venovanie do nej) ma neváhajte kontaktovať na dole uvedených e-mailoch. Nabudúce predstavíme dôležitých hráčov, ktorí prišli do Colorada Avalanche. Hádajte, vďaka komu. V texte sa nachádzajú modré odkazy na info články z Wikipedie a takisto na videá.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
20/11/2012 - 13:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."