Viac článkov v slovenčine a češtine

Najlepšie výbery Avs v závere draftu

Najlepšie výbery Avs v závere draftuV posledných kolách draftu sa Avalanche nikdy príliš nedarilo.

Keď sa vstupný draft v NHL chýli ku svojmu koncu, mení sa na čoraz väčšiu lotériu. Vybrať si hráča, ktorý má na to, aby hral v NHL, je náročné už v úvodných kolách, nie ešte v tých posledných. Z času na čas sa stane, že sa nejakému tímu podarí v závere draftu nájsť skrytý klenot, spravidla však v týchto kolách prevláda neúspech. Niektoré tímy však aj v týchto kolách dokázali draftovať budúce hviezdy, stačí si spomenúť na Pavela Datsyuka, ktorého si Detroit vybral z celkovo 171. miesta v roku 1998, či Henrika Lundqvista, ktorého si newyorskí Rangers vybrali z  205. miesta v roku 2000. Brett Hull počas svojej kariéry nastrieľal 741 gólov aj napriek tomu, že bol Calgary v roku 1984 draftovaný až zo 117. miesta. Coloradu sa v posledných kolách podarilo uchmatnúť obrancu Johna-Michaela Lilesa, ktorého si vybrali zo 159. miesta v roku 2000 a Radima Vrbatu, ktorého draftovali z 212. miesta o rok predtým. To je však, čo sa týka úspechu v závere draftu, v podstate všetko.

 Pavel Datsyuk je často mnohými považovaný za najlepšieho hráča, ktorý bol draftovaný v neskoršom kole draftu

Najlepším výberom Avs mimo prvých dvoch kôl je bezpochyby legendárny Milan Hejduk, ktorého si z 87. miesta v roku 1994 vybrali ešte Quebec Nordiques. Hejduk má na svojom konte cez tisícku odohratých zápasov v najlepšej lige sveta, patrí k najlepším strelcom histórie tímu a ikonám organizácie. Predchodcovia Avalanche však mali v neskorších kolách draftu aj iné úspechy, ku ktorým patrí napríklad aj Valeri Kamensky, ktorého si vybrali zo 129. miesta v roku 1988. Kamensky odohral v NHL cez 600 zápasov, v ktorých nastrieľal 200 gólov a pripísal si cez 300 asistencií. Kamensky taktiež patril ku kľúčovým hráčom, ktorý v roku 1996 dopomohli Avs k ich prvému Stanley Cupu. Od príchodu do Denveru sa však Avalanche v týchto kolách vôbec nedarí a často sa stalo, že hráč, ktorého si niekto vybral o zopár miest neskôr, sa stal pre svoj tím platným hráčom, kým hráč draftovaný Coloradom si buď v NHL zahral iba pár zápasov, alebo sa do ligy nepozrel vôbec. Avalanche sa v prvých troch kolách draftov darí celkom slušne, no od príchodu tímu do Denveru v roku 1995 sú najlepšími hráčmi, ktorých si Avs vybrali po treťom kole, naozaj iba Liles a Vrbata.

Hejduka draftovali Nordiques z 87. miesta v roku 1994

Lilesa Avalanche draftovali po výbornej sezóne za Michigan State. Jeho talent v úlohe ofenzívneho obrancu bol zrejmý, tímom sa však nepozdávalo, že je na obrancu relatívne malý a práve to sa výrazne zaslúžilo o to, že bol draftovaný až v piatom kole. Vo svojej poslednej sezóne vo farbách Michigan State bol medzi finalistami na prestížne ocenenie Hobey Baker Award, ktoré sa každoročne udeľuje najlepšiemu hráčovi v NCAA. O rok na to už nastupoval za Avalanche a jeho 34 bodov sa stalo rekordom v počte bodov nováčika v obrane. Zdalo sa, že Avalanche sa v podobe Lilesa podaril skvelý úlovok. V Denveri odohral ešte 6 sezón, počas ktorých nazbieral zakaždým aspoň 30 bodov. Svoje bodové maximum dosiahol v sezóne 2005-06, kedy si na svoje konto pripísal 49 bodov. Jeho pôsobenie v Colorade sa skončilo výmenou do Toronta po tom, ako Avalanche usúdili, že ho dokáže nahradiť mladý Tyson Barrie. Liles bol minulý rok vymenený do Caroliny, kde strávil posledné dve sezóny. Aj napriek jeho odchodu zostáva v priazni denverských fanúšikov a počas svojho času v Denveri patril k dôležitým členom tímu.

Liles odohral v Denveri šesť solídnych sezón

Kým z Lilesa Avalanche vyťažili úspešné sezóny, v prípade Vrbatu je to už o inom. Jeho úspech si totiž nikdy neužili. V Denveri totiž odohral iba dve sezóny, počas druhej bol totiž za Batesa Battagliu vymenený do Caroliny. Battaglia odohral v drese Avalanche iba 17 zápasov, v ktorých nazbieral iba 7 bodov a rok nato ho tím vymenil do Washingtonu. Vrbata počas svojej kariéry okrem zastávok v Colorade a Caroline pôsobil aj v Chicagu a Phoenixe. V súčasnosti je hráčom Vancouveru, v drese ktorého sa mu podarilo túto sezónu nazbierať 63 bodov (31+32). Vrbata je skvelým príkladom nevypočítateľnosti hráčov draftovaných v závere draftu. V roku 2003 sa Avalanche pripravovali na play-off a vedenie usúdilo, že pre tím je dôležitejší silový hráč, za ktorého nakoniec vymenilo menšieho hráča, ktorý za rok nazbieral 30 bodov. Tím buď neodhadol Vrbatov potenciál, alebo ho proste v situácii, v ktorej boli, nezaujímal. Fanúšikovia môžu už len špekulovať o tom, ako by sa českému útočníkovi darilo, keby v Denveri zotrval.

Vrbata sa v Colorade dlho neohrial

Ani Liles ani Vrbata nebudú legendami ako Datsyuk či Hull, no tímy v závere draftu neočakávajú, že draftujú budúcich členov Hokejovej siene slávy. Hráč, ktorý sa v NHL uchytí, je obrovským bonusom a tímy sú z toho nesmierne nadšené, avšak takéto scenáre veľmi neočakávajú. Avalanche už onedlho čaká tohoročný draft a všetci hovoria o 10. mieste, z ktorého budú vyberať svojho prvého hráča. O päť rokov však bude tím dúfať, že aj ich výbery v neskorších kolách za tím čo-to odohrajú. Hráči vybraný v týchto kolách sú pod menším tlakom, no aj napriek tomu je veľmi nepravdepodobné, že výraznejšie uspejú. Liles a Vrbata sú príkladom na dve situácie, ktoré v prípade takýchto hráčov môžu nastať. Kým jeden bol platným hráčom počas 6 sezón, druhý sa v lige chytil až v neskorších fázach svojej kariéry. Celé vedenie Avalanche bude dúfať, že podobní hráči budú dostupní aj v závere tohoročného draftu. Možno sa medzi nimi dokonca nájde aj budúci člen Siene slávy.

Zdroj: The Hockey Writers 


Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
10/06/2015 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."