Viac článkov v slovenčine a češtine

Hejduk: Hráč, ktorý zbieral úspechy

Hejduk: Hráč, ktorý zbieral úspechyLegenda Colorada Avalanche zažila v kariére výrazné úspechy.

Noc Milana Hejduka sa nezadržateľne blíži. Už túto sobotu, keď hráči Colorada Avalanche odohrajú zápas proti Minnesote Wild sa český útočník dočká veľkej pocty. Jeho číslo bude totiž vyradené. Ešte pred touto veľkou slávnosťou si však chceme pripomenúť najväčšie úspechy v kariére českej legendy. Aj tento článok bude dôkazom toho, že Milan Hejduk patril medzi najlepších hokejistov, ktorí kedy tento krásny šport hrali.

Milan Hejduk, prezývaný „The Duke“ (vojvoda), sa narodil presne na sviatok všetkých zamilovaných, na Valentína v roku 1976 v malebnom mestečku Ústí nad Labem. Už v rannom veku mu učaroval hokej, ktorý začal najskôr hrávať za svoje rodné mesto, no neskôr prestúpil do Teplíc, kde obliekal dres tímu HC Stadion Teplice. Práve v drese tohto klubu sa dostal do povedomia hokejovej verejnosti, keď ešte ako 15-ročný dokázal v českej juniorskej súťaži nazbierať 117 bodov (66g, 51a) v 32 zápasoch.

Už v juniorských rokoch Milan patril skôr k strelcom ako tvorcom hry. Jeho striel sa začali obávať aj brankári v seniorskej lige a to od sezóny 1993/94, kedy Hejduk začal pravidelne nastupovať v drese tímu HC Pardubice. Vtedy 17-ročný útočník žiaril po boku Mareka Zadiny alebo Dávida Pospíšila a nazbieral sedem gólov a dve asistencie v 20 dueloch, pričom ďalšie tri presné zásahy pridal v play-off. Aj vďaka nemu sa Pardubice dostali až do finále, v ktorom však podľahli Olomouci 1:3 na zápasy.

Draft dopadol dobre

Premiérový rok medzi dospelými mu na titul v českej lige nestačil. Sklamanie, ktoré ovládlo celé mesto Pardubice, zmiernil draft. Treba skonštatovať, že Milan Hejduk nepatril medzi najväčšie prospekty vo svojom ročníku, ale skauti zo zámoria si jeho talent predsa len všimli. Po českom snajperovi siahol tím Quebec Nordiques, ktorý otvoril dvere mnohým českým a slovenským hokejistom. Medzi najslávnejších patria bratia Šťastný.

 

Milan prešiel draftom až vo štvrtom kole z celkového 87. miesta (pozn. aut. v tej dobre hralo NHL 26 tímov). Keďže v tej dobe sa len máloktorý mladý hráč dokázal prebiť do A-tímu, nebolo žiadnym prekvapením, že sa Hejduk v ďalšej sezóne v NHL neobjavil. Ďalšie štyri sezóny hokejovo napredoval v Pardubiciach a preto si rodák z Ústí nad Labem nikdy za slávny Nordiques nezahral. Kanadský tím rok potom čo draftoval českého hokejistu zbankrotoval a presťahoval sa do Denveru.

Olympiáda mu otvorila dvere

V roku 1998 sa konal najväčší športový sviatok, Olympijské hry, v japonskom meste Nagano. Jeden z najväčších príbehov tejto olympiády napísali českí hokejisti. Tím, ktorý z lavičky viedol legendárny  Ivan Hlinka, bol zložený prevažne z hráčov NHL. Dres Česka obliekali hráči  ako  Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Jiří Šlégr, Roman Hamrlík, Martin Straka alebo Robert Lang. Preto bolo veľkým prekvapením, keď sa v nominácii objavil aj čerstvo 22-ročný Hejduk.

Milan si miesto v reprezentácii vyslúžil výbornými výkonmi, ktoré v tej sezóne podával ako hráč Pardubíc. Práve Olympiáda mu otvorila dvere do NHL, síce na nej odohral len tri duely. Hejduk dostal prvýkrát príležitosť v českej reprezentácií až vo štvrťfinále, kde český výber narazil na hviezdami nabitý tím USA. Milan nechýbal v zostave Česka ani pri pamätnej semifinálovej bitke proti Kanade, ktorej dres obliekal vtedajší brankár Colorada Patrick Roy, či kapitán Joe Sakic. Zverenci Ivana Hlinku sa nakoniec po nájazdovej dráme dostali do finále, kde porazili Rusov. Milan Hejduk bol pritom.

Síce vtedy len 22-ročný český krídelník na ZOH nebodoval ani v jednom prípade, pozornosti skautov neušiel. Pre Hejduka sezóna 1997/98 bola poslednou v českej lige. Od ďalšieho roka nabral smer Denver. Len pre zaujímavosť, Milan sa dočkal svojho najväčšieho reprezentačného úspechu hneď na začiatku svojej kariéry. Síce v Turíne získal z Olympiády bronz, ale zlato mal len jedno. Ešte jednu bronzovú medailu mal aj z Majstrovstiev sveta z roku 1998.  

Ruku zdobí prsteň

Milan Hejduk vletel do NHL ako víchor. Už v prvej sezóne sa zapísal viac ako výborne. Ukázal veľký potenciál, síce strelil „iba“ 14 gólov. Celkovo však v 82 zápasoch nazbieral 48 bodov. Po prvom výbornom roku prišiel druhý, excelentný. Zranenia sa mu vyhýbali, opäť preto naskočil do všetkých duelov svojho tímu a skóroval v nich 36 gólov. Pridal tiež rovnaký počet asistencií a stal sa jedným z najproduktívnejších hráčov Colorada.

V rovnakom duchu pokračoval aj v sezóne 2000/01, ktorá je pre fanúšikov Avalanche pamätnou. Hejduk ako člen prvej formácie, v ktorej nastupoval s Joeom SakicomAlexom Tanguayom, sa tešil nielen z Prezidentovej trofeje, ale aj Stanley Cupu. Milan k veľkému tímovému úspechu prispel 41 gólmi v základnej časti, v play-off sa do čierneho trafil ešte sedemkrát. Celkovo „The Duke“ vo víťaznom ročníku nazbieral 102 bodov, čo bola jeho životná sezóna. Prsteň, ktorý odvety zdobí jeho ruku bola len čerešnička na torte.

Stanley Cup však nie je jedinou trofejou, ktorú Milan Hejduk v NHL získal. Dva roky po tímovom úspechu prišiel aj ten individuálny. Písala sa sezóna 2002/03 a duo Sakic – Hejduk bolo takmer nezastaviteľné. Výsledkom toho bolo, že český snajper prvý a poslednýkrát prekonal hranicu 50-tich gólov. Milan si za to vyslúžil trofej pre najlepšieho strelca ligy, zo slávnostného ceremoniálu si odniesol Maurice „Rocket“ Richard Trophy a dodnes je jediným Čechom, ktorý túto cenu vyhral.

Kariéra Milana Hejduka bola impozantná. V najprestížnejšej hokejovej lige sveta odohral 1020 zápasov, všetky za Colorado. Žiadny hráč v histórii Avalanche neodohral za tím viac stretnutí ako Hejduk. V nich si pripísal 805 bodov, pričom strelil 375 gólov. Na klubovej úrovni sa okrem Stanley Cupu dočkal aj titulu v českej súťaži. Českým majstrom sa stal počas výluky, ktorá postihla NHL v sezóne 2004/05. Milan vtedy obliekal dres Pardubíc a na veľkom úspechu sa podieľal 51 bodmi.

Minulú sezónu manžel Zlatuše a otec dvoch synov MarekaDavida, ktorí sa narodili 3. januára 2004 pracoval ako hlavný tréner v tíme Colorado Thunderbirds. Momentálne sa však trénerského remesla vzdal a venuje sa svojim deťom, no jedného dňa ho možno opäť uvidíme v organizácii, v ktorej si siahol na hokejový grál. Zatiaľ však Milan tvrdí, že ešte nie je pripravený na prácu pre Avalanche. Bolo by pekné vidieť ho niekedy spať. No zatiaľ môžeme o tom len snívať a za všetko, čo doposiaľ urobil pre Colorado Avalanche mu zo srdca poďakovať.

Prehľad najväčších úspechov a štatistiky:

 • ·        Stanley Cup 2001
 • ·        Maurice Richard Trophy
 • ·        Trofej pre najlepšieho hráča v +/- hodnotení
 • ·        Nominovaný do druhého All-Star tímu v roku 2003
 • ·        Nominovaný na Calder Trophy a člen All-Star tímu nováčikov v roku 1999
 • ·        Najvyšší počet zápasov v drese Colorada Avalanche (1020)
 • ·        Štvrtý v počte bodov v organizácii (805) a v počte gólov (375)
 • ·        Líder v počte gólov v predĺženiach v jednej sezóne (9)
 • ·        Druhý v počte víťazných gólov (59) a tretí v počte presilovkových (139)
 • ·        Zaznamenal 11 sezón v rade s aspoň 20 gólmi
 • ·        Iba Jaromír Jágr a Patrik Eliáš majú spomedzi českých hráčov viac bodov
 • ·        Tri účasti v All-Star Game
 • ·        Najlepší strelec i zberač bodov (186 a 392) v Pepsi Centre
 • ·        Zlato z Nagana 1998 a bronz z Turína 2006
 • ·        Bronz z majstrovstiev sveta 1998

Foto: The Trading Card Database, iDnes, NHL, Hockey Hall Of Fame


Juraj Janotak, Slovakia, janotak@eurolanche.com
05/01/2018 - 18:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."