Viac článkov v slovenčine a češtine

Mladíci si užívajú spoločné bývanie

Mladíci si užívajú spoločné bývanieNa tripoch podľa kolektívnej zmluvy musia hráči so vstupnými kontraktmi bývať spolu. Tým z Colorada Avalanche to nerobí žiadny problém.

Nová kolektívna zmluva bude platiť ešte nejaké to obdobie, presne do konca sezóny 2021/22. Bola podpísaná na desať rokov a podľa nej musia hráči, ktorí majú s niektorým z tímov NHL podpísané vstupné kontrakty bývať na hoteli s niektorým zo svojich spoluhráčov. Ide o pravidlo, ktoré sa týka iba tripov. V zostave Colorada Avalanche nájdeme až šesť takýchto hráčov, ktorí si však spoločné bývanie pochvaľujú a užívajú.

„Keby som si musel vybrať, určite by som zvolil možnosť mať svoju vlastnú izbu,“ povedal pre Denver Post Mikko Rantanen. „Mohol by som tak spať kedykoľvek, nikto by ma nerušil. Teraz však bývam s Antonom Lindholmom a musím povedať, že je to skvelý spolubývajúci. Vyhovuje mi, lebo má podobnú životosprávu ako ja. Chodíme spávať v rovnaký čas, takže si myslím, že sme obaja viac ako spokojní. Navzájom si vyhovujeme.“

Často sa stáva, že vedenie tímu určí spolubývajúcich náhodne. Môže sa preto stať, že na jednej izbe spolu bývajú útočník a brankár. Náhodný výber však v Colorade neuznávajú. Trénersky tím rozdelil šesticu hráčov podľa jasného kľúča. Bol ním vek. Nakoniec tak vznikli tri dvojičky. V jednej izbe býva Rantanen a Lindholm, v druhej bývalí hráči univerzitnej súťaže J.T. CompherAlexander Kerfoot, a v tej poslednej Tyson JostSamuel Girard.

„Je to super, aspoň mám s kým ísť na večeru,“ povedal s úsmevom Compher. „Má to svoje výhody. Napríklad sa vám nikdy nestane, že na hoteli niečo zabudnete. Vždy vás ma kto upozorniť. Myslím si, že to takto nevnímam len ja. Síce sme mladí chalani, ale sme celkom vyspelí a vieme sa dohodnúť na istých podmienkach, ktoré sa snažíme dodržiavať. Nikto z nás nechce ponocovať. Uvedomujeme si, že spánok je dôležitou súčasťou regenerácie.“

„Nemám s tým problém, že musím s niekým bývať,“ skonštatoval Kerfoot. „Hral som v univerzitnej súťaži, takže som zvyknutý na to, že nebývam sám. Na vysokej škole nikto nebýva sám. Rovnako to platí aj o juniorských súťažiach, tam sa tiež uplatňuje spoločné bývanie hráčov, ktoré pomáha utužovať kamarátske vzťahy. Samozrejme, starší chalani sú radi, že majú vlastnú izbu. Myslím si, že je to v poriadku tak ako to je.“

Treba sa o neho starať   

Skoro každý tím v NHL má svojho benjamínka, o ktorého sa musia ostatní hráči starať. Niektoré dokonca viacerých. V Colorade túto rolu zastáva 19-ročný obranca Samuel Girard, ktorý sa stal súčasťou organizácie po výmene Matta Duchenea. Síce Girard v Denveri býva so svojou priateľkou, ktorá sa snaží, aby mu nič nechýbalo, pri jeho výchove musia pomôcť aj jeho starší spoluhráči. Tí s tým ale nemajú žiadny problém.

„Má len 19 rokov, takže je to ešte dieťa. No na druhú stranu musím uznať, že na svoj vek je veľmi zrelý,“ povedal Compher, ktorému pri výchove pomáhajú Kerfoot, Jost a Lindholm. Všetci totiž bývajú v tom istom komplexe. „Je to fajn chalan, na krku nosí naozaj fantastickú hlavu. Nerobí hlúposti a rýchlo sa učí. Dokonca nemá problém prísť si ku nám po radu. Napríklad, kde v okolí varia najlepšie jedlo. Chytil sa rýchlo,“ dodal s úsmevom americký útočník.

Foto: Mile High Sports, Mile High Hockey   


Juraj Janotak, Slovakia, janotak@eurolanche.com
12/01/2018 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."