Viac noviniek z fanklubu

Denverská polícia v Normandii

Denverská polícia v NormandiiReportáž zo stretnutia s Jakeom Schroederom vo Francúzsku.

Činnosť fanklubu Eurolanche nie je obmedzená iba na návštevy zápasov Colorada Avalanche. Počas svojej viac ako 11-ročnej existencie fanklub priniesol svojim členom množstvo zážitkov, pamätných momentov a priateľstiev. Jake Schroeder, ktorého fanúšikovia Avs poznajú hlavne ako speváka hymny pred takmer každým domácim zápasom v Pepsi Centre, je výborným príkladom. Jake sa priatelí s niekoľkými členmi Eurolanche už dlhší čas vďaka projektu Eurolanche Invasion. Toto leto mal predseda fanklubu David Púchovský možnosť navštíviť Jakea vo Francúzsku a dozvedieť sa viac o jeho práci ako riaditeľa Denver Police Activities League (PAL). Denver PAL je prepojená s Oddelením denverskej polície, keď organizuje preventívne projekty a iné aktivity. Jeden z ich pozoruhodných projektov sa dostal až do Normandie, keď prepojil Colorado a Európu – presne tak, ako to robí Eurolanche.

Magická Normandia

Paríž je najnavštevovanejším miesto ma svete. Je tak populárny, že poznám viac ľudí, ktorí tam boli, než tých, ktorí tam neboli. Bez debaty ide o miesto, ktoré by mal každý aspoň raz vo svojom živote navštíviť. Ak sa vám cesta k Eiffelovej veži či do Louvre podarí, mali by ste zvážiť pokračovanie do ďalšej krásnej časti Francúzska – do Normandie. Tento región v západnej časti krajiny je od hlavného mesta vzdialený 3-4 hodiny jazdy autom. Ak si zvolíte dlhšiu jazdu mimo diaľnic, nebudete ľutovať. Cez okno sa vám naskytne pohľad na krásne dediny, dedinky a usadlosti s domami z typického kameňa, impozantné kostoly, kľukaté cestičky, nekonečné polia, malé mosty... a samozrejme pamätníky odkazujúce na druhú svetovú vojnu, konkrétne na boje z rokov 1944, keď sa práve na tomto mieste začal pád Tretej ríše. Množstvo pamätníkov ukazuje, aké náročné museli byť voje Američanov, Kanaďanov a Britov po vylodení a začiatku oslobodzovacej operácie. Každý jeden centimeter pôdy v Normandii sa tak stal svedkom histórie, ktorá ovplyvnila životy miliónov a miliónov ľudí vtedy a dnes.

Epicentrom operácie Deň D je dedinka Sainte-Mère-Église, prvé miesto, ktoré Spojenci oslobodili. Prvé miesto, ktoré stratil Hitler v Európe. Presne tam sa v noci 6. júna 1944 objavili na nebi 82. a 101. výsadková divízia americkej armády. Mnoho z vojakov zomrelo ešte vo vzduchu, keď na nich strieľal nepriateľ. Lietadlá ich zhodili rovno ponad pozície Nemcov... John Steele bol jeden z tých šťastnejších. Jeho padák sa síce zasekol na veži kostola, musel teda hodiny predstierať smrť, napokon bol zajatý, avšak sa mu podarilo ujsť a bojovať ďalej. Jeho príbeh a príbeh celého Sainte-Mère-Église je zachytený vo filme The Longest Day z roku 1962, ktorý je v českom jazyku dostupný ako Nejdelší den.

Američan v Normandii

Statočnosť amerických vojsk nielen z bojov v Sainte-Mère-Église si miestni pripomínajú dodnes. Z okien domov visia americké vlajky, sochy a pamätníky sú všade, motív parašutistov nechýba v reštauráciách, zmrzlinárňach, či obchodoch. Američania sa môžu cítiť ako doma a taktiež pociťovať hrdosť, že svet nezabudol na hrdinstvo ich predkov. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Jake Schroeder, ktorý organizuje preventívne projekty pre žiakov z Colorada, policajtov a veteránov z druhej svetovej vojny, rozhodol zvoliť si Normandiu za svoj druhý domov. „Cestujem sem s policajtmi, veteránmi a deťmi,“ povedal Jake na úvod rozhovoru. „Mám o tejto oblasti už veľmi dobrý prehľad, a taktiež sa osobne poznám s veteránmi, s ktorými sa sem vraciam. Milujem to tu, čo pre mňa všetko robí ľahším, keď sem chodím naspäť,“ pokračoval.


POZRITE SI VŠETKY FOTOGALÉRIE:

Rozhovor sa uskutočnil na rozľahlej terase veľkého domu na hlavnej ulici v Sainte-Mère-Église. Nedávno, Denver PAL kúpili priamo tento dom, aby ho mohli pre svoje projekty používať. Cítil som sa v ňom ako v rozprávke. „Kamenná“ architektúra, štyri izby s poschodovými posteľami, historické podkrovie s vlastným príbehom, niekoľko ďalších izieb, veľká obývačka s americkou vlajkou, kuchyňa prepojená s terasou, kde sú takmer dokonalé kvety. Odtiaľ ústi malá chodba, akoby tunel, do veľkej časti záhrady a technického domčeka. Všade ticho, pokoj a denné svetlo takmer do 23:00. Upokojujúca atmosféra je neskutočným kontrastom k bojom, ktoré sa tu pred desaťročiami odohrávali. Pre koho je teda takýto výlet?

„Máme dva rozdielne druhy výletov. Jeden je pre deti, ktoré si ho zaplatia a PAL má z toho malú časť peňazí na ďalšie projekty. Vieme z toho uhradiť základné poplatky za dom, jedlo, vodu, elektrinu, odvoz smetí, internet, dane a tak ďalej. Tento rok sme robili ale aj iný typ výletu, keď sem prišli žiaci z Denveru. Do tejto školy chodia väčšinou deti Hispáncov s nízkym príjmom. Všetko, čo museli pre výlet spraviť, bola úhrada leteniek. Chodili preto na brigády, vyhlásili zbierky a podarilo sa im to. Za všetko ďalšie sme platili my, vrátane dopravy na mieste, jedla, lístkov do múzeí a tak,“ opísal Jake skupiny študentov, ktoré sa projektu zúčastnili ako prvé.

POZRITE SI VŠETKY FOTOGALÉRIE:

Aby sme nikdy nezabudli

Tieto výlety by sme mohli porovnať s letnými tábormi. Detí z Colorada je však trochu menej a aj program sa od táborov dosť líši. Ako mi Jake povedal, deti spolu varia, upratujú, spolupracujú vo všetkom, rozvíjajú svoje osobnosti a to tak, ako nikdy predtým. Spoznávajú inú kultúru, a samozrejme sa učia o vlastnej histórii priamo na miestach, kde sa písala.

Takmer každý zadrží dych, keď navštívi Omaha Beach a blízky vojenský cintorín s tisíckami pochovaných amerických vojakov, ktorí sa bili a zomreli za boj o slobodu. Normandia však nie je len o vojne. „Zaujímavé na Normandii je, že keď sme prišli do kostola Angoville, bola na laviciach ešte stále krv z bojov, avšak celý kostol bol postavený už v 12. storočí. Nie je to len o vojne, ale o histórii ako takej, o stáročnej histórii, o Storočnej vojne, o Templároch, o histórii Francúzska a Británie. Je tu toho toľko... dotknete sa steny a viete, že má asi 400 rokov. My, Američania, sa na tom smejeme, lebo hovoríme u nás doma, že keď má nejaké mesto sto rokov, tak sme z toho v úžase. Potom prídeme sem a je tu úžasne,“ vysvetlil Jake.Our mission is to never let them and their stories be forgotten. This is how Jake described the main goals of his transatlantic endeavor, talking about American war veterans, whom, as I’ve already mentioned, Jake has been accompanying across Normandy for a couple of years now. He knows that in the future, he won’t be able to take back any veterans. This is why he’s so determined to help share their stories with future generations, using his program as a suitable platform.

Plány do budúcnosti

Jake plánuje každoročne, počas leta, dostať z Colorada do Normandie 8 až 10 skupín žiakov. Fakt, že Denver PAL vlastní svoj dom je veľkou výhodou, keďže Jake dúfa, že okrem detí sa do projektu zapoja svojou účasťou aj denverskí policajti, učitelia, a ktokoľvek iní, kto by vedel pomôcť Denver PAL a chcel by vidieť Normandiu. Denver PAL organizuje v Denveri ďalšie svoje aktivity, ktoré sú zamerané na sociálne znevýhodnené deti. Organizujú tak športové zápasy, iné podujatia, ako keď policajti chodia s deťmi na ryby, alebo spolu hrajú futbal či bejzbal. Je toho dosť a aktivity v Európe môžu Denver PAL dostať na vyššiu úroveň. Možno aj deti z iných štátov USA či Európy sa raz do projektu zapoja. „Chcel by som náš dom využívať po celý rok. Myslím si, že ho môžeme otvoriť pre skupiny z Európy, pre deti, aby aj oni to mohli zažiť. Chcel by som, aby to bolo miesto plné spolupráce. Myslím si, že budeme mať veľký záujem zo strany škôl. Už tomu tak je v rámci USA,“ povedal Jake o plánoch do budúcna.

Viac o Denver PAL nájdete na www.denverpal.com.

POZRITE SI VŠETKY FOTOGALÉRIE:

Na článku spolupracoval Michal Hežely. 


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
02/10/2018 - 19:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."