Viac článkov v slovenčine a češtine

Chris Stewart spomínal na Colorado

Chris Stewart spomínal na ColoradoExkluzívny rozhovor fanklubu Eurolanche s bývalým hráčom Colorada Avalanche.

Chris Stewart strávil október v druholigovom nemeckom tíme Eispiraten Crimmitschau. V deviatich zápasoch vstrelil šesť gólov a na päť prihral. Potom sa so svojím dlhoročným kamarátom Wayneom Simmondsom rozhodli skúsiť šťastie v kvalitnejšej lige. Obaja podpísali zmluvu s HC Libercom. Stewart odohral za český klub päť zápasov, v ktorých získal iba jedinú asistenciu. Potom sa rozhodol vrátiť sa opäť do Nemecka do Eispiraten, kde by mal zotrvať dokonca lockoutu a odohrať prvý zápas už dnes. Simmonds taktiež opustil Česko, no pre vážne rodinné dôvody sa vrátil do Kanady. Manažment Liberca zostal šokovaný, keďže boli všetci na turnaji vo Švajčiarsku. Obom hráčom dovolili zotrvať v Liberci. Napriek tomu už nie sú súčasťou tímu.

Eurolanche vyspovedal Chrisa Stewarta minulý týždeň v čase, kedy nebolo jasné, ako dlho zostane v Liberci. Medzitým, generálny manažér tímu vydal oficiálne vyhlásenie ako reakciu na nečakaný odchod Stewarta a Simmondsa: „S ukončením angažmá Wayne Simmondse a Chrise Stewarta jsme nepočítali. Jejich způsob jednání byl velmi nestandardní a to i s ohledem na to, že oba měli v minulých dnech rozhovor s novým hlavním koučem Filipem Pešánem, se kterým probrali aktuální situaci a jejich budoucnost u Bílých Tygrů. Vyhověli jsme i jejich přání nejet s námi na utkání European Trophy do Bernu, s ohledem na nová jednání v NHL. Toto jednostranné rozhodnutí obou hráčů, přišlo právě v době, kdy celý realizační tým odcestoval na utkání do Švýcarska a s hráči neproběhla žádná jednání ani konzultace. Jejich rozhodnutí nám bylo sděleno telefonicky prostřednictvím agenta. Stewart odůvodňoval svůj konec v Liberci malou vytížeností během utkání. O tomto postoji se ale v předchozích dnech s nikým nebavil. Klub dostal do situace, kdy jsme museli jeho rozhodnutí přijmout a byla mu ukončena smlouva. Zpráva o odchodu Wayna Simmodse nás zastihla o několik hodin později rovněž v Bernu. Hráč nám oznámil, že je z vážných rodinných důvodů nucen okamžitě odjet domů do Kanady, a tím ukončit své angažmá v Liberci. V případě pokračování výluky v NHL není u Simmondse vyloučen návrat do Liberce, stále má u nás totiž platnou smlouvu. Tuto variantu ale nepovažuji za příliš pravděpodobnou. Oba odchody jsou pro nás nepříjemným překvapením, se kterým jsme nepočítali. Zároveň je to také velké oslabení týmu.“

Prečo si si vybral práve Liberec?

Môj kamarát Wayne a ja sme hrali spolu v Nemecku a zmluvy nám skončili. Mali sme možnosť ísť spolu do vyššej ligy. Hlavnou vecou bolo hrať spolu. Vedeli sme, že by nás zobrali oboch. Je tu legenda ako Petr Nedvěd, samozrejme výborná vec. Celkovo zariadenie je tu ako v NHL. Majú aj hráčov ako Šmíd, Pavelec... (pozn.: Pavelec pred pár dňami opustil tím, vrátil sa do Severnej Ameriky a čaká, ako dopadne lockout)

Prečo si začal hrať najprv druhej nemeckej lige? Nemal si ponuky od iných klubov?

Áno, mal som, ale najväčšou záležitosťou bolo, že Wayne je mojim najlepším kamarátom 10-12 rokov. Chceli sme ísť do toho spolu. Povedali, že nás zoberú oboch. Pravdepodobne sme odišli do Európy trochu skoro, na konci septembra. Ale chceli sme byť v dobrej forme, keď sa lockout skončí. Je to samozrejme dobrá skúsenosť.

Môžeš porovnať tieto ligy s NHL?

Je tu väčšie ihrisko. Špeciálne v Česku sú veľmi dobrí hráči. Sú veľmi rýchli, tiež silní ako v NHL. Hrali sme v Prahe proti Sparte a bolo to pre mňa šok, akí veľkí boli. Nie je tu veľa bodyčekov, lebo ihrisko je veľké. No naše skúsenosti sú zatiaľ výborné.

Máš ohľadom lockoutu nejaké nové informácie?

Vyzerá to byť dosť tiché. Zaregistroval som, že posledné dni rokovali 10-12 hodín. Dúfam, že je to pozitívny signál. Chcem to samozrejme ukončiť čo najskôr. Ako hráči budeme bojovať za svoje práva. Chceme čo najférovejšiu dohodu. Myslím si, že bratia Fehrovci robia dobrú prácu, že nás reprezentujú. Dúfam, že sa vrátime čoskoro.

Ako tu tráviš voľný čas? Je to určite menšie mesto ako tie v USA.

Práve sme sa včera vrátili z Prahy. Mali sme dvojdňový odpočinok. Je tu moja snúbenica, tak sme išli do Prahy, večerali, nakupovali, pozreli si pamiatky, pozreli si hrad, prechádzali sa. Je to nádherné mesto.

Môžeš nám prezradiť výšku tvojho platu?

Hráme tu za poistku a niečo na menšie míňanie. Nepoviem presnú sumu, no nie je to toľko ako v NHL. Nehráme tu za peniaze. Hráme tu kvôli hokeju. To je náš zámer.

Poďme späť k NHL. Aká je tvoja najkrajšia spomienka na pôsobenie v Colorade?

Odohral som tam väčšinu kariéry. Mojou najväčšou spomienkou je byť parťákom v útoku Davida Jonesa. Bol som tam s Paulom Stastnym. Mám tam veľa dobrých priateľov. Kúpil som si tam svoj prvý dom, stále ho vlastním. Odohral som tam prvý NHL zápas, vstrelil prvý gól... Jednoznačne mám na to veľa dobrých spomienok.

Aký bol tvoj najlepší zápas za Colorado?

Proti San Jose v play-off. Bolo vypredané, 21 000 divákov. Prišli sme, strieľali sme a 50 sekúnd pred koncom som dal gól. Môj prvý v play-off.

Prečo ťa podľa teba manažment vymenil do St. Louis Blues?

Nie som si istý. Mali sme 20 zápasovú prehru. Vymenili Craiga Andersona. Kto by si bol pomyslel, že to spravia. Možným dôvodom je, že rok predtým sme mali veľmi dobrý. Vymenili mňa Shattenkrika. Dostali Erika Johnsona, draftovú jednotku. Potrebovali sme zjavne pomoc do obrany a potrebovali urobiť zmenu. Spravili teda rozhodnutie. Je to súčasť biznisu. Samozrejme im ďakujem za príležitosť hrať v NHL.

Objavili sa nejaké špekulácie, že by si sa mohol vrátiť do Colorada. Kontaktoval ťa manažment?

Nie, sú to iba špekulácie. Nepočul som o tom. No nikto nevie predpovedať budúcnosť.

Myslíš si, že bitka s Brodziakom ovplyvnila tvoju kariéru?

Áno, zlomil som si ruku v niekoľkých miestach. Ale to je hra, ktorú hrám. Obraňoval som spoluhráča. Vynechal som 22 zápasov, vrátil som sa, a so zlomenou rukou som hral tak na 60 %.

Chris Stewart

Chris Stewart sa narodil ako druhé zo siedmich detí Kanaďanke a imigrantovi z Jamajky v roku 1987. Jeho cesta na profesionálnu úroveň bola ťažká pre neľahké finančné problémy rodiny a aj preto, že nikdy nebol draftovaný. Napriek tomu si v roku 2007 odbil debut v AHL za Albany River Rats. Klub sa onedlho presťahoval do Clevelandu a prijal meno Lake Erie Monsters – súčasná farma Colorada Avalanche. Chris bol do prvého tímu povolaný v decembri 2008. O mesiac neskôr zaznamenal svoj prvý hetrik Gordieho Howea. Na konci sezóny mal na konte 19 bodov z 53 zápasov.

Ročník 2009/10 bol pre Stewarta zlomovým. Vstrelil prvý hetrik, pridal ďalší hetrik Gorideho Howea, nastrieľal najviac gólu z tímu – 28 a so 64 bodmi skončil medzi spoluhráčmi druhý. Avs sa dostali do play-off, kde skončili v prvom kole. Chris vstrelil 50 sekúnd pred koncom prvého zápasu série víťazný gól. V ďalšej sezóne pokračoval vo výborných výkonoch. V novembri 2010 sa pobil s Kyleom Brodziakom a zlomil si ruku. Vynechal niekoľko týždňov a keď sa vrátil, už to nebol on. Vo februári 2011 ho tím vymenil do St. Louis Blues. S klubom má zmluvu dokonca tejto sezóny. Jeho starší brat Anthony hrá za Carolinu Hurricanes.

Kompletnú fotogalériu z tréningu Liberca a viac Chrisových fotiek nájdete v tomto verejnom albume.

Viac exkluzívnych rozhovor Eurolanche nájdete tu.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
16/11/2012 - 15:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."