Viac článkov v slovenčine a češtine

NHL Draft 2013

NHL Draft 2013Ak bude celosezónny lockout očakávame draftovú lotériu a Colorado Avalanche bude mať tiež veľkú šancu draftovať prvý výber.

Je lockout a veľa NHL fanúšikov možno už ani neráta, že sa vôbec začne tento rok hrať. Ak bude celosezónny lockout očakávame draftovú lotériu a Colorado Avalanche bude mať tiež veľkú šancu draftovať prvý výber.

A ako sa rozdeľuje právo prvého výberu, keď nastane lockout?

Keď bude celosezónny lockout, draftová lotéria sa bude rozdeľovať na základe účasti v play-off za posledné tri roky a taktiež na základe prvých výberov v posledných troch draftoch. Potom sa rozdelia tímy do troch skupín a vznikne draftové poradie. Ten kto bude brať prvú voľbu v ďalšom kole bude brať ako posledný – 60-ty a ten čo vyberal v prvom kole ako posledný, hneď v ďalšom kole vyberá ako prvý - 31.

Draft po lockoute v roku  2005 sa konal v úzkom kruhu a pozvaných bolo len 20 predpokladaných top prospektov, ich rodiny a novinári. Prvý výber získal Pittsburgh Penguins.

Ale pozrime sa predbežne na draft 2013. V roku 2013 si pripomíname 50. výročie NHL draftu. Koho by ste vy  radi videli,  aby obliekol dres Colorada Avalanche? Na výber je toho dosť. Medzinárodná skautingová agentúra ISS prednedávnom zverejnila svoj úvodný rebríček 30 najväčších nádejí pred vstupným draftom, ktorý sa uskutoční v  New Jersey. Na jeho čele je center Nathan MacKinnon.
 
Nathan MacKinnon - "Korčuľujem tam, kde puk bude, nie, tam kde bol"

Väčšina hokejových fanúšikov pozná príbeh Nathana MacKinnona a jeho záhadne podobnú cestu zdieľanú  so Sidneym Crosbym. Dvaja "ultra-nadaní, mimoriadne výnimoční centri  pochádzajúci  z Colea Harbour, Nové Škótsko.“ Obaja hrali v továrni hokeja  Shattuck St. Mary's U16 a obaja boli jednotkami QMJHL draftu. Sezóna pred draftom kedy sa Crosby stal jednotkou draftu 2005 bola stratená kvôli NHL výluke. Aktuálna sezóna je taktiež vo veľkom nebezpečenstve. Nathan je sedemnásťročný útočník Halifaxu Moosehead. Jeho korčuľovanie je vynikajúce, priam výnimočné. Má šikovné ruky a je schopný manévrovať puk v tesných priestoroch. Jeho tvorba hry je veľmi dobrá. Je to cieľavedomý hráč a jeho odhodlanie spolu s jeho schopnosťou ho pasuje za jasnú jednotku draftu v roku 2013. Jeho štýl je často porovnávaný s Petrom Forsbergom.

Aj keď  Nathan MacKinnon je pozoruhodný hráč, nesmieme zabudnúť na meno  Connor McDavid (ročník 1997 ktorý by mal byť na drafte v roku 2015, ale už teraz ohromuje hokejový svet).

Seth Jones - Portland Winterhawks (WHL)

Seth má vzácnu kombináciu schopností, veľkosť a silu. Je obdarený veľkými atletickými schopnosťami. Pohybuje sa na ľade s ľahkosťou a jeho schopnosť používať svoje korčuliarske schopnosti ku svojmu prospechu, buď defenzívne alebo agresívne. Má ťažkú a tvrdú strelu, ktorá predstavuje značné problémy pre brankára. Porovnateľný štýl: Rob Blake.

Elias Lindholm - Brynäs, Švédsko

Elias by mal byť top Európanom pre NHL draft 2013. Mladý 17-ročný Švéd tímu Brynäs, zaznamenal zatial v 15 zápasoch 10 bodov (4+6). Jeho hra je založená na inteligencii a porozumení, ktorá je výnimočná. Je schopný prispôsobiť sa každej situácii. Je veľmi dobrý korčuliar, ktorý je rýchly a vrtký.

Predbežný rebríček ISS:

1.  Nathan MacKinnon, 2. Seth Jones, 3. Sean Monahan, 4. Elias Lindholm, 5. Rasmus Ristolainen, 6. Aleksander Barkov, 7. Andre Burakovsky, 8. Jacob de la Rose, 9. Curtis Lazar, 10. Kerby Rychel, 11. Max Domi, 12. Jonathan Drouin, 13. Adam Erne, 14. Zach Fucale, 15. Robert Hagg, 16. Josh Morrissey, 17. Darnell Nurse, 18. Ryan Pulock, 19. Hunter Shinkaruk, 20. Nikita Zadorov
    
Kým vlani sa do prvej desiatky dostávali prevažne obrancovia, tento rok sa ich do nej zatiaľ dostali len dvaja. Okrem Jonesa aj fínsky obranca Rasmus Ristolainen. Prevahu majú zatiaľ centri.


Katka Ligacova, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
18/11/2012 - 12:30

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."