Viac článkov v slovenčine a češtine

Eurolanche rozhovor s legendou Ozolinšom

Eurolanche rozhovor s legendou OzolinšomFanklub Eurolanche spravil rozhovor s bývalou legendou „Lavín“.

Sandis Ozolinš (*1972) patril medzi najlepších obrancov nielen v Colorade Avalanche, ale aj v celej NHL. V druhej polovičke 90. rokov sa stal platnou súčasťou vtedy nového a mladého klubu. V roku 1991 bol draftovaný z 30. miesta San Jose Sharks, kde pôsobil prvú časť kariéry. Ako 22-ročný obranca sa stal s 26 gólmi najlepším bekom v NHL. Pred začiatkom prvej historickej sezóny Avalanche, 1995/96, bol vymenený práve do Denveru za Owena Nolana.

Hneď v prvý rok sa podieľal na výhre Stanley Cup. Pamätným gólom zostane navždy rozhodujúci zásah z druhého predĺženia proti Chicagu Blackhakws. Avalanche vďaka nemu postúpili do Finále konferencie. O rok neskôr si Ozolinš vyslúžil nomináciu na zisk Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu za 68 bodov – rekord kariéry, ktorý mu stačil na druhé miesto v bodovaní obrancov. Počas draftu v roku 2000 bol vymenený do Caroliny Hurricanes za Nolana Pratta a draftové výbery (Václav Nedorost, Jared Aulin a Agris Saviels).

V rokoch 2000-2008 vystriedal šesť rôznych klubov vrátane krátkeho pôsobenia v AHL. Počas prvého celosezónneho lockoutu nehral. Ročník 2007/08 bol jeho posledným v NHL. Predtým sa vrátil na miesto, kde začínal svoju kariéru, do San Jose, a v 39 zápasoch nazbieral 16 bodov. Počas celej kariéry ho trápili zranenia a nikdy neodohral plný počet zápasov. Po ročnej prestávke pokračoval v rokoch 2009-2012 v domovskom tíme Dynamo Riga. Od začiatku aktuálnej sezóny oblieka dres Atlant Mitišči. V 18 zápasoch získal šesť bodov. Darilo sa mu najmä počas pôsobenia v Rige, kde prekonal niekoľko klubových rekordov. Viackrát sa zúčastnil aj KHL All-Star Game, v jednom prípade sa jeden z tímov volal práve po ňom.

Aké sú tvoje spomienky na Colorado Avalanche?

Samozrejme, že prvý Stanley Cup. Skutočne som si užil hrať s veľkými hráčmi ako Roy, Sakic, Forsberg či Kamensky. Užíval som si to tam. Je to najobľúbenejšia časť mojej kariéry.

Ako si strávil svoj deň s pohárom v roku 1996?

Dlhý príbeh, ale nemal som ho.

Nemôžeš nám to vysvetliť?

Nie, je to dlhý príbeh. Bolo to dávno.

Aký bol tvoj najväčší gól počas pôsobenia v Colorade?

Myslím si, že keď sme vyhrali pohár. Dal som gól v predĺžení proti Chicagu. Posunul nás do ďalšej série. Bola to riskantná akcia, ale vyšla.

Bol si šokovaný, keď ťa Colorado vymenilo?

Blížilo sa to a očakával som to. Šokovaný alebo nie, rád by som tam zostal.

Potom si zmenil niekoľko tímov. Nebolo to pre teba ťažké?

Bolo to ťažie pre moju rodinu.

Vlastníš ešte stále dom v Denveri? Chodíš tam?

Majú ho moje deti. Občas.

Myslíš si, že by si sa mohol pripojiť po kariére ku Coloradu na nejakú pozíciu?

Neviem (smiech). Neviem, čo sa stane zajtra. Ak mám byť úprimný, skutočne neviem.

Prečo si odmietol v roku 2008 ponuku od Los Angeles Kings a išiel do KHL?

Bol to dávno. Musel tam byť nejaký dobrý dôvod.

Môžeš porovnať KHL a NHL?

Nemôžeš porovnávať dve ligy. V prvom rade, jedna liga funguje desaťročia, druhá päť sezón. Je tam množstvo aspektov a rozdielností. Ale myšlienka je samozrejme rovnaká. KHL sa vyvíja každý rok a snaží sa dostať na ďalšiu úroveň, mať lepšiu skúsenosť s fanúšikmi a hráčmi. Nemyslím si, že KHL kopíruje NHL. Nebol by to dobrý nápad.

Čo si myslíš o lockoute?

Nesledujem to, neviem, o čo tam ide, takže neviem.

Máš 40 rokov. Chcel by si hrať aj o rok?

Neviem, uvidíme.

Dnešný zápas bol pre vás s nešťastným koncom...

Mali sme veľa šancí, aj v tretej tretine. Lenže oni dali gól a my nie. To je ten rozdiel. Nie sme spokojní s výsledkom, no so snahou áno. Musíme však nájsť cestu vyhrávať.

Ozolinš je držiteľom týchto klubových rekordov Colorada:

- najviac gólov obrancu v základnej časti: 23 (1996/97)
- najviac bodov obrancu v základnej časti: 68 (1996/97)
- celkovo najviac gólov obrancu: 72
- najviac asistencií obrancu v play-off: 14 (1995/96)
- najviac bodov obrancu v play-off: 19 (19996/97; spoločne s Robom Blakeom)
- celkovo najviac gólov obrancu v play-off: 18
- celkovo najviac presilovkových gólov obrancu v play-off: 10
- celkovo najviac víťazných gólov obrancu v play-off: 4
- celkovo najviac asistencií obrancu v play-off: 47
- celkovo najviac bodov obrancu v play-off: 65
- Ozolinš je zatiaľ posledným obrancom Avs, ktorému sa podarilo vstreliť hetrik (stalo sa tak 6.12.1999 proti Vancouveru)

Výkon Ozolinša v zápase proti HC Slovan

Ozolinš nastupoval s číslom 44 a objavil sa najmä počas vyrovnaného stavu na ľade a počas oslabení. Napriek svojmu pokročilému veku hral tvrdo do tela. Jeho miesto bolo predovšetkým pred vlastnou bránou, kde pravidelne „masíroval“ protihráčov. Hral tvrdý a nekompromisný hokej, no napriek tomu zaviezol v prvej tretine puk až pred Janusovu bránu, z čoho následne padol vyrovnávajúci gól. Ozolinš síce nemôže ponúknuť to, čo mladšie ročníky, no jeho klasika, bojovnosť a skúsenosti sa určite hodia do každého tímu. Na ľade strávil takmer 20 minút a na Janusa vyslal tri strely.

HC Slovan Bratislava – Atlant Mytišči 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Góly: 13. Ölvecký (Mikúš), 33. Daňo (Švarný, Ölvecký), 55. Kukumberg (Kytnár, Dravecký) - 19. Michnov (Ozolinš), 31. Bobrov (Rybakov, Dorofejev)

Opäť pred vypredaným publikum privítal domáci Slovan trápiaci sa tím, nad ktorým dokázal pred týždňom zvíťaziť. Od začiatku bola badať snaha na oboch koncoch ihriska, no domáci začali postupne dominovať. Mytiščania sa nevedeli dostať ani len k Janusovi, tobôž vystreliť. Slovanisti sa zaslúžene ujali vedenia, keď neprehľadnú situáciu pred bránou využil Ölvecký. V závere prvej časti sa domáci dopustili série nepresností, ktoré priniesli presilovky pre Atlant. V predposlednej minúte zaviedol puk do útočnej tretiny Ozolinš, prihral za seba Michonovi, ktorý pohodlne vyrovnal. Tvrdá rana pre domáci celok, ktorý v prvej tretine jasne dominoval.

Hostia pocítili šancu v druhej časti a Janusa začali zásobovať čoraz zvyšujúcim sa počtom striel. Zápas nebral nielen grády, ale aj trestné minúty. Druhým prekvapením duelu bol práve druhý gól hostí prostredníctvom Bobrova po jednoduchej, no za to krásnej akcii takmer na jeden dotyk. Slovanisti začali od tohto momentu predvádzať viac a viac chýb, čo sa im neskôr v tretej tretine mohlo stať osudným. Napriek tomu už o dve minúty sa im podarilo vyrovnať na 2:2. Mladík Daňo zvládol situáciu pred brankárom Chudobinom famózne s prehľadom skúseného veterána.

Tretia tretina priniesla rýchly a tvrdý ofenzívny hokej. Obe defenzívy chybovali, no Janus a Chudobin predviedli niekoľko famóznych zákrokov. Predovšetkým pred Janusom bolo vždy plno. Obrancovia Slovanu si posledné minúty určite nezapíšu do svojich pomyselných denníkov. Napriek tomu to boli práve ich spoluhráči z útoku, ktorí vstrelili tretí a rozhodujúci gól. Päť minút pred koncom sa presadil Kukumberg. V napínavom zápase sme sledovali vyrovnaný hokej, ktorý sa nezaobišiel bez spomenutých chýb. Spravodlivejšie by bolo rozuzlenie po 60 minútach.

Viac fotiek Sandisa Ozolinša nájdete v tejto verejnej galérii.

Viac exkluzívnych rozhovorov Eurolanche na tomto odkaze.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
24/11/2012 - 12:30

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."