Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Ducheneom zo Švajčiarska

Rozhovor s Ducheneom zo ŠvajčiarskaExkluzívny rozhovor s Ducheneom, ktorý odštartoval svoju lockoutovú kariéru vo Švajčiarsku.

Nenechajte si ujsť:

Prečo si si vybral práve slabší tím, ako je HC Ambri-Piotta?

(smiech) V prvom rade, počul som o Ambri veľa dobrých vecí. Samozrejme, že v tabuľke nie sú teraz tam, kde by chceli byť. Ale viete, môže sa to zmeniť, keďže to je liga s nie veľa klubmi, tak sa môžete tým pádom posunúť v tabuľke smerom nahor veľmi rýchlo. Dôvod, prečo som si vybral Švajčiarsko je, pretože to je tam jedna z najlepších líg mimo NHL. Pre mňa boli Švajčiarsko a Švédsko dve miesta v Európe, kde som chcel hrať. Vo Švédsku to už nebolo možné, takže Švajčiarsko bolo môj ďalší krok. Som rád, že som tu.

Prečo si sa nepokúšal ísť do KHL?

Nemám nič proti Rusku, ale je tam rozdielny životný štýl. Je to neskutočný rozdiel, ak porovnáte Švédsko a Švajčiarsko s USA. A Rusko je na inej úrovni. Úprimne, nikdy som nad tým ani neuvažoval. Je to príliš ďaleko. Sú tam aj miesta, kde nie ste v bezpečí. Počul som len dobré veci o lige a hokeji, ale nie je to jednoducho pre mňa.

Hovoril si s niekým o Ambri predtým, než si sem prišiel?

Nie, iba s mojím agentom, ktorý pracuje s Kanaďanom, ktorý tu niekedy hrával. Počul som iba dobré veci, tak som im povedal, že im verím, tak to teda spravme.

Musel si zmeniť svoj hokejový štýl, aby si sa prispôsobil európskemu hokeju?

Vo Švédsku som sa musel veľa zmeniť. Mám rád hrať veľmi rýchlo, hore dolu. Vo Švédsku radi kontrolujú hru a spomaľujú to. Takže, ako som sa naučil byť pomalší a trpezlivejší, o to lepšie to bolo pre mňa. Samozrejme, vo Švajčiarsku to bude nové prispôsobovanie. Počul som, že hokej tu je veľmi rýchly, možno až tak, ako som zvyknutý. Som rád.


Prečo si opustil Švédsko?

Nebolo to moje rozhodnutie. Švédska liga teraz nepovoľuje mať hráčov z NHL v tímoch. Dôvod, prečo sa to mne podarilo bol ten, že jeden hráč bol zranený a tak sa na tom dohodli s inými klubmi. Chceli ho však mať späť, no ja som chcel zostať tiež, ale nemohli to tak spraviť. Bolo to pre nich dobré rozhodnutie a bude to pre nich dobré, keď sa skončí lockout v NHL. Bolo ťažké odísť, lebo predtým som nemusel nikdy odísť, ani som nebol vymenený. Bola to výborná skúsenosť. Mám tam veľa priateľov. Jednoznačne to bolo vynikajúce tam byť, no teraz som rád, že som v Ambri.

V NHL hráš proti Coreymu Schneiderovi z Vancouveru Cancuks, ktorý je momentálne tvoj spoluhráč.

Áno, myslím si, že je jedným z najlepších brankárov v NHL. Myslím si, že keď sa stane jednotkou, bude hviezdou a to sa môže stať v ďalšej sezóne. Som rád, že s ním hrám a trénujem, pretože na neho strieľam a snažím sa tým zlepšiť. Nemôžem o ňom povedať nič len ako dobré veci. Strelil som na neho dnes ráno iba raz, no chytil to.

Ak by si si mohol vybrať ideálnych hráčov do útoku, ako by mali hrať?

Zobral by som si jedného hráča, ktorý by hral hore dolu, silné krídlo, ktoré dokáže hrať tvrdo v rohoch klziska, silno forčekuje a vytvára hru s dobrými individuálnymi schopnosťami. Na druhej strane by som chcel mať hráča, ktorý dokáže vstreliť góly. Každý útok, v ktorom som a v ktorom som bol úspešný, musí byť dynamický. Nemôžete mať v útoku rovnakých hráčov, pretože bude každý robiť to isté. Potrebujete hráčov s rozdielnymi úlohami.


Cítiš sa byť viac centrom čí krídlom?

Ja som center, nie krídlo. Môžem hrať na krídle, ale som prirodzený center. Na krídle môžeš hrať niekedy viac útočnejšie, ale cítiš sa byť viac mimo hry, pretože veľa nekorčuľuješ, stále stojíš. Ako center som stále v pohybe.

Keď si bol draftovaný, vyzeral si byť šťastný, keď si ťa z druhého miesta nevybrala Tampa Bay Lightnings.

Colorado Avalanche bolo mojim obľúbený tímom, keď som bol dieťa. Joe Sakic, Peter ForsbergPatrick Roy boli mojimi idolmi. Takže som chcel hrať za Colorado a bolo mi jedno, z akého miesta ma vyberú. Veľa detí malo rado Colorado, lebo dominovali a mali veľa výborných hráčov. Je to pre mňa privilégium byť v tíme a v meste.

Počul si o tom, že Valeri Kamensky hral za Ambri v roku 1994?

Áno, počul som o tom. Bol hráčom, ktorého som sledoval v Colorade. Počul som, že hral dobre, takže dúfam, že budem na tom podobne.

Čo hovoríš na novinky o lockoute?

Neviem. Je to veľmi ťažké to komentovať, pretože nie som súčasťou jednaní a nepoznám celú dynamiku priebehu. Čítam to iba na Twitteri ako vy, to je to všetko, čo vidím. Môj pocit je veľké sklamanie, no chceme hrať hokej. Dúfam, že sa vrátime.


Aký je tvoj kontrakt s Ambri? Ako dlho tu zostaneš?

Úprimne, moc som sa na neho nepozeral. Iba som ho podpísal. Budem tu hrať tak dlho, ako dlho ma tu budú chcieť. Nakoľko to bude najlepšie rozhodnutie mojej kariéry, toľko tu budem.

Budeš hrať na Spengler Cupe?

Bolo by to výborné hrať za Kanadu, no ešte neoznámili súpisku. A keď to spravia a NHL sa hrať nebude, dúfam, že dostanem šancu.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
13/12/2012 - 14:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."