Viac článkov v slovenčine a češtine

Vitaj späť, NHL!

Vitaj späť, NHL!Na tento okamih sme čakali 113 dní.

Po 113 dňoch výluky oznámila NHL, že sa konečne dohodla so zástupcami hráčskej asociacie na podmienkach. Nová CBA by mala trvať 10 rokov!

Rozhovory odštartovali v sobotu o 13:00 a pokračovali prakticky bez prestávky do nedeľného rána, NHL a NHLPA teda konali šestnásť hodín. Ale zo začiatku len za pomoci služieb federálneho prostredníka Scotta L. Beckenbaugha!

"Dosiahli sme dohodu o základných princípoch novej kolektívnej zmluvy," uviedol šéf ligy Gary Bettman. "Chcel by som poďakovať Donu Fehrovi. Máme za sebou ťažké obdobie a čaká nás ešte veľa práce, ale je dobre, že sme sa dostali do tohto bodu."

"Dúfajme, že počas pár dní sa fanúšikovia budú môcť vrátiť, aby videli ľudí, ktorí korčuľujú ... a nie nás dvoch," prejavil po náročnej j noci zmysel pre humor výkonný riaditeľ NHLPA Donald Fehr. "Každý takýto proces je zložitý. Trvalo to dlho, ale máme rámcovú dohodu."

Veľa práce teraz čaká na právnikov ligy a hráčskych odborov, ktorí musia dať dohode finálnu písomnú podobu, čo potrvá niekoľko dní. Zmluva musí byť následne schválená väčšinou z 30 vlastníkov klubov a členov NHLPA, ktorých je približne 740.

V hre sú dve varianty, s 50 alebo s 48 zápasy. V prvom prípade by sa začalo hrať 15. januára, v druhom 19.

A čo obsahuje zmluva?

V druhom roku platnosti zmluvy bude platový strop 64,3 milióna amerických dolárov (platové minimum bude 44 miliónov dolárov).

Platový strop v prvom roku bude 60 miliónov dolárov no tímy môžu minúť až 70,2 milióna dolárov (platové minimum bude 44 miliónov dolárov).

10-ročná zmluva bude mať výstupnú klauzulu, ktorá bude platná po ôsmich rokoch.

Zmeny v platoch medzi sezónami v rámci jednej zmluvy nemôžu byť vyššie ani nižšie ako 35 % a plat v poslednom roku platnosti nemôže byť vyšší ani nižší o viac ako 50 % oproti roku, v ktorom hráč zarobí najviac.

Voľný hráč bude môcť podpísať maximálne sedemročnú zmluvu, ak podpíše zmluvu so svojím pôvodným tímom, tak až osemročnú.

Zmení sa systém draftovej lotérie – všetkých 14 tímov nepostupujúcich do play-off budú mať šancu vyberať ako prvé. Nižšie postavené tímy v tabuľke však budú mať väčšiu pravdepodobnosť zisku prvej voľby.

Disciplinárne konania za incidenty na ľade najskôr pôjdu cez Brendana Shanahana, potom cez proces odvolania, ktorý pôjde cez Garyho Bettmana. Suspendácie na viac ako päť zápasov bude musieť potvrdiť tretia, nezainteresovaná strana.

Trh s voľnými hráčmi sa bude otvárať bez zmeny 1. júla, no tento rok sa začne neskôr.

Rozhodnutie o prerušení sezóny 2013-14 kvôli olympijským hrám v Soči nebude priamou súčasťou kolektívnej zmluvy.

Ak pôjde všetko ako má prvý zápas Colorada Avalanche uvidíme 16. januára! Oilers vs Avalanche v Pepsi Center o 7:30 PM! Ste pripravení?

Názor Eurolanche: Dočkali sme sa! Po prečítaní správy , že sa dvaja gašparkovia konečne dohodli na novej kolektívnej zmluve bolo niečo neopakovateľné! Prvý dojem? Neverila som! Až po chvíli som si povedala "konečne uvidíme najlepšiu hokejovú ligu sveta!" Bola som a stále som nesmierne šťastná! Ak ste si aj poplakali od radosti nehanbite sa za to!

Počas lockotu vyšlo veľa komentárov, že NHL fanúšikovia zanevreli na NHL. Ale myslím že to tak vôbec nie je! Ľudia  skáču od radosti , že konečne uvidia svojich miláčikov na lade! Nemajú slov tak ako teraz ja! Tento dátum si treba zapamätať pretože pre nás NHL fanúšikov sú toto druhé Vianoce! Pripravte sa! Noci už nebudú také ako doposiaľ! Vitaj späť, NHL hockey!


Katka Ligacova, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
07/01/2013 - 12:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."