Viac článkov v slovenčine a češtine

Náš posledný rozhovor so Svatošom

Náš posledný rozhovor so SvatošomExkluzívny rozhovor s bývalým hráčom Colorada Avalanche, ktorý sa vrátil po dlhšej pauze k profesionálnemu hokeju.

Tento článok vyšiel pôvodne 10. februára 2013 pod názvom "Svatoš o Avs: Mám len dobré spomienky".

Úplne dole v článku súťaž o podpis Mareka Svatoša!

Marek Svatoš (*1982), slovenské pravé krídlo, pôsobil v zámorí už v roku 2000, keď hrával v kanadskej juniorskej lige WHL. Po dvoch rokoch sa dostal do AHL, na farmu Colorada Avalanche, kde strávil ďalšie dve sezóny. Druhý rok pôrsbil na farme hlavne pre to, že lockout zrušil celú sezónu. Ešte pred jeho začiatkom sa mu v sezóne 2003/04 podaril fantastický debut v drese Avs – v štyroch zápasoch vstrelil dva góly a objavil sa aj v 11 zápasoch play-off.

Po lockoute, ktorý možno Marekov hráčsky vývoj značne ovplyvnil, odohral za „Lavíny“ päť sezón. Najlepší ročník bol hneď prvý 2005/06. V 61 zápasoch nazbieral 50 bodov za výborných 32 gólov a 18 prihrávok. Hrával po boku Joe Sakica a pomaly sa začalo hovoriť o jednom z najväčších talentov slovenského hokeja. Jeho kariéru zbrzdili časté zranenia ramena a kolena, čo ho neskôr stálo jeho pozíciu v tíme z Denveru.

 

 

V sezóne 2010/11 najprv začal ďalšiu kapitolu kariéry v KHL, no onedlho sa mihol v dresoch tímov Nashvillu PredatorsOttawy Senators. Zranenia a s tým súvisiaca obmedzená výkonnosť ho prenasledovali aj v nových kluboch a preto sa rozhodol podniknúť radikály krok – od konca zmieňovanej sezóny pauzoval a doliečoval si zranenia. Vďaka poslednému lockoutu sa jeho doba bez hokeja predĺžila na rok a pol. Po neúspešnom kempe vo Floride Panthers prijal ponuku z tímu KHL HC Slovan Bratislava do konca sezóny. Doposiaľ odohral štyri zápasy so ziskom jedného gólu. Slovan bude hrať v KHL pravdepodobne čoskoro v play-off.

Ako si sa cítil po prvých dvoch zápasoch?

Každý zápas je to lepšie. Po prílete sú nohy unavené po ceste a predsa som nebol týždeň na ľade. Prvý zápas som to rozkorčuľoval. Pomáhajú mi tréning. Druhý zápas to bolo oveľa lepšie.

Nemal si nejaké obavy o kondíciu?

Dosť som v lete trénoval. Len jedna vec je trénovať, druhá je hrať zápasy. Zápasovú kondíciu som nemal až takú, ale myslím si, že sa pomaly do toho dostávam.

Kontaktoval ťa Slovan už niekedy predtým, či toto bolo po prvýkrát?

Keď skončil kemp na Floride, keď som vedel, že to neurobím, tak vtedy sa to dalo dokopy.

Na návrat si už bol pripravený pred začiatkom lockoutu? Vrátil by si sa už vtedy?

Bol som pozvaný na Floridu do kempu, vedel som, že tam pôjdem. Potom už bola otázka, či ma zavolajú, aj keď skončí lockout, lebo každý vedel, že kemp bude rýchly. Sľúbili mi, že ma zavolajú, tak som čakal.

 

Svatoš sa vrátil k hokeju po roku a pol, ale v prvom zápase nebodoval.

 

Aké očakávanie si mal pred kempom? Myslel si si, že sa ti podarí vrátiť sa do NHL?

Dúfal som v tom, preto som sa aj celé leto pripravoval, dával koleno dokopy. Chcel som sa tam dostať. Nevyšlo to. Nevadí.

KHL a Slovan bola tvoja jediná možnosť či si rozmýšľal aj nad AHL?

O AHL som ani nerozmýšľal, že by som šiel. Vedel som, že ak nevyjde NHL, pôjdem niekde do Európy. Bola to jedna z ponúk. Niečo tam bolo, ale keď som počul o Slovane, tak som sa rýchlo rozhodol.

Nie je to pre teba ťažké odísť na dlhší čas do Európy po tých rokoch v USA, kde máš aj rodinu?

Je to ťažké vždy. Je tam aj dieťa a rodina. Nie je to ľahké ich tam nechať samých. Je to súčasť práce. Myslím si, že sú zvyknutí a aj ja v podstate.

Do ďalekej budúcnosti plánuješ zostať v Denveri či v Európe?

Viac-menej asi v Denveri zostaneme. Tak že budem v lete chodiť domov, ale asi väčšinu času budem tráviť tam.

Keď si v USA, nechýba ti Slovensko?

Už som si zvykol. Chýba mi rodina, čo je tu a kamaráti, sranda čo tu je, keď prídem domov. To mi chýba. Ale už som si zvykol.

Zvykol si si už na rozdielnu kultúru v USA v porovnaní s Európou?

Myslím si, že som tam dosť dlho na to, aby som si zvykol. Je tam pohodlnejší život ako tu, ľudia sú pokojnejší, nestresujú ako tu, nikde sa neponáhľajú. Možno mi to aj vyhovuje.

 

 

Keď si teraz pauzoval posledný rok a pol bolo to iba pre liečbu kolena?

To bol dôvod, prečo som nikde nezačal sezónu. Mal som operáciu a potom som začal robiť rehabilitáciu a keď to bolo lepšie, bolo už neskoro niekde začať. Potom som sa rozhodol, že nepôjdem nikde, doliečim si to a začnem potom odznova.

Ako si trénoval počas toho obdobia?

Chodil som do posilňovni, to je jasné a na ľad. Párkrát som sa venoval deťom, mal som kamaráta, ktorý trénoval, tak som chodil na tréningy s deťmi. Chvíľu som to robil a potom som sa začala príprava na novú sezónu. Ľad a posilňovňa a všetko, čo s tým súvisí.

Aké najväčšie zranenia si počas kariéry utrpel?

Mal som dosť zranení, neviem, ktoré bolo lepšie a horšie. Žiadne zranenie nie je dobré pre hráča. Všetko potrebuje čas, dať to dokopy.

Majú zranenia vplyv na tvoje terajšie výkony?

Ťažko povedať. Neviem, ako by som sa cítil, keby som nemal tie zranenia. Určite to neprospieva hráčovi, keď je zranený dlho. Myslím si, že ani mne to neprispel. Cítim sa momentálne dobre a uvidíme, ako dlho mi to vydrží.

 

O Mareka mali novinári v Bratislave veľký záujem.

 

Ako si spomínaš na svoje prvé hokejové začiatky na Slovensku?

Boli to dobré chvíle. Od malička som hral hokej, mal som kamarátov, s ktorými sme spolu hrali. Prišla juniorka a možnosť odísť do Kanady. Najprv som váhal a potom som sa rozhodol a podľa mňa som urobil dobre. Neviem, aké by to bolo, kebyže som neodišiel. Spomienky sú dobré na všetkých, hráčov a trénerov.

Ako si sa dostal do Kanady?

Bol som draftovaný juniorským mužstvom.

Takže ťa priamo chodili pozorovať skauti?

Videli ma v reprezentácii a od tej 16ky do 18ky ma sledovali. Rozhodli sa, že ma chcú do mužstva.

Colorado Avalanche si ťa vybralo z 227. miesta. Aké si mal pocity? Čím je hráč vyššie, tým je spokojnejší, nie?

Bol som  rád, že som bol vôbec draftovaný. Nebol to ani môj draftový rok, bol som draftovaný o rok neskôr, čo je ešte ťažšie. Bol som rád, že sa to podarilo. Vedel som, že nebudem draftovaný v prvých kolách.

Aké si mal začiatky v AHL?

Strávil som tam dva roky. Je to ťažký hokej, je to dosť fyzicky náročné. Aj s tým cestovaním, cestuje sa autobusom. Je to veľmi ťažká liga.

Čo spôsobilo, že si dostal v prvom tíme Avs príležitosť?

Mal som veľmi dobrý kemp. Vtedy tam podpísali Kariyu a Selänne a ja som tam išiel s tým, že nemám čo stratiť. Darilo sa mi v kempe a nechali si ma.

V sezóne 2003/04 si za Avalanche odohral štyri zápasy a dal dva góly. Veril si vôbec tomu?

Na začiatku som bol možno nervózny. Zranil som sa v druhom zápase s tým ramenom a nasledovala operácia, rehabilitácia. Stihol som posledné dva zápasy v základnej časti. Tréner mi asi dôveroval a dal mi šancu hrať v play-off. Dal ma do výbornej päťky. Chytil som sa a mal som dobré play-off.

Tvoj najkrajší a najdôležitejší gól za Colorado?

Podľa mňa ten prvý rok v play-off, keď som ho dal v druhom predĺžení proti Dallasu. Je ich veľa, keď som dosiahol hetrik, víťazný gól, všetky góly ma tešia. Asi ten v predĺžení bol štart mojej kariéry.

A tvoje všeobecné spomienky na Avalanche?

Mám výborné spomienky, Začínal som tam, odohral som tam sedem sezón. Výborný kolektív, dobré vedenie. Prešiel som cez pár trénerov a všetci boli v pohode. Ku koncu sa mi nedarilo, ako by som si predstavoval a z toho nasledoval aj odchod. Nemám nič, len dobré spomienky.

 

Svatoš počar rozhovoru pre Eurolanche.

 

Stretávaš sa či si v kontakte s nejakými bývalými spoluhráčmi z Colorada?

Peťom  Budajom sme boli v Denveri spolu celé leto. Milan Hejduk. Bolo tam veľa hráčov okolo júna. Väčšina sa vrátila a čakala, že sa začne NHL. Hrávali sme spolu. Bolo nás tam potom možno 20. Keď sa NHL nezačala, tak postupne začali odchádzať. S niektorými sa ešte stretávam. Väčšinou s Peťom Budajom a s Milanom.

Ako to bolo v poslednom ročníku, keď ťa Joe Sacco nechával často na tribúne?

Nechávam to vždy na trénera. Možno on to vidí najlepšie. Vie, koho chce mať na ľade, koho nechce, koho potrebuje. Nevedel som sa chytiť a vo štvrtej päťke som bol v podstate nevyužiteľný. A hrať sedem minút na zápas je ťažké. Možno moja výkonnosť nebola dobrá a skončil som vo štvrtej lajne. Potom som sa ťažko dostával naspäť.

Potom si nemal žiadnu ponuku z NHL a preto si sa rozhodol ísť do KHL?

Čakal som. Keď začal kemp, nemal som ponuku a vtedy prišla myšlienka, že by som išiel do Ruska. Agent mi zavolal s ponukou a rozhodol som sa, že tam pôjdem.

Prečo to trvalo iba 19 zápasov?

Nemajú radi, keď je hráč zranený. Mal som nešťastie, keď som išiel na zraz reprezentácie a na prvom tréningu som sa zranil. Vrátil som sa zranený a im sa to nepáčilo. Popitom som mal ponuku, že sa môžem do NHL vrátiť. Po rozhovore s vedením sme sa dohodli, že každý pôjdeme svojou cestou. Chcel som sa vrátiť do NHL a podarilo sa mi to.

 

 

Aká bola tvoja vtedajšia skúsenosť s KHL? Lebo Matt Duchene povedal, že by tam nešiel. Podľa neho nie sú niektoré miesta v krajine bezpečné a nie je to pre neho.

Každé mesto je iné. Keď je hráč vo väčších kluboch, povedal by som v tých bohatších, tak podmienky sú vynikajúce. Sú aj miesta, kde je ťažké doniesť rodinu a deti. Možno v tomto smere sú tam nejaké nedostatky.

Potom si hral za Nashville Predators a Ottawu Senators.

Moja posledná sezóna v NHL bola už sílená. Zranenia ma prenasledovali stále. Prišiel som do Nashvillu, mal som to koleno, ďalšia operácia volala. Potom som išiel do Ottawy, ale koleno nikdy nebolo sto percentné. Na konci to bolo skôr trápenie. Vedel som, že s tým niečo budem robiť, keď skončím sezónu.

Myslíš si, že dobré výkony v Slovane ti môžu dopomôcť k návratu do NHL? Je to jeden z tvojich vedľajších cieľov?

Nerozmýšľam nad týmto. Skôr sa sústredím teraz, aby som tu odviedol čo najlepší výkon. Nerozmýšľam, čo bude na ďalší rok. Cesta do NHL je spolovice možno zavretá. Prestávka na dva roky je strašne dlhá doba. Možno niekde v kútiku duše dúfam, že sa to podarí, ale nedávam tomu veľkú šancu ani ja. Sústredím sa na Slovan, na posledné zápasy, na play-off a po sezóne uvidím, čo ďalej.

Ak by si dostal ponuku len od Slovanu, pokračoval by si tu?

Viac-menej asi áno.

Chceš ešte hrať hokej dlhodobo?

Chcem ho hrať, dokedy mi telo dovolí. Myslím si, že to nie je za mnou a budem sa snažiť hrať čo najdlhšie. Uvidíme, ako dlho mi to telo dovolí.

Vyhraj podpis Mareka Svatoša

Všetci členovia fanklubu Eurolanche (pridáš sa k nám tu) majú možnosť vyhrať podpis Mareka Svatoša ešte v drese Colorada Avalanche. Stačí odpovedať na tri jednoduché otázky:

1. Prečo Marek odohral v Omsku iba 19 zápasov?

2. Napíšte presný odkaz na Twitter fanklubu Eurolanche.

2. Napíšte presný odkaz na Facebook fanklubu Eurolanche.

Spomedzi všetkých, ktorí pošlú správne odpovede, vyžrebujeme jedného výhercu dolu uvedenej podpísanej fotografie. Odpovede posielajte na eurolanche@eurolanche.com, najneskôr do začiatku zápasu s Phoenixom Coyotes. Veľa šťastia!

 

 


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
06/11/2016 - 14:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."