Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Hejdom o problémoch Colorada

Rozhovor s Hejdom o problémoch ColoradaFanklub Eurolanche sa stretol v Denveri s Janom Hejdom a spravil s ním exkluzívnych rozhovor nielen o súčasnej hernej kríze Colorada Avalanche.

POZOR! Úplne dole sa nachádza súťaž o podpis Jana Hejdu.

Prečo je to v súčasnosti tak, ako to je...?

Presne som vedel, načo sa opýtaš (smiech). Žiadne prekvapenie. Prečo? No... To je dobrá otázka. Kebyže to viem, tak by som to chalanom povedal, aby sme mohli začať vyhrávať. Momentálne nám po tých troch zápasoch určite chýba sebavedomie. Hrá sa horšie, keď má človek zviazané ruky. Sme bohužiaľ na poslednom mieste a všetci si to samozrejme uvedomujú. Môže sa to zdať, že sa snažia nebrať to takto, ale určite to tak nie je. Človek sa potom na ľade snaží, aby neurobil chybu a hrá opatrný hokej. Bohužiaľ to nefunguje. Musíš si dovoliť na ľade toho trochu viac. Keď nemáš sebavedomie, tak robíš len to, čo musíš. Preto si myslím, že je to tak, ako to je. Začalo to zápasom s Edmontonom. Vždy s tými teoreticky slabšími klubmi – teoreticky slabšími, pretože si nemyslím, že v tejto lige je ľahké hrať proti niekomu, každý zápas je ťažký – príde nejaké podcenenie. Potom asi nehráme na nich, ako by sme mali alebo ako hráme proti Chicagu a San Jose. Týmto to asi začalo.

Prečo prišla po dvoch veľkých výhrach taká náhla zmena?

Ako hovorím, bolo to asi podcenenie Edmontonu. Človek si povie, že v tej dobe boli predposlední, majú mladý tím a že to nebude tak ťažký zápas, čo nie je pravda. Keď sme hrali v Edmontone, tak mali asi 56 striel, takže to určite nie je ľahký zápas proti nim. Bol to jeden z najťažších zápasov, ktorý som tu odohral za ten rok a pol, skoro dva roky. Asi je to o prístupe k zápasu, taký ľahkovážny...

Čo vám vyčítajú najviac tréneri?

Dnes (v nedeľu – pozn. Eurolanche) sme trénovali hru v strednom pásme. Prechod cez stredné pásmo nebol dobrý. Hlavne nestrácať puky na oboch modrých čiarach. Myslím si, že musíme zlepšiť prácu v obrannom pásme, pretože dostávať 4 a viac gólov na zápas je moc a s tým sa vyhrávať nedá.

Ako to berú obaja brankári? Aj keď sa snažia, tak tam tie góly padnú...

Určite to pre nich nie je jednoduché. Máme šťastie, že obaja chytajú tak, ako chytajú. Varlamov je samozrejme číslo jeden, chytá viac ako Giguere. Myslím si, že je výhoda, keď chytal počas lockoutu v Rusku, pretože bol rozohraný. Zo začiatku nám pomáhal, pomáha nám strašne moc. Brankári sú momentálne naša záchrana.

Pomohol príchod Ryana O´Reillyho?

Áno, Ryan je dobrý hráč. Bolo jasné, že keď nehral, tak pár zápasov zo začiatku bude trvať než sa do toho dostane, ale určite nám chýbal zo začiatku sezóny.

Hralo sa ti s Tysonom Barriem najlepšie v obrannej dvojici tento rok?

Hralo sa mi s ním dobre. Nemôžem sa na neho sťažovať. Bol som rád, že som s ním mohol hrať. Bohužiaľ, tu je situácia, že máme sedem NHL obrancov. Je to tým, že majú one-way kontrakt. Je to tak, ako to je. Musí si počkať na ďalšiu svoju šancu.

Ako to je s Milanom Hejdukom?

Bol zranený, teraz ani moc nie. Niekoľko zápasov nehral. Asi sa potrebuje do toho dostať.

Lebo v Minnesote hral a naposledy nie. To bol náhradník?

Áno.

Ako on berie túto sezónu? Je to jeho posledná, či k tomu nič nehovorí?

Už minulý rok hovoril, že to bude posledná sezóna. Ja ho stále prehováram. Uvidíme, ako ho bude prehovárať vedenie. Je to na ňom. Myslím si, že má veľký potenciál dávať góly a určite má najlepšiu strelu v tíme. Je to ťažké sa rozhodovať v priebehu sezóny. Asi je dôležité, ako sa bude cítiť v lete.

Stále verí tím v play-off?

Určite. Vždy to bol náš cieľ, aj keď to bude veľmi ťažké. V hokeji je to tak, že človek vyhrá dva zápasy a odrazu sa začne cítiť lepšie a pôjde to samo. Akurát potrebujeme naskočiť na víťaznú vlnu. Keď sa pozrieme na Columbus... boli poslední, prehrali sme tam v predĺžení a odrazu vyhrali šesť zápasov za sebou. To isté sa môže stať nám a budeme v inej situácii.

Aký je Gabriel Landeskog kapitán?

Dobrý, aj keď tento rok nemá zatiaľ takú sezónu ako minulý rok. Samozrejme je naňom viac povinností. Nemyslím si, že je nevýhoda jeho mladosť. Máme starších hráčov, ktorí sa mu snažia pomôcť. Bol to dobrý výber kapitána.

Zvýšil už niekedy hlas?

To nie, ale hlavne po horších zápasoch k tomu niečo povie. Nemyslím si, že na to, aby mal autoritu, by musel zvyšovať hlas. On je typ hráča, ktorý sa snaží byť príkladom ostatným hráčom.

Ako sa stravuješ počas sezóny?

Snažím si zachovať rovnakú váhu. Máme váhu v šatni, takže sa vážim pred a po každom tréningu. Väčšinu času máme rovnaké predzápasové jedlo, ako kura, cestoviny, ryžu. Zvyčajne v noc pred zápasom jem stejk s ryžou, zemiakmi. Máme na to odborníka, ktorý nám pomáha so šejkmi. Musíme piť veľa tekutín.

Ako sa snažíš sústrediť sa na zápas?

Skúšam robiť rovnaké rituály od rána. Zvyčajne máme pred zápasový tréning. Pred ním alebo po ňom robím strečing. Potom idem domov a vždy máme dvojhodivnový odpočinok. Potom idem na zápas, opäť strečing, mini futbal... Robím tie isté veci, ako pred zápasom predtým.

Keď hráš zápas, na čo myslíš, na čo sa sústredíš?

Sústredím sa hlavne v prvej tretine, aby bol vstup do zápasu dobrý. Z mojich skúseností viem, že ak má človek v poriadku prvú tretinu, potom sa adrenalín začne prejavovať a začne sa cítiť lepšie. Čím viac stráveného času na ľade, tým je istejší. Potom v druhej a tretej tretine si začneš dovoľovať viac, ak je prvá dobrá.

Čo hovoríš na prerozdelenie divízií od novej sezóny?

Príde mi to výhodnejšie, že z každej divízie sa prvé tri tímy dostanú do play-off a dve miesta zvýšia pre ďalšie tímy. Asi to bude iné premýšľanie. Nebudeš sa pozerať na konferenciu, ale na divíziu. Zároveň v našej konferencii bude iba 14 tímov, takže si myslím, že by to mala byť pre nás výhoda.

Súťaž o podpis Jana Hejdu!

Ak chcete vyhrať podpis Jana Hejdu, stačí odpovedať správne na tri nasledovné otázky a mať šťastie v losovaní. Odpovede posielajte na eurolanche@eurolanche.com počas nasledujúcich 48 hodín.

1. Na ktorej adrese sa nachádza hlavný web Eurolanche Invasion?

2. Na ktorej adrese denne aktualizujeme denníky z Eurolanche Invasion V?

3. V ktorej našej fan stránke na Facebooku publikujeme denne desiatky nových fotiek z Eurolanche Invasion V?


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
18/03/2013 - 14:30

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."