Viac článkov v slovenčine a češtine

Exkluzívny rozhovor s agentom Landeskoga

Exkluzívny rozhovor s agentom LandeskogaEurolanche vám prináša exkluzívny rozhovor s Landeskogovym agentom o jeho práci a jeho klientovi.

Peter Wallen (*1965) je švédsky hráčsky agent s certifikátom NHLPA a je zároveň prezidentom a zakladateľom Alterno Sports Management a taktiež spolupracuje s Octagon Hockey v Severnej Amerike. Odohral 10 rokov v najvyššej švédskej hokejovej lige, v roku 1989 sa v drese Djurgardenu stal majstrom Švédska. Zaujímavosťou je to, že dres Djurgardenu počas výluky obliekal aj jeho klient, Gabriel Landeskog. Wallen ukončil svoju kariéru ako 30-ročný, následne sa v roku 1995 stal hráčskym agentom.

Peter navštevuje každé leto hlavné mesto Slovenska, Bratislavu. Dôvodom je Memoriál Ivana Hlinku, medzinárodný hokejový turnaj, na ktorom sa každoročne stretnú najlepší hráči sveta do 18 rokov. Eurolanche sa s Petrom v Bratislave stretli a spravili s ním exkluzívny rozhovor, ktorý je predovšetkým zameraný na jedného z jeho klientov, už vyššie spomínaného Landeskoga. Petra môžete sledovať aj prostredníctvom Twitteru pod menom @P_alterno. 

Čo ste robili pred tým, ako ste sa stali hráčskym agentom?

Hral som hokej až do svojej tridsiatky. Neskôr som začal pomáhať niekoľkým bývalým spoluhráčom a pomaličky som začínal s náborom hráčov. Taktiež som sa podieľal na financiách, preto som počas páru rokov kombinoval (oba) tieto aspekty.

Aká je najľahšia cesta k tomu, aby sa človek stal hokejovým agentom?

V čase keď som s mojou prácou začínal bol celý biznis ohľadom agentov ešte viac-menej v plienkach. Odporúčal by som návštevu školy venujúcej sa športovému manažmentu. Ak sa chcete stať dobrým agentom a chcete agentom zostať čo najdlhšie, tak by ste mali spolupracovať so staršími agentmi, ktorí sú v biznise už dlhšie. Tí vám potom ukážu ako to celé v podstate funguje a stane sa z vás akýsi asistent. Po čase dostávate čoraz viac zodpovednosti. Nie je to ľahké. V povolaní agenta nie je nič ľahké. V celej Európe je mnoho agentov. Konkurencia je veľká. Povedal by som, že najlepším spôsobom je nájsť si agenta, ktorý má mnoho skúseností.

Kedy ste sa prvýkrát stretli s Landeskogom?

Keď mal 15; v tom roku oslavoval svoje 16. narodeniny, čiže to bolo v roku 2008.

Aký bol začiatok vašej vzájomnej spolupráce?

Zavolal som jeho otcovi, predstavil som sa a spýtal sa ho, či by mal záujem o stretnutie. Povedal áno a dohodli sme si spoločný obed. Mali sme dlhý obed, počas ktorého som mu urobil svoju prezentáciu. Z nášho stretnutia som mal dobrý pocit, užíval som si ho. Gabriel ma zaujímal pred, počas a aj po mítingu.

Vždy sa takéto veci riešia cez rodičov?

Neviem, ako to funguje u iných. My sledujeme mnoho hráčov, potom si o nich pozisťujeme informácie a následne sa rozhodneme, ktorých hráčov chceme reprezentovať. Ďalším krokom je nábor. Vždy sa to robí buď cez otca, alebo cez matku – záleží od situácie v rodine. Dávame im ponuku na míting medzi nami a rodičmi spolu s hráčom.

Môžete Landeskoga porovnať s tým, aký bol keď mal 16?

Je jasné, že za tých 5 rokov urobil veľké pokroky. V porovnaní s jeho rovesníkmi bol vždy prirodzeným vodcom. Počas nášho mítingu som mal pocit, že je nesmierne vyspelý, o všetko sa zaujímal a chcel sa dozvedieť čo najviac.

Peter Wallen a jeho kolega z Alterno Sports Management, Martin-Kaj Nilsson, v Bratislave.

Aký dojem vo Vás zanechal po tom, čo ste ho videli prvýkrát na ľade?

Že je neskutočným lídrom. Bolo vidieť, že je veľmi zodpovedným, že je dobrým korčuliarom so silným telom.

V čom by sa mal ešte zlepšiť?

Zlepšiť sa môže vo všetkom. Samozrejme to nemyslím zle, bude z neho fantastický hráč. Počas svojej nováčikovskej sezóny nazbieral veľa bodov. Naplnil očakávania, zámorský štýl hokeja mu dosť sedí. Má skvelú strelu a skvelo rozohráva. Je naozaj skvelý v mnohých aspektoch, no celkovo sa ešte môže zlepšiť.

Aká bola kooperácia medzi Vami a Landym po tom, čo odišiel do zámoria aby mohol hrať v juniorke?

Komunikovali sme cez telefón alebo cez Skype. Viackrát som za ním vycestoval. V Kanade som mal zopár známych, ktorí sa s ním stretli a postarali sa o neho. Pomohli mu s párom problémov mimo ľad. Taktiež som bol v stálom kontakte s jeho trénerom a generálnym manažérom. Je veľmi vyspelým chalanom, vie ako sa o seba postarať. Často tam bol aj jeho otec. Náš dobrý vzťah počas týchto rokov bol kombináciou viacerých faktorov.

Ako vyzerala príprava pred draftom?

Mali sme veľa mítingov v Toronte. Mali sme zopár stretnutí po Combine. Bol sa pozrieť na finále Stanley Cupu – boli tam všetci top hráči draftu. Deň pred draftom sme mali opäť niekoľko stretnutí. Avalanche sú jeho obľúbeným tímom, Peter Forsberg je jedným z jeho najobľúbenejších hráčov. Po tom, čo si ho vybrali to bolo neskutočné, bol to pre neho veľký okamih.

Aké boli jeho prvé slova po tom, čo si ho Avalanche vybrali?

Celý čas sa len smial.

Peter Wallen ešte ako aktívny hráč. Zdroj: eliteprospect.com

Kedy alebo kde sa naučil, ako sa má rozprávať s médiami? V porovnaní, napríklad s mladíkmi z KHL, je jeho správanie diametrálne odlišné.

Gabriel to má proste v sebe. Rozhovory si užíva, rád komunikuje. Vždy bol lídrom, preto chce rozprávať s každým. Pred tým ako hral za Kitchener sme nikdy nemali žiaden mediálny tréning ani nič podobné, má to jednoducho v sebe.

Vyskytli sa počas vyjednávania jeho prvého kontraktu nejaké problémy?

Nie. Ak ste druhým celkovým výberom draftu, tak je všetko v kontrakte na najvyššej úrovni okrem individuálnych bonusov.

Rozprávali ste sa s Gregom Shermanom?

Áno.

Fanúšikovia a dokonca niektoré média špekulovali o tom, kto bol v tom čase naozaj na čele Avalanche a kto vydával všetky pokyny. Či to bol Sherman alebo Pierre Lacroix...

Zakaždým, keď som bol v kontakte s Avalanche ohľadom niečoho okolo Landeskoga (okrem problémov s médiami), tak to bolo vždy s Gregom. Musím povedať, že Greg bol ku mne vždy veľmi slušný a veľmi milý. Stále sme mali dobrý vzťah. Ako alebo kto to všetko robí v pozadí je už ich vec. Podľa mňa to však stále bol Greg.

Myslíte si, že bude nasledujúcu sezónu Landy pod veľkým tlakom? Po sezóne mu totiž vyprší nováčikovský kontrakt.

Myslím si, že to je niečo, na čo sa nebude až tak sústrediť. Je dobrý natoľko, aby bol kapitánom aj túto sezónu. Podľa mňa bude kapitánom ešte mnoho rokov.

Peter Wallen s Davidom Púchovským, zakladateľom Eurolanche.

Čiže si myslíte, že si kapitánske céčko ponechá aj na budúci rok?

Bol by som prekvapený, ak by mu ho zobrali.

Myslíte si, že bol pripravený na to, aby sa stal kapitánom? Denver Post robili reportáž o tom, že by mal v kabíne rozprávať on a nie Jean-Sebastien Giguere, ako to bolo v prípade celého „Las Vegas – incidentu“.

Landy by nikdy nepovedal áno, ak by na to nebol pripravený. Opýtali sa ho na to a on prikývol, čiže bol pripravený. Mohol od začiatku vedieť, čo všetko má ako kapitán v NHL robiť? Jasné, že nie. Má však okolo seba skvelých hráčov, skvelý kolektív, ktorý mu pomáha a podporuje ho. Celé to je akási fáza učenia sa. Ak máte 19, 24, hoci aj 27 a nikdy pred tým ste neboli kapitánom, tak je to zakaždým o učení. Podľa mňa má Landy rešpekt na to, aby bol kapitánom. Vždy sa nájdu hráči, ktorí sú frustrovaní kvôli niečomu, alebo niekomu a následne médiám povedia niečo, čo tam vôbec nepatrí. Každý môže povedať, že Landy musí byť ten, kto má v kabíne rozprávať. Nemôže však Giguerovi alebo hocikomu inému zabrániť v tom, aby nerozprávali. Môže sa pokúsiť o to, aby sa to vyriešiť v kabíne. Nemôžete však kontrolovať 25 ľudí bez toho, aby sa raz za čas neudialo niečo podobné.

Ako často cestujete počas sezóny do Denveru?

Minulý rok som bol kvôli výluke v Denveri iba raz alebo dvakrát. O rok pred tým som tam išiel oveľa častejšie. Denver je veľmi pekný. Prvý domáci zápas bol zároveň zápasom, pred ktorým mal Peter Forsberg ceremóniu, počas ktorej vyradili jeho dres. Mali sme autogramiádu, nejaké tie marketingové veci. Počas Landyho prvého roku som tam bol tak 3 alebo 4-krát.

Čo robíte s Landym v Denveri pomimo hokeja?

Vždy je čo robiť. Keď sa však nájde voľná chvíľka, tak skočíme spolu na večeru, pýtam sa ho ako sa má, ako sa cíti, čo je nového. Často ho vidím aj na zápasoch, ktoré hrajú vonku, či už v Chicagu, New Yorku, alebo niekde inde. Niekedy si dohodneme aj raňajky, inokedy obed. Všetko to začalo draftom. Combine, draft, prvý domáci zápas. Potom prišiel november, All Star víkend, február a koncoročné ocenenia. Bol to bláznivý rok.

Spomínate si na nejaký vtipný moment, ktorý ste s Landym zažili?

Bolo to počas Svetového Šampionátu do 18 rokov v USA. Mali deň voľna, tak sme sa spolu šli pozrieť na zápas. Ako sme tam sedeli, spýtal som sa ho, či by tu chcel niekedy hrať. Otočil sa ku mne a povedal „Určite!“. Doma mal na stole ponuku zo Švédska. Dohodli sme sa na tom, že sa rozhodne až po skončení turnaja. Prišlo mi to vtipné, bolo to vôbec prvý krát čo sme sa o niečom takom seriózne rozprávali a jeho reakcia bola hneď takáto.

Plánom B bolo hrať v Švédsku?

Áno, bolo to vtedy, ako šiel do Kitcheneru, teda keď mal 16. Odmietol ponuku zo Švédska, aby mohol ísť hrať do Kitcheneru.

Viac exkluzívnych rozhovorov nájdete TU!

Vyskytli sa aj nejaké problémy počas toho keď bol Gabriel ešte mladší? Niečo, čo ste museli riešiť, nejaké organizačné veci?

V import drafte si ho vybrali Plymouth Whalers a Gabriel šiel hrať za Kitchener Rangers. Trvalo to asi 4 až 5 týždňov, nakoniec našlo vedenie Rangers spôsob, ako ho mohli získať.

Nechcel hrať za Plymouth?

Nebolo to o tom, že nechcel hrať za Plymouth. Chcel hrať za Kitchener. Boli sme si to tam pozrieť, ja, Gabriel a jeho otec. Pozreli sme si ľad, celý štadión, kabíny a samozrejme aj tamojšiu školu. Všetko už bolo nachystané a bol pripravený ísť tam. Nechcel vidieť iné miesta. Za Whalers hral Rickard Rakell, toho roku tam je Victor Crus Rydberg. Plymouth mám rád rovnako ako Kitchener. Všetko to bolo o tom, že chcel proste hrať za Kitchener.

Dostali ste od Landyho aj nejaké suveníry?

Jeho dres z All-Star zápasu mám vyvesený na stene v mojej kancelárii. Mám od neho aj fotku s top trojkou draftu, v ktorom si ho Avalanche vybrali, podpísali ju pre mňa všetci traja. Potom mám aj tričko s jeho číslom a menom. V Denveri je chlapík, ktorý maľuje športovcov v akcii. Namaľoval zopár obrazov Landyho a jeden z nich mi Landy podpísal a rovnako ako jeho dres si našiel miesto na stene mojej kancelárie.

Koľko bodov nazbiera Landy počas budúcej sezóny? Máte tip?

To ťažko povedať. Ak by sa mu podarilo zopakovať výkon z jeho nováčikovskej sezóny, tak by to bolo fantastické. Hlavné však je to, aby urobil celý tím krok vpred. Bolo by skvelé, ak by sa dostali do play-off. Tím to podľa mňa potrebuje. Potrebujú, aby mohli dlhodobo pracovať bez toho, aby na nich bol vyvíjaný tlak, či už zvonku alebo zvnútra organizácie. Nech majú pokojné a tiché pracovné prostredie. Celý čas to bude určite o mieste zabezpečujúcom play-off, keďže to je pre celý tím dôležité. Ak by sa im to podarilo, tak by to bolo naozaj skvelé, opäť by sa organizácia dostala do popredia, fanúšikovia by to veľmi ocenili. To je podľa mňa hlavné. Tu nejde o individuálne štatistiky.

Kto ešte patrí medzi Vašich klientov?

Victor Hedman (Tampa Bay), Patrick Berglund (St. Louis), Jonas Brodin (Minnesota), Jacob Josefson (New Jersey), Jhonas Enroth (Buffalo), Jacob Markstrom (Florida), Elias Lindholm (Carolina) a máme aj zopár hráčov v AHL, ktorí ešte čakajú na svoju príležitosť v NHL. Taktiež zastupujeme Wilhelma Westlunda, ktorého si Colorado vybralo v 7. kole tohoročného draftu.

Myslíte si, že má Westlund šancu presadiť sa v budúcnosti v organizácii Avalanche?

Áno, veď preto si ho vybrali.

Wilhelm Westlund zostane v Švédsku ešte najmenej 2 roky.

Aká je reálna šanca, že si zahrá v drese Avalanche?

Neviem. Minulý rok si odkrútil premiéru v švédskej najvyššej lige. Tento rok tam zostane. Snáď odohrá aspoň polovicu sezóny s mužmi, o rok by to už mal byť celý rok. Po tom môžeme zhodnotiť, ako blízko je k tomu, aby odišiel do zámoria. Nasledujúce 2 roky budú veľmi zaujímavé. Ak sa mu podarí presadiť sa v Švédsku, tak bude mať rozhodne šancu presadiť sa v drese Avs.

Čo sú jeho silné stránky?

Vie hrať zodpovedne v ofenzíve aj v defenzíve. Vie dobre čítať hru, čo je pre obrancu veľmi dôležité. Je dobrým korčuliarom a má dobrú prihrávku. Možno nie je až prehnane talentovaný. Má však na čom zakladať. Stále má iba 18, treba sa mu ešte zlepšovať, hlavne by mal nabrať trocha viac svalov a popracovať na jeho korčuľovaní.

Môžete prezradiť koľko percent dostávate z kontraktov Vašich klientov?

To je medzi mnou a dotyčným hráčom.

Čo si myslíte o MacKinnonovi?

Viem, že od neho očakávajú veľké veci. Nemal som veľa príležitosti na to, aby som ho videl hrať, keďže hral v zámorskej juniorke. Videl som ho počas juniorských Majstrovstiev Sveta. Nehral v pozícii, na ktorú je zvyknutý. Je skvelým korčuliarom a rodeným strelcom, so zbieraním bodov nemá najmenší problém. Prechod z juniorky do NHL je naozaj náročný, avšak si myslím, že Avalanche mu dajú dostatok priestoru na to, aby sa stal úspešným. Sledovať ho bude veľmi zaujímavé. Dúfam, že sa mu podarí vyhnúť zraneniam.

Autor pôvodného rozhovoru: David Púchovský


Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
12/08/2013 - 13:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."