Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Chrisom Dingmanom

Rozhovor s Chrisom DingmanomEurolanche vám prináša rozhovor s Chrisom Dingmanom, bývalým hráčom Avalanche, o jeho kariére a spomienkach na pôsobenie v Colorade.

Chrisa Dingmana (*1976) si počas draftu v roku 1994 vybrali z celkovo 19. miesta Calgary Flames. Následne strávil sezónu v drese Brandon Wheat Kings, aby dokončil svoju 4-ročnú kariéru vo WHL. Počas nasledujúcich troch sezón nedostal v Calgary veľa príležitosti, avšak vďaka jeho štýlu hry, jeho tvrdosti a spôsobu forčekingu si ho ľudia začali všímať. Počas sezóny 1998-99 ho Flames spolu s Theom Fleurym poslali do Colorada výmenou za Reneho Corbeta, Wadea Belaka Robyna Regehra. V Denveri odohral 2 celé sezóny, dokonca s tímom získal v roku 2001 Stanley Cup a zahral si aj v rozhodujúcom zápase proti New Jersey Devils. Celkovo nazbieral počas 110 zápasoch v drese Avalanche 13 bodov. V play-off si počas 16 zápasov na svoje konto pripísal 4 asistencie.

Po zisku Stanley Cupu s Avalanche opäť menil pôsobisko, vedenie Avalanche ho poslalo do Caroliny výmenou za výber Hurricanes v 5. kole draftu v roku 2001 (Mikko Viitanen). V Caroline strávil iba prvú časť nasledujúcej sezóny, potom znova zmenil pôsobisko. Výmenou za Kevina Weekesa putoval spolu so Shaneom WillisomTampa Bay Lightning. V Tampe sa už zdržal o čosi dlhšie, odohral tam 3 celé sezóny a v roku 2004 dokonca s tímom vyhral už svoj druhý Stanley Cup.

Chris (v červenom kruhu) so svojimi spoluhráčmi z Tampy a Stanley Cupom.

Dingman sa musel po incidente s Chrisom Neilom, keď Neila udieral počas toho, čo Neil ležal na ľade, na svojich spoluhráčov počas série medzi Lightning a Ottawou Senators v roku 2006 pozerať iba z tribúny. Za spomínaný incident si vyslúžil aj 7 trestných minút. Ukázalo sa, že to boli jeho posledné chvíle v NHL. Následne odohral 2 roky v Švédsku a Dánsku. Svoju kariéru ukončil kvôli otrasom mozgu v roku 2008. Chrisa môžete sledovať prostredníctvom sociálnej siete Twitter pod prezývkou @dingdish.

Flames si ťa vybrali z celkovo 19. miesta na drafte. Podľa mňa si dostal iba málo šancí na to, aby si ukázal čo v tebe je – do roku 1999 si tam odohral iba 72 zápasov. Nebol si sklamaný?

Áno, veľmi sklamaný. Jeden rok som mal vydarenú prípravu a následne aj začiatok sezóny. Tím sa ofenzívne trápil a mňa šupli na štvrtú formáciu, z ktorej sa len ťažko tímu pomáha v ofenzíve.

Do Colorada ťa vymenili spolu s legendárnym Theom Fleurym. Aké máš na neho spomienky?

Theo bol skvelým chlapom, mal pár problémov, ktoré svetlo sveta uzreli až o niečo neskôr, ale ku mne bol vždy veľmi priateľský. Bol nebojácny. Večer pred zápasom mohol vypiť 14 poldecákov vodky a na ďalší deň by strelil gól a na jeden prihrával. Bláznivý, vtipný chlapík. Raz ma stretol v posilňovni a pýta sa ma „Čo robíš?“. Povedal som mu, že cvičím, na čo mi odpovedal slovami „Ešte som nevidel činku dať gól!“

Chris Dingman so svojim prvým Stanley Cupom.

Aké máš spomienky na 2 sezóny strávené v Colorade? Máš aj nejakú vtipnú príhodu?

Moje pôsobenie v Colorade bolo skvelé, výborní hráči a skvelí chalani! Pamätám si, že som raz počas tréningu dal Patrickovi Royovi gól, následne som na neho išiel znova. Tento krát mi nechal odkrytú polovicu brány na strane, na ktorej mal lapačku. Snáď nemusím hovoriť kam som strieľať. Strelu z ničoho nič chytil do lapačky, hodil predo mňa puk a povedal „Tento krát nie, mladý,“ samozrejme s úsmevom. Adam Foote bol počas tréningov veľmi náročný súper, hral tvrdo, podrážal, držal a tak som ho raz zhodil na ľad, po čom po mne Bob Hartley začal vrieskať.

Aké bolo hrať v siedmom zápase finálovej série v roku 2001? Rozhodne to bola jedna z najlepších finálových sérii vôbec.

Siedmy zápas bol ohromný, po výhre v šiestom zápase sme vedeli, že ak dobre začneme, tak vyhráme aj siedmy zápas. Po šiestom zápase mal Ray Bourque v autobuse veľmi peknú reč, aby nás všetkých namotivoval. Posledná minúta siedmeho zápasu sa mi zdala ako večnosť!


Môžeš nám priblížiť tvoju pozápasovú oslavu a tvoj deň so Stanley Cupom počas leta?

Po zápase to bolo super, rodina, priatelia. Shjon Podein mal na sebe v kuse 24 hodín svoju výstroj, korčule, proste všetko. Chodil tak po chodníkoch, do barov, všade! Bolo skvele len tak si niekde sadnúť, dať si niečo chladené a v hlave sa pýtať, či sa to naozaj stalo.

Stanley Cup si vyhral opäť o 3 roky v drese Lightning. Ktorá časť tvojej kariéry pre teba znamená viac? Tá v Colorade alebo tá v Tampe?

Obe sú pre mňa veľmi dôležité. Colorado malo hviezdy, očakávalo sa od nás, že vyhráme. Niečo iné ako Stanley Cup by bolo brané ako neúspech. V Tampe sme mali mladé hviezdy, začalo sa nám dariť a nakoniec nám už nikto nestál v ceste k úspechu.

Posledné dva zápasy série medzi Ottawou a Tampou v roku 2006 si sedel na tribúne. Bolo to niečo ako trest kvôli incidentu s Chrisom Neilom v tvojom poslednom zápase v NHL? Oľutoval si to niekedy?

Myslím, že to bolo niečo na štýl trestu. Musím však povedať, že John Tortorella mi pred celým tímom povedal, že sa mám s niekým pobiť. Následne to urobím a on ma pošle na tribúnu. Je to niečo, čo ma trápi dodnes. Mal som povedať, že som urobil len to, čo chcel. Vyhrával som na každej úrovni, na ktorej som hrával a nikdy by som neurobil niečo, čo by uškodilo môjmu tímu!

Myslíš si, že tvoja bitka so Salvadorom bola najlepšia bitka tvojej kariéry?

Bitka so Salvadorom bola dobrá, mal som aj dobrú bitku s Brownom, 5 alebo 6 s Probertom, z ktorých som dokonca pár vyhral. Každá bitka, po ktorej nemáte zlomený nos alebo nevidíte hviezdičky, je dobrá bitka.

Ako sa ti páčili tvoje posledné dva roky v Švédsku a Dánsku? Muselo to byť úplne iné ako v NHL.

Švédsko a Dánsko boli v pohode. Zvlášť som si užíval Švédsko, bola tam skvelá partia, všetci chceli len vyhrávať a bol tam aj kopec srandy. Dosť mi to pripomínalo Kanadu. Mal som tam červené kombi s modrým S na dverách.

Prečo si ukončil kariéru keď si mal 32 rokov? Čo si robil po tom a čo robíš teraz?

Kariéru som ukončil kvôli tomu, lebo som mal zopár otrasov mozgu a v Európe bolo ťažké zohnať si nejakú robotu, lebo si ľudia mysleli, že som iba bitkár, čo ma trošku sklamalo. Milujem hokej, no už to vyzeralo tak, že som hral aby bolo a ako keby som odkladal urobiť ďalší krok vo svojom živote. Momentálne robím analytika pre Lightning počas zápasových prestávok. Taktiež mám rannú rádiovú show na 987thefan od šiestej do deviatej ráno.

Zdroje fotiek: hhof.com, lightning.nhl.com, avalanchedb.com a steffanyhanlen.com

Autor pôvodného rozhovoru: David Púchovský


Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
20/08/2013 - 13:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."