Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Masonom Geertsenom

Rozhovor s Masonom GeertsenomPortál The Hockey Writers urobil rozhovor s mladým obrancom, ktorého si počas uplynulého draftu vybrali Avalanche.

Masona Geertsena si Colorado Avalanche vybrali z celkovo 94. miesta počas tohoročného draftu. 191 centimerou vysoký a 91 kíl vážiaci Geertsen momentálne oblieka dres Vancouver Giants vo WHL. Geertsen je typickým defenzívnym obrancom, ktorého prednosti sú hlavne jeho výška a sila. 18-ročný rodák z kanadského Rocky Rapids sa nebojí hrať do tela a dokonca sa nebojí ani zhodiť rukavice, aj keď sa do bitiek až tak často nepúšťa.

Od draftu už ubehol nejaký ten čas. Viem, že sa ťa na to ľudia už určite pýtali stokrát, no teraz s odstupom času, aký to bol pocit byť draftovaný?

Bolo to niečo, čo mi zmenilo život. Nie len to, že som bol draftovaný, ale všetko okolo toho, celá tá rutina spojená s draftom, ako všetko chodí a čo všetko sa tam deje. Naozaj si myslím, že mi to zmenilo život.

Čo ti napadlo ako prvé po tom čo zaznelo na pódiu tvoje meno?

Myslel som si, že sa pomýlili! Bol som úplne zaskočený (smiech). Od toho momentu to bolo celé ako sen, akoby to vôbec nebolo reálne. Mal som pocit, ako by som bol niekde mimo svojho tela a pozeral a díval sa na to z inej perspektívy. Bolo to trošku čudné.

Čo sa deje po tom ako si oddraftovaný?

No, najprv si vás vyberú. Potom idete k stolu, kde všetci sedia. Pofotia si vás a zoznámite so všetkými. Následne idete za kulisy a opäť si vás párkrát sfotia. Potom môžete ísť konečne hore a po dlhom čase sa najesť, opäť sa stretnúť s rodinou. Potom sa stretnete s tímom, ktorý si vás vybral, idete do ich boxu a trošku si s nimi pohovoríte. Po tom všetkom môžete ísť preč, teda myslím, že to máte dovolené (smiech).

Aké boli tvoje dojmy z Denveru?

Ako náhle som dorazil, tak som si hneď myslel, že mesto je skvelé. Je veľmi čisté. Nevedel som, že bude až tak veľké. Myslel som na to, že to môže byť perfektné miesto na život a na hranie hokeja.

Počas kempu nováčikov na boli tréneri dosť prísni. Vedel by si porovnať intenzitu spomínanej prípravy s tou v juniorke?

Rozhodne je kemp NHL o dosť ťažší. Hlavne pre to, že tam sú aj starší chalani. V juniorke je väčšinou rozdiel medzi hráčmi 2 alebo 3 roky. Teraz tam však boli niektorí, ktorí mali 25, 26, to bol určite jeden z najväčších rozdielov. Colorado je taktiež vo vyššej nadmorskej výške, na čo som si musel zvyknúť, keďže hrávam v oveľa nižšie položenom meste. Nebolo ľahké si na to zvyknúť.

Mason Geertsen počas podraftového fotenia

Koľko ti trvalo, aby si si zvykol na nadmorskú výšku?

Určite to bolo niekoľko dní. Najhoršie to bolo pri rozkorčuľovaniach. Cítil som sa po nich dosť na nič.

Prídeš do Colorada a stretneš sa s Joeom Sakicom, ktorý si ťa vybral počas draftu. Je tam Patrick Roy, ktorý je hlavným trénerom a Adam Foote, ktorý ako tréner obrancov s tebou pracoval. Aký to je pocit môcť pracovať s takýmito osobnosťami?

Ste veľmi vďačný, že s nimi môžete pracovať. Majú za sebou mnoho rokov v NHL a majú obrovské množstvo skúseností. To, že sa mi snažili pomôcť dostať aspoň do takej pozície, že by som mohol byť aspoň z polovice tak dobrý v NHL ako boli oni, bolo niečo neopísateľné.

Bol si z nich na začiatku trochu vedľa?

Áno, počas prvých tréningov. Foote niečo písal na tabuľu a ja som sa seba sám pýtal, „Čo?! Nesníva sa mi?! Deje sa to celé naozaj?“ (smiech).

Aké boli tvoje prvé dojmy z trénera Roya?

Že je veľmi milý. Veľmi som sa s ním nerozprával, ale mal som pocit, že je naozaj skvelý chlapík, že vie o čom rozpráva. A ak sa pozrieme na momentálne výkony Avalanche, tak je naozaj dobrý v tom čo robí!

Roy ťa počas celého kempu dosť chválil. Aký to je pocit, keď o tebe takto rozpráva niekto, kto je v sieni slávy?

Nechce sa vám to veriť. Mne stačilo, že vôbec vedel moje meno. To, že ma ešte pochválil bolo naozaj niečo skvelé.

Spomínaš si na niečo zaujímavé čo sa ťa pýtal? Či už nejaká pochvala alebo niečo z trénerského hľadiska?

Hm. Raz sa ma spýtal ako sa číta moje priezvisko (smiech). Nevedel, či ho vyslovuje správne. Dosť ma to pobavilo.

Za Avalanche si nastúpil aj počas prípravného zápasu. Čo hovoríš na svoju prvú skúsenosť s NHL?

Bolo to šialené. Do kempu som išiel s tým, že chcem prejsť nováčikovským kempom a následne som chcel iba nejako prejsť prípravným kempom. Potom som si myslel, že už pôjdem domov, no mohol som zostať na jeden prípravný zápas. Bolo to naozaj šialené, zdalo sa mi, že to vôbec nie je reálne. Všetko som si uvedomil až po návrate do Vancouveru.

Geertsen počas prípravného zápasu v drese Avalanche

S kým z veteránov si sa počas kempu najviac rozprával? Čo si sa od nich naučil?

Popravde som sa so staršími hráčmi až tak nerozprával. Bol som dosť hanblivý a väčšinu som si veci nechával pre seba. Bolo však úžasné vidieť čo robia hráči v NHL zo dňa na deň a ako sa správajú na klzisku. Človek si väčšinou ani neuvedomuje, že sú to v podstate normálni ľudia ako každý iní.

Na čom pracuješ toho roku, aby si sa mohol dostať do AHL alebo dokonca do NHL?

Hlavne na mojej hre v defenzíve. Viem, že nie som gólostrojom, tak sa do toho nejako nehrniem. Chcem však byť najlepším defenzívnym obrancom akým len môžem byť.

Ako by si opísal svoju hru fanúšikom Avalanche, ktorý o tebe veľa nevedia a ešte ťa nevideli hrať?

Povedal by som, že som jednoduchým defenzívnym obrancom, ktorý má dobrú prvú prihrávku, ktorý hrá dobre na oslabeniach a nebojí sa z času na čas zhodiť rukavice, keďže som dosť veľkým hráčom.

Je nejaký hráč, podľa ktorého modeluješ svoju hru? Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa chcel danému hráčovi podobať?

Ako som vyrastal, tak som dosť obdivoval Chrisa Prongera a jemu podobných hráčov. Sú naozaj veľkí a hrajú skvele v defenzíve. Pronger má zároveň aj dobrú strelu. Vždy som sa na neho pozeral, že je veľký, má rešpekt a nikto do neho len tak neskáče. Podobne by som chcel hrať aj ja.

Kto je tvojim obľúbeným hráčom momentálne hrajúcim v NHL?

Asi Kevin Bieksa z Vancouveru. Hraje jednoducho, má dobrú prihrávku a sem tam ide aj do úniku. Niekedy sa mu podarí skórovať a nejako podobne si predstavujem seba ak by som sa dostal do NHL.

Aké sú tvoje záľuby mimo hokeja?

Keď som doma, tak rád poľujem a rád trávim čas vonku. Na toto je Denver ako stvorený (smiech).

Za aký tím hrávaš na NHL 14?

Najčastejšie hrávam za Penguins, pretože sú väčšinou jedným z najsilnejších tímov v hre.

Zmenil sa tvoj výber odkedy si súčasťou Avs?

Určite (smiech).

Máš nejaké predzápasové rituály?

Po predzápasovom korčuľovaní si vždy dám sendvič s arašidovým maslom a džemom. Potom si dám 4 vajcia. Nie som až prehnane poverčivý, preto nemám nejaké nezvyčajné rituály.

Geertsen odohral počas tejto sezóny zatiaľ 9 zápasov v drese Vancouver Giants a pripísal si 19 trestných minút

Si v šatni ten, kto je stále vážny alebo rád vtipkuješ?

Počas tréningov som oveľa menej vážny ako počas dní, kedy máme zápas. Vtedy som viac osamote a snažím sa robiť si svoje veci.

Ak by si šiel na trestné strieľanie a mohol by si si vybrať brankára, na ktorého by si strieľal, kto by to bol?

Asi Tristan JarryEdmontonu Oil Kings. Počas môjho pôsobenia v Edmontone sme stali veľmi dobrými priateľmi. Asi by som si vybral jeho.

Akú hudbu počúvaš pred zápasmi?

Rock. AC/DC a podobné veci.

Veľa ľudí sa pýta na obľúbené skupiny a pesničky, ktoré rád počúvaš. Ja sa ťa spýtam na pesničku, ktorú máš v playliste a za ktorú sa hanbíš.

(Smiech) V playliste mám Barbie Girl.

Aké šance majú podľa teba toho roku Vancouver Giants?

Sme dosť mladý tím a doteraz sme mali mnoho zranení. Pred časom sa však páru chalanov vrátilo a myslím si, že sme pripravení otočiť našu doterajšiu sezónu o 180 stupňov. Určite sa dostaneme do play-off.

Kto podľa teba toho roku získa Stanley Cup?

Pokiaľ sa bude Coloradu dariť aj naďalej tak ako doteraz, tak budú mať dobrú šancu. Je však ešte príliš skoro. Ťažko sa to teraz tipuje. 

Zdroj: The Hockey Writers


Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
25/10/2013 - 13:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."