Viac článkov v slovenčine a češtine

Dnes začnú hráči Avs bojovať o zlato

Dnes začnú hráči Avs bojovať o zlatoPreview MS v hokeji, na ktorom bude pôsobiť až 9 hráčov Colorada Avalanche.

Dnes o 16-tej začne záverečný reprezentačný turnaj, na ktorom nebudú chýbať už tradične ani hráči Colorada Avalanche. Po minuloročných suchotách, keď na MS pôsobili len štyria hráči a ani jeden nezískal cenný kov, budú tento rok z organizácie Avalanche bojovať až deviati hráči. Najväčšie zastúpenie bude mať Colorado v reprezentačnom výbere Kanady.

Majstrovstva sveta, ktoré sa tento rok konajú v Česku, budú hostiť dva mestá – Praha, Ostrava. V Prahe odohrajú zápasy základnej skúpiny tímy z A-skupiny. V drese Kanady sa predstavia Matt Duchene, Ryan O´Reilly, Nathan MacKinnon a Tyson Barrie. Za domáci výber v roli asistenta kapitána bude naskakovať obranca Jan Hejda a šesticu hráčov Avs, ktorí sa predstavia v hlavnom meste Česka uzatvára Švajčiar Reto Berra. V Ostrave odohrajú zápasy základnej skupiny tímy z B-skupiny. V drese Nórska nebude chýbať Jonas Holos, Dánsko zase bude spoliehať na obrancu Markusa Lauridsena a trojicu hráčov Colorada uzatvára debutant na MS vo výbere USA Zach Redmond.

Ako bude turnaj prebiehať?

Systém turnaja sa oproti posledným rokom nezmenil. Tímy boli rozdelené do dvoch skupín (A,B). Každá skupina je zložená z ôsmych tímov a hrá sa systémom každý s každým. Z toho vyplýva, že každý tím odohrá sedem zápasov. Najlepšie štyri tímy z každej skupiny potom postupujú do štvrťfinále a ďalej bojujú nielen o medaily, ale aj o samotný titul. Pre tímy, ktoré sa usmiestnia na 5. až 7. mieste, sa turnaj po základnej skupine definitívne končí. Posledný z oboch skupín automaticky vypadávajú do nižšej kategórie MS.

Do štvrťfinále sa dostane najlepších osem tímov. Vo vyraďovacej časti sa bude hrať systémom cez kríž. To znamená, že víťaz zo skupiny A bude hrať s tímom, ktorý sa umiestnil na štvrtom mieste v skupine B. Naopak víťaz zo skupiny B narazí vo štvrťfinále proti reprezentácii, ktorá v skupine A obsadila posledné postupové miesto. Prvé kolo play-off sa odohrá ešte aj v Ostrave, avšak od semifinále bude hostiť celé podujatie už len Praha.

A-skupina: Švédsko, Kanada, Česko, Švajčiarsko, Lotyšsko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko

B-skupina: Fínsko, Rusko, USA, Slovensko, Nórsko, Bielorusko, Slovinsko, Dánsko

Kto bude najlepší z hráčov Avs?

Najskúsenejším hráčom Colorada na MS bude kanadský útočník Matt Duchene. Pre neho turnaj v Česku bude už štvrtým seniorským. Duchene sa minulý rok objavil aj na Olympiáde, kde spolu s hviezdnym výberom Kanady získal zlaté medaily. Hráč, ktorý nosí v Colorade číslo 9, bude najviditeľnejším a najlepším hráčom z organizácie Avalanche.

Koho bude určite ešte vidieť v pozitívnom svetle bude dvojica obrancov. Debutant na MS taktiež v drese Kanady Tyson Barrie bude hrať prím v kanadských presilových hrách. Vo výbere Nórska bude rovnakú rolu zohrávať Jonas Holos. Obaja títo obrancovia sa budú medzi sebou biť o to, ktorý z nich bude tým najlepším.

Veľké očakávania sa kladú aj na Jana Hejdu. Obranný pilier domácich bude nosiť na drese „A“. Hejda by mal byť najlepší defenzívnym hráčom českého výberu. Netreba zabúdať ani na Nathana MacKinnona, ktorý sa vracia do akcie potom, ako utrpel zlomeninu nohy. MacKinnon v príprave naskakoval po boku Ryana O´Reillyho. Obaja títo hráči ale nebudú až takí viditeľní ako napríklad Duchene.  

Favorit podľa Eurolanche

Najsilnejší výber spomedzi všetkých tímov má Kanada. Tá na posledných štyroch MS neprešla cez štvrťfinále a tento rok má stanovený jasný cieľ, získať zlato. Najväčšími hviezdami výberu Javorových listov budú Sidney CrosbyTyler Seguin. Najmä príchod Crosbyho je jasnou zárukou zlatých ambícii pre výber Kanady. V tíme sa nachádzajú najväčšie hviezdy NHL, okrem ofenzívnych lídrov v ňom nechýbajú ani skvelí defenzívni špecialisti. Kanada bude nezastaviteľná a turnajom prejde ako nôž maslom.

Veľkými favoritmi a adeptmi na medailu budú určite aj hráči z usporiadateľskej krajiny z Česka. Jaromír Jágr sa vrátil do reprezentácie. Podobne učinil aj obranca Jan Hejda. Česi majú silný a komplexný tím, ktorý túži na domácom ľade uspieť. Okrem nich netreba zabudnúť ani na Švédsko alebo Rusko, ktoré zase posilnil iný hviezdny hráč Pittsburghu Penguins Jevgenij Malkin.

Kompletný program hráčov Avs

1. máj: 16:15 Kanada – Lotyšsko, USA – Fínsko, 20:15 Česko – Švédsko, Rusko – Nórsko  

2. máj: 12:15 Švajčiarsko – Rakúsko, Slovensko – Dánsko, 20:15 Lotyšsko – Česko, Nórsko – USA  

3. máj: 16:15 Kanada – Nemecko, 20:15 Francúzsko – Švajčiarsko, Dánsko – Fínsko

4. máj: 16:15 Dánsko – Bielorusko, 20:15 Kanada – Česko

5. máj: 16:15 Švajčiarsko – Nemecko, Rusko – Dánsko, 20:15 Slovensko – Nórsko

6. máj: 16:15 Švajčiarsko – Lotyšsko, 20:15 Švédsko – Kanada

7. máj: 16:15 Česko – Francúzsko, USA – Bielorusko

8. máj: 16:15 Česko – Rakúsko, Slovinsko – Nórsko, 20:15 USA – Dánsko

9. máj: 12:15 Francúzsko – Kanada, 20:15 Švédsko – Švajčiarsko, Dánsko – Nórsko

10. máj: 16:15 Nemecko – Česko, Slovinsko – USA, 20:15 Švajčiarsko – Kanada  

11. máj: 20:15 Slovinsko – Dánsko

12. máj: 12:15 Kanada – Rakúsko, Nórsko – Bielorusko, 16:15 USA – Slovensko, 20:15 Česko – Švajčiarsko 


Juraj Janotak, Slovakia, janotak@eurolanche.com
01/05/2015 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."