Viac článkov v slovenčine a češtine

Analýza podpisu Andreasa Martinsena

Analýza podpisu Andreasa MartinsenaVedenie Avalanche včera zverejnilo informáciu, podľa ktorej do tímu pribudol ďalší Nór.

Je to už viac ako mesiac, odkedy Colorado Avalanche odohrali svoj posledný zápas a definitívne ukončili sezónu 2014/15. Fanúšikovia dúfajú, že ich po roku plných útrap bude čakať horúce leto. Avalanche potrebujú cez leto získať posily, aby sa mohli v budúcej sezóne zapojiť do bojov o Stanley Cup. Generálny manažér Joe Sakic včera urobil prvý letný podpis. Získal nórskeho útočníka Andreasa Martinsena, ktorý posledné tri roky hráva v tíme Düsseldorfer EG Metro Stars, ktorý je účastník najvyššej nemeckej hokejovej ligy – DEL. Martinsen sa Coloradu upísal na jeden rok, výška jeho platu ešte nebola zverejnená.  

Ďalší vysoký hráč

Po príchode Patricka Roya na pozíciu trénera sa v Colorade ujal nový trend. Za jeho panovania pribudli do tímu poväčšinou len vysokí, robustní hráči. Nór Martinsen v tomto ohľade nie je výnimkou. Meria presne 190 cm a váži 93 kg. Jeho výborné fyzické parametre mu pomáhajú najmä pri útočení, pri zisku útočného pásma, pretože v súbojoch pri mantineloch doslova exceluje.

Andreas Martinsen dokáže správne využívať svoju postavu. Veľmi silný je aj v osobných súbojoch, ktoré si doslova užíva. Jeho najobľúbenejšie miesto na ľadovej ploche je pred bránkoviskom, kde zvádza súboje s obrancami súpera. Skautingová agentúra o ňom napísala, že sa jedná o vysokého hráča, ktorý vyniká svojou hrou do tela. Americký štýl hokeja, ktorý je považovaný za fyzickejší ako európsky, by mu preto mal vyhovovať.  

Univerzálny útočník

24-ročný Nór dokáže hrať na pozícii centra, ale nerobí mu problém ani nastupovať na mieste pravého krídelníka. Vďaka tomu si miesto v tíme nájde skoro okamžite. Martinsen je prispôsobivý hráč, dokáže splniť každú úlohu, ktorú mu tréner zadá. Preto ho môžeme vídať na ľade nielen počas presilových hier, ale svoje miesto si zastane aj v oslabení.

 

Podľa skautov je Andreas Martinsen dokonalý univerzál. Okrem tvrdosti a veľkej profesionality, ponúka svojmu tímu aj šikovné ruky. Kedysi sa tvrdilo, že vysokí hráči nemôžu byť technickí a rýchli. To v súčasnom hokejovom svete už neplatí. 24-ročný Nór, ktorý sa upísal Coloradu, je toho jasným dôkazom. Martinsen je proste šikovný hráč, ktorý má v rukáve zakaždým schované nejaké eso.

To nie je všetko. Andreas si vydobil výborné renomé v DEL-ke hlavne kvôli svojej nebezpečnej strele. Je pravdou, že Martinsen nie je rodený strelec, radšej prihráva ako strieľa, ale keď už musí vystreliť, trafí sa naozaj veľmi presne. V poslednej sezóne sa mu podarilo streliť 18 gólov a zásadne svojmu tímu pomohol v boji o play-off.

Andreas Martinsen sa narodil v nórskom meste Bærum, kde urobil svoje prvé hokejové kroky. Do povedomia ľudí sa výraznejšie dostal až v Lillehameri, kde začal pôsobiť od sezóny 2006/07. Od roku 2012, potom ako neuspel v kempe Washingtonu Capitals, si našiel nový domov v Nemecku. Posledná sezóna bola jeho najúspešnejšou v kariére, strelil v nej 18 gólov a celkovo nazbieral 41 bodov v 50-tich zápasoch. Martinsen je dlhodobý nórsky reprezentant. Nechýbal ani na MS v Česku. Boli to pre neho už 6. seniorské MS. 


Juraj Janotak, Slovakia, janotak@eurolanche.com
16/05/2015 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."