Viac článkov v slovenčine a češtine

Gabriel Landeskog je novým kapitánom

Gabriel Landeskog je novým kapitánom Gabriel sa stáva najmladším kapitánom v histórii NHL.

Colorado Avalanche dnes oznámilo, že novým kapitánom tímu sa stáva Gabriel Landeskog. Landeskoga menoval kapitánom súčasný tréner Avs Joe Sacco potom, čo sa Milan Hejduk vzdal svojej role.

Hejduk, ktorý bol kapitánom Avs v sezóne 2011/2012 zostane ako asistent v nadchádzajúcej sezóne. Druhým asistentom bude Paul Stastny.

Podľa dostupných štatistík je Gabriel Landeskog vo veku 19 rokov a 286 dní najmladší kapitán v histórií NHL. Landy je o 11 dní mladší ako Sidney Crosby, ktorý bol menovaný kapitánom Pittsburghu Penguins 31. mája 2007. Sidney mal vtedy 19 rokov a 297 dní.

Landeskog sa stáva len štvrtým kapitánom v histórii Colorada Avalanche. Predtým nosili „C“ na hrudi legendy ako Joe Sakic, Adam FooteMilan Hejduk. Mladý Švéd je 11. kapitánom v histórií Avalanche/Nordiques a iba tretím z európskeho kontinentu, po Hejdukovi a legende Quebecu Petrovi Šťastnom.

Gabriel bol kapitánom Kitchener RangersOHL počas jeho poslednej juniorskej sezóny (2010/2011). Taktiež bol prvým európskym kapitánom v 48 ročnej histórii Rangers. Bol menovaný vo veku 17 rokov, čím sa stal najmladším kapitánom v histórii tímu Kitchener Rangers.

Nedávno na medzinárodnej úrovni slúžil Gabriel Landeskog ako asistent kapitána Švédska na domácich majstrovstvách sveta. Taktiež bol alternatívnym kapitánom na juniorských majstrovstvách sveta v roku 2011. 

V sezóne 2011/2012 vyhral mladý Švéd Calder Trophy pre najlepšieho nováčika. Coloradska draftová jednotka (celkovo dvojka) z výberového draftu z roku 2011 sa delila o prvé miesto v kanadskom bodovaní nováčikov (22g/30a). Objavil sa vo všetkých 82 zápasoch sezóny. V boji o Calder Trophy porazil svojho veľkého súpera Ryana Nugenta-Hopkinsa vo viacerých štatistikách. Landeskogovi patrilo 2. miesto v počte strelených gólov medzi nováčikmi a 3. miesto v počte asistencií medzi nováčikmi. Stal sa jediným hráčom, ktorý patril medzi prvých troch vo všetkých troch kategóriách.

Landeskog viedol aj štatistiku v počte striel na bránu medzi nováčikmi (270) a v počte odobraných pukov. V plus/mínus hodnotení mu patrilo 2. miesto. Gabriel strelil 5 víťazných gólov, 6 gólov v presilových hrách, nazbieral 291 bodyčekov. Od sezóny 2005/2006 je len druhým nováčikom, ktorý strelil 20 gólov a nazbieral 200 bodyčekov v sezóne. Tím prvým bol obranca Calgary Dion Phaneuf.

Gabriel viedol štatistiky Avs v počte zápasov, gólov, plus/mínus hodnotení, striel, hitov a víťazných gólov. Landeskog sa stal najmladším najlepším strelcom tímu. Na bránu súperov vystrelil mladý Švéd 270 striel, čím vytvoril nový rekord medzi nováčikmi a zaradil sa na 2. miesto medzi ľavými krídlami. Gabriel Landeskog sa stal vôbec prvým švédskym „tínedžerom“ v histórií NHL, ktorý dosiahol 20 gólov alebo 50 bodov.

Pracujeme na získaní vyjadrení hráčov Avs. Sledujte nás na Facebooku a Twitteri.


Juraj Janotak, Slovakia, janotak@eurolanche.com
04/09/2012 - 21:08

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."