Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Hejdom: O výhrach i Varlamovi

Rozhovor s Hejdom: O výhrach i VarlamoviFanklub Eurolanche bude aj v tejto sezóne prinášať v pravidelných intervaloch aktuálne rozhovory s Janom Hejdom. Tu je prvý.

Ako je to možné, že teraz sa s vami deje to, čo sa deje...

Čo sa deje s nami? Že vyhrávame? (úsmev) Je to systémom, ktorý máme nový od Patricka. Všetci ho rešpektujú. Je to zmena k lepšiemu.

Aké sú rozdiely medzi novým a starým systémom?

Najväčší je, že všetci bránime tak, ako by sme mali – nielen obrancovia, ale aj útočníci. V obrannom pásme je to skôr o osobnom bránení, každý si drží svojho hráča. Snažíme sa, aby sa hráči nedostali k puku, ale keď sa to stane, tak aby to bolo jeden na jedného, čiže majú menej šancí a striel na bránu.

Naozaj je nový systém od trénera tak dôležitý? Že jeho zmena prinesie toľko výhier...

Ja som tomu sám moc neveril, ale vyzerá to, že áno. Určite dáva systém, ktorý hráme, nejaký zmysel. Keď sa na začiatku vyhralo, tak je tam psychická pohoda. Veríme si, že môžeme zápas dotiahnuť do víťazného konca. Napríklad, keď sme prehrávali proti Caroline po dvoch tretinách, tak sme išli do tretej tretiny s tým, že zápas vyhráme. Psychika je určite dôležitá.

Aká je teraz nálada v šatni v porovnaní s minulosťou?

To sa nedá porovnať. Všetci sú nadšení z hokeja, všetkých to baví. Minulý rok sme prehrávali, všetci sme chodili otrávení do šatne.

Ako obrancovia pracujete hlavne s Andre Tourignym či aj Patrickom Royom?

Patrick to má celé pod kontrolou, ale na striedačke má pod sebou útočníkov. Andre obrancov a oslabenia.

Aký je Andre tréner?

V prvom rade všetci tréneri, ktorých máme, robili hlavných trénerov v juniorských tímoch, takže sú rozumní. Veľa dbajú na detaily. Oslabenie máme najlepšie z celej ligy, lebo pri ňom záleží na každom detaile. Štýl nášho oslabenia meníme podľa toho, akú presilovku hrajú jednotlivé tímy. Aj tie najmenšie detaily, ako a kde mať hokejku, akým spôsobom hrať začiatok súperovej presilovky... Detaily, ktoré má každý tréner na starosti sú pre nás veľmi dôležité. Je to hlavne o tom, čo bude hrať súper a podľa toho upravíme našu hru.

Ako sa ti hrá s Erikom Johnsonom?

Zatiaľ to je dobré. Tak, ako to bolo zlé na začiatku mojej kariéry v Colorade, tak tento rok to je dobré. Je to vidieť aj na štatistikách. Každý si plníme svoje úlohy tak, ako nám tréneri povedia. Ja hrám trochu inak, ako som hral pred 2-3 rokmi, keď sme začínali s Erikom. Nesnažím sa toľko útočiť, ale ono to potom aj góly prináša.

Čakal si, že by to takto mohlo pod Patrickom dopadnúť?

To určite nikto nečakal. Keby nám niekto povedal, že po 10 zápasoch budeme mať 9 výhier, tak by nikto neveril. Tešili sme sa na túto sezónu. Nevedel som, čo mám od bývalého brankára (Roy – pozn. autor) očakávať. Všetci sme boli prekvapení, aký prehľad má o hre, ako dokáže poradiť brankárom, obrancom, ale aj útočníkom detaily, ktoré rozhodujú zápasy.

Čo si si pomyslel po skončení prvého zápasu o Royovom konflikte?

Mne sa to páčilo, pretože jeho stratégia je, že sa nestavia na nejakú povýšeneckú úroveň. Je súčasťou mužstva a sám o sebe hovorí, že sme na rovnakej úrovni. To, že tam bol mini konflikt bola len ukážka toho, ako mu záleží, aby sa vyhrával každý zápas a že urobí pre to všetko. Bol to pre nás signál, že to nebude tak, ako minulý rok, keď sme išli do zápasu s tým, že ho skúsime vyhrať. Teraz sa sústredíme na zápas, ktorý bude nabudúce, nie čo bude o týždeň. Každý zápas je dôležitý, aj keď ich je 82.

Ohľadom tvojho gólu proti Winnipegu, mieril si to alebo si len zatvoril oči a vypálil? Bol to fakt parádny kúsok.

Bola to podarená strela. Ich brankár mal v priebehu zápasu niekoľko dobrých zásahov. Góly do prázdnej brány zachraňoval. Technické strely na neho nefungovali. V hokeji nie je moc času na premýšľanie, ale v tejto situácií človek premýšľa asi rýchlejšie, tak som si povedal, že keď to nejde technicky, tak to musím skúsiť poriadnou delovkou, tak som ju tam vypálil a fungovalo to.

Keď pred pár dňami vymenili Stevea Downieho, bol to šok, alebo sa to očakávalo?

Vôbec sa to nečakalo. Bol som z toho veľmi prekvapený. Steve je super chalan, dobrý do partie, ale bohužiaľ podľa mňa dôvod jeho výmeny bolo to, že je ťažké predvídať, čo spraví na ľade. Mal rád nie úplne čistú hru. Dodával do hry energiu, ale zároveň nás to stálo veľa oslabení. Ráno sme mali nejaké stretnutie, potom sme mali tréning a po skončení som prišiel z ľadu a povedali mi, že ho vymenili. Ja som povedal, že však tím funguje, tak sa to nestáva, ale stalo sa.

Ako sa zatiaľ javí Maxime Talbot?

Je tiež pohodový chalan. Prvý zápas bol pre neho zložitejší. Hráme systém, ktorý asi nikto iný v lige nehrá. V druhom zápase sa mi moc ľúbil, určite je dobrý na oslabenia. Hrá podobný štýl ako Downie. Myslím si, že to bude fungovať.

Mohol by si ešte v krátkosti charakterizovať váš štýl, ktorý podľa teba nikto iný nehrá v NHL?

V obrannom pásme osobná obrana, v strednom pásme sa väčšinou snažíme byť traja pohromade – trojuholník. Vždy, aby dvaja hráči vytvárali tlak na hráča s pukom a tretí hráč ich istil. Traja hráči pohromade, celoplošne, aj v útoku.

Tým pádom, že sa zranil Alex Tanguay, neobjavili sa špekulácie o možnom návrate Milana Hejduka?

Zatiaľ som o tom nepočul a myslím si, že je to nereálne, lebo by sa Milan musel na to pripraviť niekoľko týždňov. Neviem, či by nebol Alex skôr späť, než by bol Milan pripravený na sezónu.

Milan je už rozhodnutý o konci kariéry, nepokúša sa o iný tím?

Myslím si, že v tejto sezóne už nie.

Objavili sa v šatne už nejaké myšlienky o play-off či Stanley Cupe?

Play-off je pre nás prioritou. To je dôvod, prečo to hráme. Ako som už povedal, my sa sústredíme na to, čo bude v stredu (hrajú proti Predators – pozn. autor). Nemyslíme, čo bude ten ďalší zápas. Ideme od zápasu k zápasu, snažíme sa každý vyhrať.

Zanechal niečo na vás prípad Varlamov, zmenilo sa niečo?

Myslím si, že sa ukázalo, aký silný je tím a ako je Varly silný psychicky. Keď sa stane takáto situácia, tak sa tím musí zomknúť a podporiť každého. Bola to asi dobrá vec, ktorá bohužiaľ vyplynula zo zlej veci, ktorá sa stala (Hejda to nemyslel tak, že Varlamov niečo spáchal, ale skôr všeobecne celý prípad, o ktorom sa píše – pozn. autor). Aspoň vidíme, že máme tím, v ktorom dokážu hráči stáť za každým. 

Ak sa chcete opýtať Hejdu aj vy niečo nabudúce, sledujte nás na Twitteri @Eurolanche, kde vždy na rozhovor upozorníme včas a vy nám tam môžete poslať vaše otázky.


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
04/11/2013 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."