Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Maximom Noreauom

Rozhovor s Maximom NoreauomFanklub Eurolanche urobil ďalší exkluzívny rozhovor s najnovšou posilou Colorada Avalanche. Naše otázky zodpovedal obranca Maxim Noreau.

Maxim Noreau podpísal dvojročnú jednocestnú zmluvu na 1,25 mil. USD s Coloradom Avalanche. Tento 27-ročný obranca nebol nikdy draftovaný žiadnym tímom NHL. V roku 2008 podpísal vstupný kontrakt s Minnesotou Wild, ale počas troch sezón odohral za tento tím len 6 zápasov. Počas tohto obdobia pôsobil hlavne v AHL, kde v 279 stretnutiach zaznamenal 161 bodov.

Na konci jeho zmluvy bol vymenený do New Jersey Devils, ale do začiatku sezóny 2011/12 sa nedohodol na novej spolupráci a preto opustil Severnú Ameriku a zamieril do najvyššej švajčiarskej súťaže, do tímu Ambri-Piotta, kde pôsobil až do konca poslednej sezóny. Maxim sa stal jedným z najobľúbenejších hráčov pre fanúšikov a v poslednom roku na drese nosil „A“. Vedenie a tréneri boli spokojní s jeho prínosom, po pár mesiacoch v tíme mu ponúkli novú trojročnú zmluvu.

Maxim Noreau mal platnú zmluvu ešte na jednu sezónu, ale vedenie Ambri-Piotta mu dovolilo opustiť tím. Noreau tak mohol zamieriť do NHL, kde bude zbierať dôležité skúsenosti. Avšak keď sa rozhodne vrátiť do Švajčiarska, vedenie tamojšieho tímu mu prisľúbilo, že bude nosiť rovnaký dres ako doposiaľ. Nič sa nezmení. Ambri-Piotta musela rýchlo nájsť náhradu za Noreaua, stal sa ňou bývalý obranca Avalanche, Ryan O´Byrne. Maxim má aj nejaké tie medzinárodné skúsenosti, keď dvakrát reprezentoval Kanadu na turnaji Špenglerov pohár. Avs má momentálne podpísaných 8 obrancov, Tyson BarrieStefan Elliott sú stále bez zmluvy.

Strávil ste posledné tri roky vo Švajčiarsku v tíme Ambri-Piotta. Ako táto skúsenosť zmenila vašu hru a vás ako hráča?

Musel som popracovať na svojom korčuľovaní, keďže v Európe je ľad trochu väčší. Počas leta som pracoval hlavne na vytrvalosti. Zameral som sa hlavne na nohy, pretože tamojší hráči neboli takí veľkí a ťažkí. Preto si myslím, že moje korčuľovanie sa za posledné tri roky omnoho zlepšilo, čo si myslím, že rozhodlo v tom, že som sa mohol vrátiť do Severnej Ameriky a hrať proti najlepším hráčom. Vo Švajčiarsku som mal aj dôležitejšiu rolu, naučil som sa byť väčším prínosom pre tím. To bol pre mňa veľký problém pred tým, ako som odišiel do Európy. Zlepšil som sa aj v obrane, viem sa lepšie orientovať vo vlastnom obrannom pásme.

Prečo ste sa pred troma rokmi rozhodli opustiť Severnú Ameriku?

Mal som naozaj dobré roky v AHL a cítil som, že som mal dostať viac priestoru v NHL. Minnesota mala v tej dobe naozaj dobrých obrancov, rozhodli sa staviť svoje nádeje do iných hráčov. Potom ma vymenili do New Jersey, kde sa môj agent nevedel dohodnúť. Rozhodol som sa odísť do Európy, kde mi ponúkli väčšie finančné prostriedky, bolo to lepšie rozhodnutie pre moju rodinu a zároveň som mohol nazbierať dôležité skúsenosti. V tej dobe som veľa precestoval a bol som pod stálym stresom. Tri roky v Európe pre mňa znamenali veľký oddych, hlavne čo sa týka psychiky. Myslím si, že som dobrý hráč, viem, že musím na sebe pracovať a chcem dostať novú šancu. Verím, že ju dostanem v Colorade.

Prečo ste sa rozhodli pre Ambri-Piotta?

Vo Švajčiarsku pôsobilo niekoľko kvalitných obrancov. Páčilo sa mi, že tamojšie tímy hrali ofenzívny hokej, útočili so 4 hráčmi. S Ambri-Piotta som podpísal jednoročnú zmluvu, pretože oni potrebovali obrancu a pre mňa to bola dobrá príležitosť. Po dvoch mesiacoch, v ktorých som hral naozaj skvelo, som dostal nejaké nové ponuky. Tie ponuky sa týkali najmä tímov zo Švajčiarska. Rozhodol som sa predĺžiť spoluprácu s Ambri-Piotta pretože som cítil, že som súčasťou tímu.

Môžete nám povedať viac o tíme a meste? Počuli sme, že tím sa nachádza v malej dedinke, štadión na niektorých miestach nemá strechu, ale fanúšikovia sú vášniví.

Oba konce štadióna sú nekryté, takže hrať tam v zime, keď je -10 stupňov, je naozaj veľmi náročné. Soboty sa hrávajú večerné stretnutia, vtedy máte pocit, že je teplejšie, pretože fanúšikovia vás naozaj zahrejú... Bolo to tam naozaj veľmi ťažké, ale som rád, že som mohol hrávať a nemusel sedieť na lavičke (zasmial sa). Skúsenosť to bola skvelá, mesto veľmi malé. Niečo také zvláštne som ešte nikdy pred tým nezažil. V sobotu večer som niekedy zašiel na štadión, bol mŕtvy a prázdny. Hneď ako začalo rozkorčuľovanie, štadión bol plný. Vždy prišlo 7000 divákov. Oni si vždy urobili čas, aby sa na nás prišli pozrieť. Fanúšikovia boli jednoducho skvelí. Vždy keď som hral dobre, tak ma po zápase počkali, aj napriek veľkej zime. Keď som toto videl, rozhodol som sa predĺžiť zmluvu aj na ďalšie roky.

Matt Duchene hral za Ambri-Piotta počas poslednej výluky. Taktiež s vami hral aj na Špenglerovom pohári. Ako si na neho spomínate?

Keď som podpísal zmluvu s Avs, hneď som mu zavolal, že som šťastný, že sa opäť stretneme a dúfam, že si spolu aj zahráme. Som si istý, že mi pomôže urobiť prvé kroky. Je to skvelý človek. V Európe zviditeľnil náš tím, keďže to bol hráč z NHL. Páčilo sa mi to. Každý deň na sebe tvrdo pracoval, na ľade aj mimo neho. Stále hovoril, že toto je jeho veľký rok a to naozaj ukázal po ukončení výluky. Do NHL sa vrátil vo veľkom štýle a myslím si, že od vtedy je to jeden z najlepších hráčov v NHL. Bolo to úžasné mať v tíme takéhoto hráča. Stále sa tešil na zápasy, kvôli tomu tvrdo pracoval po celý týždeň. Pre mladých hráčov to bola výborná skúsenosť. Videli, ako sa musí makať, ak to chcú dotiahnuť tak ďaleko ako on.

Vedeli ste o záujme Avalanche alebo to bolo pre vás prekvapenie, keď vám ponúkli zmluvu?

Myslím si, že môj agent s nimi hovoril na konci roka, ale nie počas sezóny. Budem k Vám úprimný, už v minulý rok som dostal pár ponúk zo Severnej Ameriky, ale rozhodol som sa zostať ešte rok v Európe. V utorok, keď som dostal od Avs ponuku, povedal som svojmu agentovi: „Sú tak mladí, tak dobrí a hrajú veľmi rýchlo.“ Zavolal som Mattovi Ducheneovi a on mi povedal, že budem pre tím dobrý prínos. Teraz dúfam, že dokážem ľuďom, že som si túto šancu zaslúžil. Nebudem to brať ako samozrejmosť len kvôli tomu, že mám dvojročnú jednocestnú zmluvu. To nie je žiadna záruka, chcem ukázať a dokázať, že môžem hrať v NHL.

Čo to pre Vás znamená, že sa vraciate do NHL a to v drese Avalanche?

Znamená to pre mňa všetko, od 1. dňa. Som tu, budem pracovať pre organizáciu. Je to skvelý čas, mám rád toto mesto. Mojim snom bolo hrať v NHL, pretože hlboko vo mne som cítil, že môžem tu hrávať. Možno bolo dobré, že som odišiel do Európy, kde som mohol pracovať na svojej hre. Vďaka tomu sa teraz môžem vrátiť a prekvapiť mnohých ľudí, ktorí mi už neverili.

Prečo si myslíte, že sa vám Avalanche rozhodli dať šancu? Doposiaľ ste v NHL odohrali len 6 zápasov, posledné tri roky ste strávili v Európe. Teraz ste dostali výbornú zmluvu. Museli ste zanechať dobrý dojem na nejakom podujatí.

Keď si pozriete moje štatistiky uvidíte, že každým rokom chcem byť lepší. Od juniorky, cez AHL až do Európy sa cítim čoraz viac pohodlnejšie, lepšie a istejšie. Na ľade pracujem veľmi ťažko. Úprimne povedané neviem, kde som ich zaujal. Hral som veľa zápasov proti trénerom Avs, najmä v juniorke. Oni vedia, čoho som schopný. Fakt neviem, ale som rád za túto príležitosť. Teraz je to len na mne, aby som ukázal, že tu môžem hrať. Ale úprimne nepoznám odpoveď na vašu otázku. Možno ma videli hrať v Európe. Som jednosmerný hráč, dobrý na presilovky. Taktiež mám vodcovské schopnosti, dobre zakončujem, veľa striel blokujem. Myslím si, že dokážem ešte omnoho viac a chcem ľudí presvedčiť, že som si zaslúžil dostať šancu už pred tým.

Už ste konzultovali svoju úlohu s niekým z tímu Avalanche? Ak nie, čo môžete očakávať? Avs majú momentálne podpísaných niekoľkých obrancov, konkurencia bude tvrdá.

Myslím si, že to bude ťažké v každom prípade, pretože kamkoľvek idete, tam prichádzajú aj iní dobrí a mladí hráči. Osobne sa na to nepozerám, chcem sa sústrediť hlavne na seba. Sústredím sa na to, v čom som dobrý a na tom budem pracovať. Záležať bude aj na tréneroch, podľa toho akú úlohu dostanem, budem sa musieť prispôsobiť. Som platným členom na presilovky, taktiež vynikám rýchlou rozohrávkou.

Ako si spomínate na pôsobenie v Minnesote Wild? Tiež ste boli členom New Jersey Devils, tí vám ale nedali šancu hrať a nechali vás odísť do Európy. Myslíte si, že oba tímy vám nedali dostatok priestoru na to, aby ste ukázali čo viete?

V New Jersey som sa vôbec neukázal, keďže som do tímu prišiel v lete. Hneď som odišiel do Európy. V Minnesote to bolo iné. Mal som tam dobré roky a rok som si myslel, že naozaj dostanem šancu v A-tíme, keďže nové vedenie dávalo šancu chalanom z AHL. Nebudem sa ale vyhovárať. Urobili správne kroky k tomu, aby sa tím dostal tam, kde bol v poslednom roku. Pre mňa ako hráča to bolo vtedy veľmi ťažké. Hral som tam pár zápasov, pričom v AHL sa mi celkom darilo. Teraz chcem ukázať a dokázať, že môžem začať rok v Colorade. Myslím si, že sa zmenili moje pocity. Prišiel som do tímu, ktorý chce aby som hral. Hrať počas celého roka v AHL a potom na konci sezóny dostať povolanie na posledné dva týždne je niečo iné.

Autor pôvodného rozhovoru: David Púchovský

Zdroj obrázkov: tagblatt.ch, 20min.ch, cdt.ch, tio.ch a thealbanydevils.com  


Juraj Janotak, Slovakia, janotak@eurolanche.com
11/07/2014 - 11:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."