Viac článkov v slovenčine a češtine

Eurolanche: Preview sezóny Colorada

Eurolanche: Preview sezóny ColoradaFanklub Eurolanche vám prináša kompletné preview štartujúcej sezóny 2014/15 Colorada Avalanche spolu s predpoveďami redaktorov.

Colorado Avalanche vstupuje do svojej druhej sezóny po znovuzrodení. Od ročníka 2014/15 si každý fanúšik klubu sľubuje minimálne to isté, čo sme mohli sledovať poslednýkrát. Krásny hokej, výhru za výhrou a pohodlnú cestu do play-off. Patrick Roy, príchody nových hráčov a ďalšie nadobudnuté skúsenosti mladíkov majú byť zárukou toho, že tentoraz cesta za pohárom bude trvať dlhšie ako minulý rok. Tím bude na druhej strane čeliť strate jedného z dôležitých hráčov a kríze druhej sezóny. Ako ďaleko sa Avalanche dostanú? Čo môže ovplyvniť ich výkon? Pozrite sa na kompletné preview.

Pohľad späť

Minuloročná spanilá jazda Colorada Avalanche sa zastavila na čísle 112. Rok predtým sa v NHL odohrala skrátená sezóna, ale ak by sme vtedy body spriemerovali do plného počtu zápasov, zistili by sme, že z roka na rok počet bodov stúpol dvojnásobne (66x2). Šokujúcim faktom bola zostava, ktorá to dokázala. V klube totiž pred rokom nenastali takmer žiadne hráčske zmeny. Zloženie prvých dvoch útokov sa takmer vôbec nezmenilo. Jediným zásahom bol príchod Nathana MacKinnona, a aj to cez draft. Podpísaním zmluvy či výmenou prišli do Denveru hráči, od ktorých sa neočakávali veľké výsledky. To sa aj potvrdilo. Na druhej strane, zabrali kľúčoví členovia zostavy. Ako najväčší impulz začiatku novej éry sa stal príchod Patricka Roya na trénerskú lavičku a udelenie väčších právomocí Joe Sakicovi. Oni dvaja ukázali, aký vplyv má tréner a vedenie tímu na možné úspechy. Nie je všetko iba o hráčoch. Colorado sa rozbehlo spôsobom, aký tu nebol práve od hráčskej éry Roya a Sakica. Za celú minulú sezónu nemalo hernú krízu, neprehrávalo veľa zápasov v rade a darilo sa mu aj v prípade zranených hráčov. Tím prežil štatisticky jednu z troch najlepších sezón v histórii. Prekonal niektoré tímové rekordy aj rekordy ligy, osobné maximum dosiahol brankár Semyon Varlamov. Spanilá jazda sa zastavila až v prvom kole play-off proti Minnesote Wild. Prehru v siedmom zápase zapríčinilo jediné negatívum organizácie – nedostatok skúseností. V konečnom dôsledku to bol rok plný nádherných zápasov a výsledkov. Latka je nastavená vysoko a bude extrémne náročné ju znova dosiahnuť, tobôž prekonať.

Letné zmeny

Tak, ako sme v minulosti neboli zvyknutí na sto bodové zisky a prvenstvá v divízii, prišlo málo vídané leto. Z klubu odišlo niekoľko známych hráčov, ale čo je dôležitejšie, prišli veľké mená. Posledné roky nebolo pravidlom, že by sa prirodzení lídri zvolávali do Denveru ľahko. Kto by chcel hrať za klub bez reálnej šance na Stanley Cup? Dobrovoľne nik. Najväčšie opory sa k Avs pripojili vďaka draftu. Royov úspech zmenil aj túto sféru. S Coloradom sa na nových zmluvách dohodli Daniel Briere, Jarome Iginla, Brad Stuart, Jesse Winchester a Zach Redmond. Prvých troch hráčov nie je nutné bližšie predstavovať. Iginla je dlhodobo jedným z najrešpektovanejších hráčov ligy. Jeho dobrým kamarátom a spoluhráčom z národného tímu bol Sakic. Briere je možno o niečo menej výrazný, ale rok čo rok dokazuje, že jeho rola v play-off je nenahraditeľná. Stuart patrí k najtvrdším obrancom a jeho príchod musí pomôcť nemastnej neslanej obrane, ktorá patrí medzi najväčšie slabiny tímu. Ostatní dvaja hráči a ďalší, ktorí budú začínať sezónu v AHL, nebudú hrať podľa predbežných plánov veľké role, aj keď Redmond ešte môže prekvapiť.

Skalisté hory a hlavný káder „Lavín“ opustili Paul Stastny, P. A. Parenteau, Andre BenoitCory Sarich. Stastneho odchod ostane navždy kontroverznou záležitosťou. Americký center uprednostnil luxus a pohodlie pred rokmi, ktoré strávil v Denveri. Urobil nepochopiteľný krok v čase, keď konečne Colorado začalo stúpať nahor. Dovtedy počas jeho celej kariéry sa klubu nikdy tak nedarilo. Odišiel aj Parenteau, ktorý si nesadol s Royom a častejšie ho zužovali zdravotné problémy. Mrzieť môže odchod snaživého Benoita. Aj tento krok môže byť signálom, že Royovi normálne výkony hráčov nestačia. Chce od nich dostať všetko, viac ako len maximum a to Benoit podľa neho asi nespĺňal. Sarich sa dostal do podobnej pozície ako Parenteau s tým, že sa nestihol ani len predviesť. Do pripravovanej koncepcie obrany novej sezóny nezapadol.

Podceňovanie bude pokračovať

Najväčšou zbraňou Colorada Avalanche bude aj v tejto sezóne podceňovanie zo strany súperov. Nebude to preto ani hviezdny brankár, či vyzreté hviezdy alebo skúsení veteráni. Napriek minuloročnému úspechu dodnes prežili pochybovači úspechu Avs. Nevidia za tým trénerské schopnosti Roya a oživenie hráčov. Pre nich to bude navždy dielom náhody, šťastia a jediného kvalitného výkonu v kádri – Varlamova. Preto si aj dnes môžeme prečítať prognózy, ktoré Colorado posúvajú tabuľkou smerom dole. Niektoré dokonca hovoria o neúčasti v play-off. Ak bolo podceňovanie aktuálne pred dvoma-troma rokmi, dnes už na mieste rozhodne nie je. Paradoxne, bude to jednou veľkou výhodou. Aj keď sa niektoré tímy budú snažiť hrať od prvej sekundy proti vyrovnanému súperovi, niektorí protihráči nedokážu dostať z hlavy prognózy analytikov. Príde jedno veľké podcenenie, čoho sa Colorado chytí a napodobní minuloročnú spanilú jazdu. Možno aj potom, o rok, budú experti hovoriť o veľkej náhode... Z celkového pohľadu je káder o rok vyzretý a doplnený o skúsenejších hráčov. Premenou prešla aj obrana, ktorá je jediným neistým faktorom tímu.

Špičkový brankár

Minuloročný úspech bol dielom nielen Roya, ale hlavne Varlamova. Spomedzi všetkých brankárov NHL čelil najvyššiemu počtu striel. Nezaslúžene nevyhral trofej pre najlepšieho brankára. Vďaka nemu sa Colorado dostalo tak ďaleko. Silné zápasy odohral aj v minulosti. Jeho podarená sezóna bola prirodzeným vývojom hráčskych schopností. Už teraz môžeme smelo konštatovať, že Semyon svojich spoluhráčov podrží aj tentoraz. Jeho pád by mohol prísť iba po úplnom rozpade obrany, čo sa až tak neočakáva. Varly je špičkou NHL, nie je žiadnym Craigom Andersonom alebo Jose Theodorom, ktorí predvádzali výkony ako na hojdačke. Varlamov presne vie, čo robí a bude to robiť znovu. Ak ho spoluhráči konečne podržia, očakáva sa aj zisk Vezinovej trofeje. Jediným nepriateľom ruského gólmana, bude jeho súkromie. Naposledy šokoval tričkom podporujúcim Putinovu anexiu Krymu. Politické hry sa mu môžu vyplatiť nielen poklesom popularity u vlastných fanúšikov, ale aj „vyčistením žalúdka“ zo strany jeho zamestnávateľa.

Varlamovi bude kryť chrbát Reto Berra. Švajčiarsky brankár učaroval manažment i trénerov klubu na konci minulej sezóny. Práve jeho si tím vybral za nástupcu Jeana-Sebastiena Giguera. Skúseného mentora, ktorý sa podieľal na vývoji Varlamova je nemožné nahradiť. Berra sa bude musieť stavať do inej pozície. Účinkovanie v novom drese začal pred pár mesiacmi katastrofálne a mnoho ľudí začalo pochybovať, či je vôbec hodný miesta v NHL. V skončenej príprave zažiaril, prispôsobil sa hernému štýlu a nadviazal na svoje európske úspechy. Črtá sa z neho spoľahlivá dvojka, ktorá bude v prípade problémov nahradená poľahky jedným z mladších brankárov z AHL, kde sa momentálne rysuje trojica silných gólmanov.

Obrana stále otázna

Veľká neistota bude aj tento rok panovať nad defenzívou. Chýbajúci líder, chýbajúce stabilné výkony. To je jediným pozostatkom z neslávnej éry Joe Saccoa. Ostatné prvky kádra s tým už nemajú nič spoločné. Chvalabohu. V obrane naďalej chýba výrazná osobnosť typu Varlamov. Posledné coloradské drafty boli hlavne o budovaní útoku, čo sa im tentoraz môže vypomstiť. Erik Johnson hrá svoj štandard, ale nevyzerá, že by ho chcel povýšiť na lepšiu úroveň. Jan Hejda prežil štart minulej sezóny ako zo sna, ale následne upadol do podpriemeru. Pred sebou má posledný rok kontraktu a urobí všetko preto, aby v Denveri zostal naďalej. Možno si teraz poviete, že je to pre neho obrovská motivácia, ktorá môže vyzdvihnúť jeho výkonnosť, ale nový kontrakt pre Brada Stuarta mu naznačuje definitívne koniec. Hrať s takým pocitom českému obrancovi nezávidím. Stuart má do klubu priniesť práve to, čo Hejdovi chýba – väčší dôraz a tvrdosť. Z ostatných obrancov stojí za zmienku spomenúť Tysona Barrieho. Má pred sebou životnú sezónu, v ktorej musí potvrdiť formu z tej minulej. Nemal by to pre neho problém. Zvyšok obrany tvoria zaujímaví hráči, na ktorých sa zatiaľ nedá stavať gro defenzívy. To, či podarená sezóna Nicka Holdena nebola náhodou ukáže až čas. Aby však manažment potom neľutoval jeho predčasnú novú zmluvu, ktorú rovnako dostal Nate Guenin či Stuart. Niekedy síce uponáhľané rozhodnutia môžu ušetriť peniaze, keďže o pár mesiacov môže mať hráč vysokú hodnotu, ale na druhej strane sú takéto kontrakty obrovským rizikom do budúcnosti.

Chcem uveriť tomu, že rok pod Royom pomohol obrane a jej členom postúpiť aspoň o priečku vyššie. Príprava tomu bohužiaľ nenapovedá. Hlavne bránenie presilových hier súperov je najväčšou slabosťou tímu, o čom informovali aj zahraničné médiá. Kľúčovým pre mňa bude forma Stuarta. Ak bude priemerom, bude to mať vplyv na celý tím. V obrane sa okrem neho neudiala takmer žiadna zmena. Stále jej chýba väčšia hviezda, ktorá by Colorado Avalanche spravila dokonalým tímom. Takto síce dokáže strieľať góly, ale jedinou defenzívnou oporou je Semyon Varlamov. Ak to Johnsonovi nevyjde ani tento rok a nebude hrať za hranicami svojich možností, už by som jeho budúcnosť riešil výmenou obrancu za obrancu. Tak ako sú v ofenzíve prirodzení lídri a tak ako Giguere bol lídrom pre Varlamova, potrebujú mať aj obrancovia svoju vedúcu osobnosť, ktorú doteraz nenašli. Úplne ľahko sa v najhoršom scenári môžeme dočkať, že takto o rok nebude v kádri ani jeden zo súčasných obrancov. Roy je hladný po Stanley Cupe a každého, kto ho bude v tom brzdiť, vymení. Najväčšími kandidátmi na odchod preto pre mňa budú práve obrancovia. Predpovedám im ďalšiu priemernú sezónu bez jagavého momentu.

Útok môže byť najlepší

Okrem Varlamova sa budú fanúšikovia Avs spoliehať najviac na ofenzívu. Tá podľa mňa príchodom nových hráčov a novými skúsenosťami narástla do neuveriteľných rozmerov. Do rozmerov, ktoré majú reálne šance na útok na Stanley Cup. Prvé dve lajny sú nadupané kvalitnými hráčmi – sú mixom mladých a starších, ktorých spája obrovský talent. Najväčšou zbraňou bude bez debaty Nathan MacKinnon. Každý, kto ho videl po lete na ľade konštatoval, že je druhým Sidneym Crosbym. Nathan vyhrá kanadské bodovanie tímu a dosiahne sto bodovú hranicu. Na jeho hru sa bude radosť pozerať. Pod veľkým tlakom bude Iginla. Jeho presun do Colorada pripomína leto 2003, keď Paul Kariya a Teemu Selänne prišli do Denveru vyhrať najcennejšiu trofej. Neskončí sa to rovnakou blamážou?

Najkrajšou skutočnosťou na útokoch je holý fakt, že aj v prípade zranenia členov prvých dvoch útokov sú pripravení hráči, ktorí ich možno úplne nenahradia, ale budú dôstojnými nástupcami. Veď len taký Jamie McGinn má za sebou životnú sezónu a Daniel Briere je kráľom vypätých situácií. Vo štvrtom útoku bude prebiehať najväčší vnútorný boj. Kandidátov je veľmi veľa. Talentovaní hráči sú aj na farme a v prípade zranení, ktoré aj dnes lomcujú tímom, i oni dostanú svoju príležitosť. Keď pohorí jeden, na prahu dverí bude čakať hneď ďalší. Z pohľadu trénerských možností práce s útokmi je Colorado na tom najlepšie z celej ligy. Žiadny iný tím nemá tak veľa hráčov, ktorí sa môžu prestriedať hlavne v posledných dvoch útokoch.

Pre ofenzívu Colorada predpovedám životný rok. Nie je vylúčené, že nárast MacKinnonovej formy spôsobí prekonanie rekordu tímu v počte strelených gólov. Z vyššie uvedených dôvodov sa neobávam, že zranenia alebo pokles formy u niektorých hráčov budú mať vplyv na celkovú ofenzívu. Impotencia v prípravných zápasoch ma nezaujíma, o čom som písal v tomto článku

Zloženie a hodnotenie formácií

Radosť sa pozerať. Dostatok hráčov, veľa dobrých náhradníkov, milión možnosti pre kombinácie, ak by to bolo nevyhnutné. Neviem sa dočkať gólových hodov a krásnych gólových zakončení. Colorado má v tomto zložení tri nebezpečné útoky, ktoré dokážu sypať gól za gólom.

Gabriel Landeskog – Nathan MacKinnon – Jarome Iginla
Ryan O´Reilly - Matt Duchene – Alex Tanguay
Jamie McGinn – Daniel Briere – John Mitchell
Patrick Bordeleau – Cody McLeod – Maxime Talbot
Marc-Andre Cliche – Jesse Winchester

V zálohe: Andrew Agozzino, Dennis Everberg, Borna Rendulic, Tomáš Vincour

ÚTOK: 9,5/10

Takéto zloženie obrany vydrží možno prvé tri zápasy. Roy potom bude mixovať, aby našiel najvhodnejšiu kombináciu. Stále sa to nebude dariť, do prvého tímu sa tak dostanú aj „farmári“. Duncan Siemens využije príležitosť a v Denveri zostane dlhšiu dobu. Najväčšej podpory sa Varlamov dostane od Barrieho a Stuarta, medzi ktorými bude neskutočná súhra. O ostatných budeme počuť menej.

Erik Johnson – Jan Hejda
Tyson Barrie – Brad Stuart
Nick Holden – Zach Redmond
Nate Guenin – Ryan Wilson

V zálohe: Stefan Elliott, Maxim Noreau, Duncan Siemens

OBRANA: 7,5/10

Varlamov je na vrchole kariéry a nedostane ho z neho ani priemerná coloradská defenzíva. Predvedie rovnaký výkon ako minulý rok. Berra bude výbornou dvojkou.

Semyon Varlamov
Reto Berra

V zálohe: Sami Aittokallio, Calvin Pickard

BRANKÁRI: 10/10

Colorado sa v celkovom hodnotení zaraďuje medzi top päť najlepších tímov ligy. Podobne ho ohodnotil aj časopis Pro Hockey. Jediným nedostatkom je už toľkokrát omieľaná defenzíva.

CELKOVÉ HODNOTENIE: 27/30

Veštecká guľa

Colorado prekoná samo seba, aj keď nie v základnej časti, ale v play-off. Minuloročný 112 bodový výkon bude nemožné zopakovať už len pre posilnenie St. Louis Blues o Stastneho a ďalších hráčov. Navyše v rovnakej divízii hrá Chicago Blackhakws, podľa všetkých expertov najväčší favorit na Stanley Cup. Do play-off to pôjde ťažšie, ale konečný výsledok ročnej práce sa práve dostaví tam. Prvým kolom prejde Colorado bez problémov. Jeho ďalší postup bude záležať od kvality obrany, od prípadných zmien tesne pred trade deadline a zdraví kľúčových hráčov. Colorado dozrelo ako najlepšie víno. Útoku to pôjde ako po masle, Varlamov nezaváha, iba obrana sa bude potácať s problémami. Čaká nás ďalšia úspešná sezóna, ktorá bude môcť dostať prívlastok ako najúspešnejšia v histórii. Môže sa stať zlomovým momentom, keď Avalanche vyhrajú Stanley Cup a naštartujú novú dynastiu. Nikto pred rokmi nepočítal s Los Angeles Kings, nevidím dôvod, aby ho Colorado nasledovalo práve v čase, keď má jednu z top ofenzív v lige a najlepšieho gólmana.

 • Z MacKinnona sa stane druhý Crosby a skončí v top trojke kanadského bodovania.
 • Najväčším problémom budú oslabenia.
 • Počas sezóny bude vymenený Jan Hejda, v ohrození bude po priemerných výkonoch Erik Johnson.
 • Varlamov získa Vezinovu trofej.
 • Do NHL sa minimálne na hráčsku lavicu posadí na chvíľu Roman Will.
 • Briere bude najvýraznejší až v play-off, dovtedy nebude výrazný.
 • Iginla bude mať pomalý rozbeh, ale časom si získa priazeň fanúšikov, čo mu psychicky pomôže.
 • Stuart neprekročí tieň priemernej defenzívy.
 • Barrie sa stane najlepším obrancom tímu.
 • V kádri sa ubytuje jeden z dvojice Everberg – Rendulic.
 • Tím opustí viacero hráčov zo štvrtého útoku a zálohy formou výmeny, aby sa uvoľnil tlak.

Predpovede redaktorov Eurolanche 

Rudolf Šerý: Colorado Avalanche nezopakuje základnú časť z minulej sezóny, keď vyhralo svoju divíziu. Na play-off to však bude stačiť na nejaké 5-6. miesto, kde postúpi do druhého kola, kde podľahne súperovi v sedemzápasovej sérii.

Jakub Klos: V základní části se tým bude muset poprat s jedním až dvěma slabšími obdobími a o play-off bude bojovat minimálně do konce března, přičemž postoupí jako první divoká karta. V play-off Avs opět vypadnou v 7. zápase, tentokrát ale ve 2. kole po bitvě, která bude začátkem tuhé rivality.

David Púchovský: Rozbeh bude možno pomalší ako minulý rok a príde jedna-dve krízy, ale Colorado si dokáže obhájiť pozíciu silného tímu NHL. Možno to nebude stačiť na rovnaký počet bodov a divízny titul, ale práve ušetrenie síl dostane tím veľmi ďaleko v play-off.

Tomáš Kohoutek: Avs letos budou bojovat opět o titul v divizi, ale o pár bodů se jim to nepodaří, kvůli slabšímu období po vánocích, kdy jim Chicago odskočí a Avs už to nedotáhnou. V základní části skončí 4 v konferenci. V play-off vypadnou v pěti zápasech až ve finále konference.

Lukáš Slovák: Základná časť bude spočiatku ako na hojdačke, ale časom sa tím zohrá a začne valcovať. Divíziu nevyhrá, vyhliadky na play-off budú skvelé. Prvé kolo bude nervózne, ale 7. zápas sa podarí Avs vyhrať. Sebavedomie stúpne a druhé kolo spolu s finále konferencie budú hrať parádny hokej. Finále SC bude najtvrdší boj za posledné roky. (tipujem Avs-Tampa Bay, minulý rok mi tip na finalistov vyšiel už pred prvým kolom, teraz to skúsim ešte pred sezónou). Avs vyhrajú Stanley Cup.

Juraj Janoťák: Colorado Avalanche bude valcovať. Úvod základnej časti ich zastihne dobre pripravených, vyhrajú prvých 10 zápasov. Po 82 zápasoch budú oslavovať zisk Prezidentskej trofeje. V play-off nezaváhajú, ovládnu ho a vyhrajú hokejový grál.

Stanislav Polák: Základnou časťou prejdú Avs, až na pár slabších zápasov, bez väčších problémov. V konferencii sa umiestnia do piateho miesta a pokračovať budú v sedemzápasovej sérii prvého kola play-off, po ktorej budú pokračovať ďalej. Napokon sa dostanú do konferenčného finále, kde vypadnú s následným víťazom Stanley Cupu.

Patrik Czepiec: Můžou rozhodovat malé detaily. Důležitý bude zejména vstup do sezóny. Jestli se týmu z Denveru podaří, má šanci vyhrát Stanley cup. Pokud se dočkáme opačného scénáře, Avs čeká strmý pád dolů.

Aleš Bubílek: Hokejisté Colorada neprožijí šťastnou sezónu. Postoupí do play-off z posledních postupových míst a tam vypadnou nejdéle v druhém kole. 

David Vydržel: Colorado v základní části skončí na 4. místě v konferenci. Ve finále konference prohraje.

Neprehliadnite nasledujúce preview články:

Aká je vaša predpoveď?
Výhra Stanley Cupu.
Finále konferencie.
Druhé kolo.
Prvé kolo.
Nepostúpia do play-off.
Totálny prepadák.

David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
09/10/2014 - 13:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."