Viac článkov v slovenčine a češtine

Exkluzívny rozhovor s A. Martinsenom

Exkluzívny rozhovor s A. MartinsenomEurolanche vám prináša rozhovor s Andreasom Martinsenom, najnovšou akvizíciou Colorada Avalanche.

Pred pár dňami sa Colorado Avalanche a nórsky útočník Andreas Martinsen dohodli na ročnom kontrakte. Pôvodne o tejto informácii ako o údajnom podpise informovali viaceré weby, medzi ktorými nechýbal ani oficiálny web Eurolanche. Oficiálne oznámili Avalanche Martinsenovo angažovanie až minulý týždeň. Prostredníctvom našej stránky na Facebooku a oficiálneho účtu na Twitteri sme vás informovali, že sme o podpise už vedeli skôr, avšak chceli sme s oznámením počkať až do tohto rozhovoru. Avs nás však nakoniec predsa len predbehli. Tento rozhovor vznikol v spolupráci s nórskym webom www.icing.no, kde si môžete rozhovor prečítať v jeho nórskom znení.

Martinsen má 24 rokov a nikdy nebol draftovaný tímom z NHL. Bol považovaný za zahraničný, tzv. import prospect v rámci juniorskej CHL, no ani tam nakoniec nebol draftovaný. Namiesto toho strávil prevažnú časť svojej kariéry v rodnom Nórsku, kde hrával vo farbách Lillehammeru. V sezóne 2009-10 bol na skúške v druhej najvyššej švédskej lige, avšak rozhodol sa pre návrat do jeho domoviny, kde odohral svoje najúspešnejšie sezóny v domácej lige.

 

Po dvoch úspešných sezónach smerovali jeho hokejové kroky do Nemecka, kde v DEL, najvyššej hokejovej lige krajiny, obliekal dres Düsseldorfu. V Düsseldorfe strávil uplynulé tri sezóny. Práve posledná sezóna bola jeho najúspešnejšia – v 50 zápasoch základnej časti si pripísal 41 bodov a v 12 zápasoch play-off si svoje konto rozšíril o 5 bodov. Následne podpísal po skončení svojej sezóny ročný dvojcestný kontrakt s Avalanche. Martinsen sa tak má možnosť stať celkovo ešte len tretím nórskym hráčom, ktorý by si na seba obliekol dres Avalanche. V minulosti sa v tíme objavili jeho krajania Anders Myrvold Jonas Holos. Andreas je aj napriek svojmu veku veľmi skúseným reprezentantom, Nórsko totiž reprezentoval na posledných šiestich majstrovstvách sveta v hokeji a predstavil sa aj na tých tohoročných.

Stránka eliteprospects.com ho opisuje ako silového útočníka s dobrou strelou. Užíva si hru do tela a rád napáda súperovu bránu, pred ktorou zvádza tvrdé súboje so súperovými obrancami. Na svoju výšku a postavu má solídnu rýchlosť a šikovné ruky.

Prečo si sa rozhodol práve pre Avalanche? Mal si ponuky aj od Penguins a Islanders.

Bol to klub s najlepším prostredím a mal som pocit, že je to klub, v ktorom mám najlepšiu príležitosť dostať sa do prvého tímu. Zároveň som vedel, že do zostavy potrebujú hráča môjho typu.

Kto z organizácie Avalanche ťa kontaktoval ako prvý?

Vedúci hráčskeho vývoja, David Oliver. Ten sa mi ozval ešte v decembri 2014. Má veľkú zásluhu na tom, že som sa v konečnom dôsledku rozhodol práve pre Colorado.

O tvojom podpise s Avalanche sme sa dozvedeli ešte pred začiatkom majstrovstiev sveta. Prečo bol oficiálne oznámený až minulý týždeň?

Úprimne musím priznať, že to sám neviem. Myslím, že šlo o nejaké pravidlo alebo niečo podobné. S ich ponukou som súhlasil ešte pred začiatkom šampionátu a kontrakt som podpísal po jeho skončení. Po našom poslednom vystúpení na turnaji som mohol konečne oznámiť svoj podpis. Hneď po poslednom zápase som podpísal zmluvu.

Ak by si sa dostal do zostavy prvého tímu, nebol by si prvým Nórom v drese Avs.

Hneď na začiatok musím povedať, že aj keby som sa neprebojoval do NHL hneď na prvý krát, mal by som možnosť robiť to, čo milujem – budem o krok bližšie k splneniu svojho sna a spravím preto všetko, čo bude v mojich silách. Som pripravený. Aj keby som sa do zostavy nedostal, tak budem naďalej tvrdo bojovať o svoje miesto v tíme.

S Jonasom Holosom som sa presne o tomto rozprával. Holos by sa rád vrátil do Colorada, avšak za podmienky, že by mu tím ponúkol jednocestnú zmluvu. Bol by som veľmi rád, ak by do Colorada prišiel aj on. Myslím, že ja som v porovnaní s ním v lepšej situácii, pretože mám ešte len krátko pred 25-kou a NHL som ešte nikdy neokúsil. Na druhej strane Jonas už v NHL hral a je o čosi starší ako som ja.

Aká je tvoja prirodzená pozícia?

Uprednostňujem hrať na pravom krídle, avšak nemám problém hrať ani na ľavom. V Nemecku som taktiež odohral jednu sezónu na pozícii centra.

Bol si blízko toho, aby ťa draftovali do CHL. Prečo sa tak nakoniec nestalo?

Zaujímalo sa o mňa viacero tímov, avšak môj vtedajší agent nechcel, aby som hral za zlý tím. Preto nakoniec tímom povedal, že v CHL asi hrať nebudem. Spomínaný agent sa sústredil na Kitchener Rangers. Aj oni mali o mňa záujem, avšak zopár hodín pred draftom svoj názor zmenili a nakoniec si vybrali niekoho iného. Ostatné tímy si ma nevybrali práve kvôli tomu, že sa dopočuli, že údajne v CHL hrať nechcem. Bolo to pre mňa obrovským sklamaním, avšak zobral som si z toho ponaučenie. Potreboval som akýsi budíček a ten som koniec koncov aj dostal.

Druhým nepríjemným momentom tvojej kariéry bolo, že ťa vynechali z nominácie na minuloročný olympijský turnaj aj napriek tomu, že si od roku 2010 nevynechal ani jedny majstrovstvá sveta.

Trochu som sa trápil, ale aj napriek tomu to pre mňa bolo obrovským sklamaním. Povedal som si, že im dokážem, že sa mýlili.

Ktorý tím a ktorého hráča si v detstve obľuboval najviac?

Páčili sa mi Avalanche, hlavne kvôli ich logu. Z hráčov som obľuboval Petra Forsberga. Odkedy som začal korčuľovať som mal jediný sen – hrať v NHL, najlepšej hokejovej lige sveta.

Ako spomínaš na svoju detskú hokejovú kariéru?

Nikdy som sa nevedel dočkať toho, ako prídem na štadión. Keď som nebol v škole alebo som nespal doma, tak som stál na korčuliach. Jednoducho som zobral svoje veci a šiel na zimný štadión na bicykli. Nemohol som od rodičov čakať, že ma budú voziť každý deň. Museli sa starať aj o mojich súrodencov.

Daniel z icing.no, dlhoročný priateľ Eurolanche, nám napísal zopár postrehov a dojmov z jeho stretnutia s Martinsenom:

  • Je utorok, dvanásť hodín. Práve na teraz som si dohodol stretnutie s Andreasom. Správa, že je na ceste, ma utvrdzuje v tom, že na naše stretnutie nezabudol. Za istú chvíľu sa nakoniec dostavil. 190-centimetrový útočník sa so mnou zvítava priateľským, avšak pevným podaním ruky pred tým, ako sa spoločne usadíme za stolom miestnej reštaurácie.
  • Už sa nevie dočkať toho, ako sa budeme čo najviac rozprávať o hokeji a o jeho očakávaniach v zámorí. Vôňa vaflí mi pripomína, že tu nie sme iba na rozhovor, ale aj na to, aby sme niečo zjedli. V prípade hokejistov je jedna vec istá – jedlo priam zbožňujú a nikdy ho nemajú dosť. Na to, aby sme obra na druhej strane stola udržali v dobrej nálade, musíme čím skôr na stôl dostať niečo na jedenie.
  • Martinsenova priateľka by sa v prípade, že by bol poslaný na farmu do AHL, rozhodne nenahnevala. Má to jednoduchý dôvod – veľmi rada by chcela vidieť San Antonio, hlavne kvôli tamojšiemu teplému počasiu. Pre Martinsena je však rozhodnutie jasné – radšej v zime v NHL, ako v teple a v AHL. 

Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
20/05/2015 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."