Viac článkov v slovenčine a češtine

Exkluzívne: Rozhovor s Rantanenom

Exkluzívne: Rozhovor s RantanenomFanklub Eurolanche vyspovedal Mikka Rantanena, ktorý sa v minulej sezóne stal nováčikom roka v AHL a za Colorado odohral svojich prvých deväť zápasov.

Čo robíš tieto dni?

Najprv som pár týždňov oddychoval tak ako každý. Teraz už mám každý deň tréningy. Tvrdo makám a už sa neviem dočkať novej sezóny. Tréningy sa vždy odlišujú, spolu je ich 11-12 cvičení do týždňa.

Čo si myslíš o svojej poslednej sezóne, keď si odohral za Avalanche deväť zápasov?

Bolo to skvelé byť v NHL. Môj cieľ bolo začať sezónu v NHL. Bol som šťastný, že sa mi to podarilo. Ale bolo to tiež dobré v AHL, kde som mohol hrať aj 20 minút na zápas, či na presilovkách alebo oslabeniach. Spravilo ma to lepším hráčom a posunulo ďalej. Keď som potom prišiel do NHL späť v marci, bol som lepším hráčom ako na začiatku sezóny. Bolo to pre mňa ľahšie. Neviem sa ale už dočkať ďalšej sezóny.

Ako hodnotíš svoju skúsenosť s AHL?

Bola to zábava učiť sa severoamerický štýl hokeja. Samozrejme, že celkový výsledok bol pre náš tím zlý, keďže sme sa nedostali do play-off. Keď som sa pripojil k tímu, boli na prvom mieste v divízii, ale potom nastali zlé časy. Naučil som sa toho dosť a bola pre mňa česť s takými spoluhráčmi. Som im za veľa vďačný.

Mal si tam nejakého mentora?

Mata Clarka… Tí hráči, ktorí hrajú veľa v Severnej Amerike. Vedia, ako to tam funguje. Pomohli mi veľmi, keď som tam prišiel. Chcem poďakovať všetkým spoluhráčom a realizačnému tímu spolu s trénermi.

Aký je podľa teba rozdiel medzi hokejom v AHL a Európe?

Samozrejme, že vo veľkosti ihriska. V AHL sú ihriská menšie, čo hru zrýchľuje, hrá sa viac tvrdo. V Európe máte viac času v ofenzívnej zóne. V Severnej Amerike sa musíte rozhodovať rýchlo.

Ako si sa za posledný rok zlepšil?

Myslím si, že viem lepšie trénovať a som aj silnejší. Teraz pracujem na svojich nohách. Korčuľovať začnem v auguste. Som dobrý v kreovaní hry a mám aj dobrý hokejový zmysel.

Ako sa pozeráš na tvoju premiéru na majstrovstvách sveta?

Bola to dobrá skúsenosť, keď si ma vybral náš národný tím. Bolo to všetko pekné. Do finále sme boli neporaziteľní. Koniec nebol až tak pekný, ale celkovo som hrdý na náš tím.

Je tvoj cieľ do ďalšej sezóny byť hráčom NHL na plný úväzok?

Áno. Preto aj tvrdo makám každý deň. Chcem byť na všetko pripravený. Myslím si, že vedenie Avs to odo mňa očakáva.

Chcel by si hrať v útoku s niektorými konkrétnymi hráčmi?

Bude to samozrejme rozhodnutie trénera. Nechcem povedať jedno alebo dve mená, pretože je tam veľa dobrých hráčov.

Myslíš si, že sa hokej Avalanche v budúcej sezóne zlepší? 

Áno, samozrejme. Každý v Colorade sa chce zlepšiť v porovnaní s minulou sezónou, keďže sme sa nedostali do play-off. Bolo to pre tím veľké sklamanie. Chceme sa tam preto  o rok dostať, je to náš prvý cieľ. Taktiež chcem predvádzať stabilné výkony, a nie raz hore a raz dole, ako na hojdačke. 


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
27/07/2016 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."