Kniha o Eurolanche (4.)

Kniha o Eurolanche (4.)Eurolanche zverejňuje postupne celú knižku o svojej histórii na webe počas leta.

Hokejové zápisníky

Ako som už napísal, zápisníky o Colorade Avalanche som si viedol od roku 2000 do 2008. Prvý sa mi stratil, ďalší zo sezóny 2004/05 poznačenej stávkou hráčov pochopiteľne ani nevznikol. O prvom dochovanom sme si už povedali. Pozrime sa teraz na ďalšie, teda spolu na päť zápisníkov, prostredníctvom ktorých som zachytával históriu Colorada Avalanche.

Akoby príchod Galaxie Sport do mojej obývačky v sezóne 2002/03 znamenal revolúciu aj pre moje zápisníky. Z malého, sezónneho zošita sa stal veľký formát s vystrihnutými fotkami a článkami o hokejistoch Avs z časopisu ProHockey. Nechýbali ani ďalšie novinky. Na každú stranu sa zmestili štyri, niekedy až päť zápasov. Pozdĺž strany som si vyhradil okraj na poznámky. Nájdeme medzi nimi frázy typu „Colorado, čo to robíš?“,„Za prehru v predĺžení 1 bod!!!“„?!?!?!?“, ale aj aktuality ako výmeny,28 zmenu trénera Boba Hartleyho za Tonyho Granata (ktorého som nazval „Nejaký Todd Granato“) a novinky o zranených hráčoch. V play-off som si neodpustil poznámku „Detroit vypadol v 1. kole s Anaheimom!!! Bomba! A že obhajca. Tak mu treba! Za minulý rok s Coloradom.“ Badateľne už vtedy som nemal zábrany krotiť svoje emócie a určite aj čitatelia mojich súčasných článkov uznajú, že táto vlastnosť zo mňa nikdy nevyprchala. Colorado vypadlo taktiež v prvom kole, zahanbujúco s Minnesotou. Moje posledné slová v zošite „Budúca sezóna bude pre Avs najlepšia“ sa zďaleka nepotvrdili. Uspokojiť ma mohol akurát tak záver základnej časti 2002/03. Do konca zostával jediný zápas. Musel sa stať zázrak, aby Colorado získalo divízny titul vo vtedajšej Severozápadnej divízii a aby Peter Forsberg ovládol kanadské bodovanie celej NHL. Colorado malo 103 bodov, Vancouver 104. Paradoxne, Forsberg mal 103 bodov, Markus Näslund 104. Vancouver nastúpil doma proti Los Angeles Kings, ktorí boli vtedy už mimo play-off. Colorado hralo doma proti St. Louis. Večer pred oboma zápasmi som vyslovil vo svojich myšlienkach vetu, ktorú si nechcem moc pripustiť. Ani si radšej na ňu úplne nespomínam. Znela v zmysle, že Colorado nemusí vyhrať Stanley Cup, ak sa mu to dnes v noci všetko podarí vyhrať. A čo sa stalo? Avs doma vyhrali, Vancouver šokujúco prehral 0:2 a Forsberg získal tri body za gól a dve prihrávky. Odvtedy rekord Colorada v počte divíznych titulov za sebou nikto neprekonal. Veľkolepá výhra! Ale žiaden ďalší pohár...

V prípade vážneho záujmu o celé, farebné vydanie knihy vo formáte PDF píšte na eurolanche@eurolanche.comTlačená verzia je vypredaná.
 

Každý ďalší zošit som sa snažil obohatiť o nové prvky. Postupom času pribúdali prekreslené logá NHL a Avs, zostava na úvodný zápas, základné informácie o tíme, výsledky prípravných zápasov, detailnejšie štatistiky po základnej časti, mesačná štatistika a od toho odvíjajúce sa moje hodnotenie každého mesiaca v bodoch od 1 do 10, podobná štatistika pre každého hráča, rozpis zápasov v televíziách dostupných na Slovensku, rozpočet kádra, autori asistencií (až v poslednej sezóne 2007/08!) a jednoslovné hodnotenie každého zápasu. Do oči mi navždy bude biť zošiť zo sezóny 2003/04. Na každej jednej strane totiž na mňa svietila červená farba, ktorou som označoval slovenských hráčov v drese Avs, ak hrali (Budaj), alebo bodovali (Svatoš). V tomto ročníku sa im darilo náramne, hlavne Marekovi a je veľmi nostalgické sa na to s odstupom rokov znovu pozerať.

Zo zošitov od roku 2003 do 2008 ma zaujali aj tieto riadky:

 • Patrick Roy skončil s kariérou (Colorado si musí nájsť dobrého brankára, Aebischer nie je ešte dostatočne pripravený)

 • Aebischer – 1. čisté konto v prvom zápase – super.

 • Kariya + Selänne = bomba

 • Svatoš -> rameno, vynechá celú sezónu

 • Hejdukovi sa tesne pred zápasom s Minnesotou narodili dvojčatá

 • 8.3. – Zápas s Vancouverom: T. Bertuzzi napadol surovo Moorea, musela sa prerušiť hra, Moorea odviezli okamžite do nemocnice, T.B. suspendovali

 • Svatoš je nová hviezda, povedal Forsberg

 • Budaj má veľkú šancu sa stať brankárskou dvojkou

 • po 441. raz bolo Pepsi Center vypredané – nový rekord NHL

 • takisto exceluje Peter Budaj, pozná len víťazstvo, nie prehru

 • svoj debut v NHL zažil mladík Brad Richardson

 • Colorado vyhralo už 8-krát po sebe!!!

 • Joe Sakic predĺžil svoju zmluvu o jeden rok

 • za najlepšieho hráča sezóny 2006/07 som na základe vlastného číselného ratingu zvolil Sakica pred Hejdukom a Brunetteom

 • oficiálna stránka Avs spustila nový dizajn

 • Liles dal svoju „26“ Stastnemu a vzal si „4“

 • z dôvodu snehovej búrky bol zápas s Calgary preložený na 8.4.07

 • Skrastins prekonal Hortonov rekord – 487 zápasov v rade

 • Perfektný záver sezóny! Po fantastickom výkone nazbieral Sakic 1000 bodov a trafil sa aj Parker

 • Colorado prehralo na nulu, dôvod bola najmä únava

V krátkosti ešte o druhej kategórii, tzv. vedľajších zošitoch. Spĺňali doplnkovú funkciu a väčšinou v nich nebolo badať až takú výraznú citovú spätosť ako v sezónnych zošitoch. Boli to napríklad dva zošity zamerané na sezónne štatistiky hráčov Avs, aktualizované od roku 2002 do 2008. Zaraďujem sem aj svoj pokus napísať historickú knižku o celej NHL, ktorá sa skončila po pár stranách výpisom víťazov Stanley Cupu a miestom pre víťazov do roka 2100. Obdobie po roku 2011 do súčasnosti som aktualizoval až počas písania tejto knihy. Ďalšou súčasťou vedľajších zošitov sú vytlačené materiály. Z dnešného pohľadu sa zdá nelogické tlačiť staršie články, ako napríklad množstvo článkov o priebehu prvého lockoutu, rekordy tímu a hráčov Avs, adresu klubu, zoznam draftovaných hráčov a mnoho iného. V súčasnosti si môžeme všetko nájsť na internete v priebehu pár sekúnd. V tej dobe, keď som nemal pripojenie, bol jediným vzácnym zdrojom papier s čiernymi písmenkami. Ak sa podarilo, obrázky boli niekedy farebné.

 

Špecialitou je malý zošitok, ktorý som istý čas brával so sebou k televízoru v akúkoľvek nočnú hodinu, keď hralo Colorado a zapisoval si doň dianie podľa zápasu v štýle dnešnej minúty po minúte. Neviem, načo mi to bolo, keďže ďalšie využitie som pre to nenašiel.

Pri listovaní stovkami až tisíckami strán všetkých zošitov som narazil na pravdepodobne svoj historicky prvý článok o Colorade Avalanche z roka 2001, tesne pred začiatkom finálovej série. Na 15 riadkoch som veľmi stručne a s veľkými faktografickými chybami opísal vznik tímu a jeho vtedajšie ťaženie v play-off. Kto by to bol povedal, že o 16 rokov budem písať ďalej a na konte budem mať tisícky článkov o jednom klube.

Poslednou subkategóriou vedľajších zošitov je zbierka vystrihnutých článkov z česko-slovenských denníkov a časopisov týkajúcich sa nielen Avs, ale aj významných správ z pohľadu NHL ako napríklad prebiehajúceho lockoutu. Mnohým článkom dominuje Marek Svatoš, vtedajšia hviezda ligy.

Niektoré titulky dobovej tlače slovenských médií:
• Západu nestačil Sakicov hetrik
• Bertuzzi ľutuje, čo spravil, tvrdý postih ho neminul
• Svatoš: Najkrajší pocit v kariére
• Svatoš čaruje ďalej, už päťkrát trafil
• Svatoš ťahá Colorado
• Brankára Budaja zlomili až v predĺžení
• Aj Skladaný je v Colorade!
• Svatoš na ľade nie je svätý, chce byť najlepší
• Budaj s nulou
• Peter Budaj vychytal ďalšiu nulu

Aby som celkom na záver nezabudol, všetky zošity mali jeden spoločný znak. V drvivej väčšine boli písané úhľadným písmom. Pre mňa niečo nevídané. V škole nečitateľné čarbanice, doma za stolom krasopis, ale jedine iba o Colorade Avalanche.

Posledný ručne písaný zošit uzrel svetlo sveta v sezóne 2007/08. Naposledy som sa pokúsil vypracovať vlastnú ročenku o Colorade v sezóne 2008/09, tentoraz v programe Microsoft Word v počítači. Prestal som. v januári 2009, keď sa obsah ročenky roztiahol na úctyhodných 82 strán. Pochopil som, že vo svete moderných technológií a rozmáhajúceho sa internetu s obsahom z minulosti a prítomnosti nemá zmysel pracovať na niečom súkromnom. Nielen papierové noviny museli skončiť pre príchod internetu.

Reklamná prestávka: Suveníry, podpisy a rarity

Na jednej strane som hrdý na to, že som možno fanúšik s najviac suvenírmi s motívom Avs v celej Európe, na druhej strane nechcem vedieť, koľko peňazí som do svojej zbierky investoval. Asi prvým kúskom bol dres Joe Sakica. Od originálu mal ďaleko. Kúpila mi ho mama, pravdepodobne na vietnamskom trhu. Nosil som ho mnoho rokov. Raz na ihrisku sa mi nepodarila strela a jeden náhodný okoloidúci poznamenal: „Takto by Sakic nehral“. Až tak bolo v tom čase Colorado v našich končinách populárne. Pravý dres Colorada, prvú tretiu sadu s menom Sakic, som dostal až asi v roku 2006 na Vianoce. Zdroj pochádzal z Nemecka. Prvé podpisy mi prišli do schránky v roku 2003. Stačilo poslať e-mail do klubu s adresou a oni mi bez problémov poslali podpisy hráčov. Prišli mi spolu tri obálky. Nechýbali najväčšie hviezdy tímu. Keď mi prišla prvá, asi už po týždni od poslania e-mailu, vletel som do bytu, až sa mama zľakla, či sa mi niečo nestalo. Bol to sen a zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem. V minulosti som zbieral podpisy všetkých známych osobností. Na zoznam sa dostali ľudia ako Gordie Howe, Sarah O‘Connor, Jessica Biel, Patrick Swayze, Ivan Bella (jediný slovenský kozmonaut), Stan Mikita, Börje Salming, Paul Coffey, Igor Larionov, Peter Šťastný a desiatky ďalších.


Eurolanche.com, Worldwide, eurolanche@eurolanche.com
11/07/2018 - 14:09

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."