Viac článkov v slovenčine a češtine

Eurolanche vo Fínsku: Rozhovor s Villem

Eurolanche vo Fínsku: Rozhovor s VillemFanklub Eurolanche vyspovedal bývalého útočníka Colorada Avalanche a súčasného hráča tímu fínskej Liigy Villeho Nieminena.

Ville Nieminen sa narodil 6. apríla 1977 vo fínskom meste Tampere. Práve v drese miestneho klubu Tappara začal svoju hokejovú kariéru. Skautov spoza „veľkej mláky“ oslovil v sezóne 1996-97, kedy odohral kompletnú sezónu v prvom tíme Tappary a na MS Juniorov patril k najlepším hráčom.

Do NHL bol draftovaný v roku 1997. Colorado Avalanche si ho vybralo v treťom kole zo 78. miesta. Počas prvých troch sezón v Severnej Amerike zbieral skúsenosti v AHL v drese Hershey Bears. V sezóne 2000-01 ešte hrával na farme, no väčšiu časť sezóny odohral v prvom tíme Avalanche, s ktorým nakoniec získal Stanley Cup. Najúspešnejšie časť kariéry Nieminena v NHL je spojená práve s Coloradom.

Dres Villeho Nieminena z finálovej série proti New Jersey Devils z roku 2001.

 Dres Villeho Nieminenena z finálovej série proti New Jersey Devils z roku 2001.

Nieminen však nie je spätý s Denverom len hokejovo. Jeho syn sa narodil práve v Denveri a sám Ville spomenul, že sľúbil synovi výlet do jeho rodného mesta. Ville Nieminen sa pýtal aj na Milana Hejduka a jeho budúcnosť. Budúcnosť Milana Hejduka už je však jasná.

Po polovici nasledujúcej sezóny bol vymenený do Pittsburghu. Po sezóne s Pittsburghom sa sťahoval do Chicaga, kde sa však tiež dlho neohrial a putoval do Calgary. Počas výluky pôsobil vo svojom rodnom meste, v drese Tappara Tampere. Po výluke sa vrátil do NHL, v drese NY Rangers. Avšak Rangers ho v polovici sezóny vymenili do San Jose. V nasledujúcej sezóne opäť menil dres. Tento krát to bol dres St. Louis. Po sezóne sa rozhodol sympatický Fín vrátiť späť do Európy.

Nevrátil sa však do fínskej ligy, ale do susednej švédskej, kde pôsobil v drese tímu z Malmö. Na nasledujúce dve sezóny bol jeho domov tím, v ktorom vyrastal – Tappara. V sezóne 2010-11 ho zlanáril do svojich služieb ruský Sibir Novosibirsk z KHL. Jeho ďalšou skúsenosťou s KHL bol Nižnekamsk a lotyšské Dinamo Riga. Avšak tu sa mu veľmi nedarilo a sezónu dohral vo švédskom Örebro. V sezóne 2012-13 už hrával v drese Tappary. V aktuálnej sezóne Ville pôsobí v drese Tappary Tampere a na svojej hrudi nosí tento skúsení Fín kapitánske C.

Prsteň Villeho Nieminena pre víťaza Stanley Cupu z roku 2001

Prsteň Villeho Nieminena pre víťaza Stanley Cupu z roku 2001

Ako hodnotíš poslednú a súčasnú sezónu?

Myslím si, že posledná sezóna bola veľmi dobrá. Mal som možnosť hrať s budúcou hviezdou Floridy Aleksandrom Barkovom v jednom útoku počas celej sezóny. Zo vzájomnej spolupráce sme obaja profitovali a pomohli sme si vzájomne stať sa lepšími hokejistami. V súčasnej sezóne mám očividne dôležitú úlohu, som kapitánom mužstva. Je to viac o vodcovstve mimo ľadu a v kabíne. Na ľade mám menšiu rolu, hrám v treťom útoku. Snaha a vodcovstvo je na mieste, bodovo to však nie je ono. Sme však tretí v tabuľke čo je veľmi dobré a na ničom inom momentálne nezáleží.

Ville Nieminen počúva počas tréningu taktické pokyny

Ville Nieminen (v strede) počúva počas tréningu taktické pokyny trénera.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Asi začnem trénovať a budem robiť hokejového komentátora v TV.

Ako si na tom zdravotne?

Som celkom fit. Stále sú tu však niektoré nepríjemné zranenia, bolesť či tlak. Mám pocit, že takto by to malo byť v päťdesiatke, ja sa však cítim na dvadsať.

Sleduješ Avalanche v súčasnej sezóne? Čo hovoríš na ich doterajší úspech?

V prvom rade, Patrick chcel urobiť veľkú zmenu v celej organizácií, staviť všetko na jednu kartu, ktorá bude schopná prežiť a ochotná pomôcť organizácií. To je všetko čo celá organizácia potrebovala.

Ville Nieminen počas tréningu

Ville Nieminen počas tréningu.

Čo považuješ za kľúčový faktor ich úspechu? Je to Patrick Roy?

Je to mladý tím. Potrebujú získavať sebavedomie a nadšenie pre hru každý deň. Zároveň Patrick prináša potrebné vodcovstvo do kabíny. Takže tieto tri veci sú kľúčové.

Kto podľa teba vyhrá Stanley Cup tento rok? Máš tip?

Hm...neviem.

Kedy podľa teba Avs vyhrajú Stanley Cup? Kedy príde ich čas?

Ich čas príde keď budú pripravení, no zatiaľ nie sú. Stále je to mladý tím a najdôležitejšie je spraviť z nich play-off tím a postupovať vpred krok po kroku. Dostať sa medzi top šesť tímov ligy. Potom môžeme rozmýšľať o výhre v play-off.

Takto Ville Nieminen zapózoval pre Eurolanche v šatni Tappary po tréningu

A takto Ville Nieminen zapózoval pre Eurolanche v šatni Tappary po tréningu

Autor fotografií: Pavol Herčko


Pavol Hercko, Slovakia, pavol@eurolanche.com
17/11/2013 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."