Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Dennisom Everbergom

Rozhovor s Dennisom EverbergomEurolanche vám prináša exkluzívny rozhovor s mladíkom v službách Avalanche, Dennisom Everbergom.

Colorado Avalanche podpísali 30. apríla dvojročný nováčikovský kontrakt s Dennisom Everbergom. 22-ročný Švéd odohral celú svoju doterajšiu kariéru v Švédsku, kde si prešiel juniorskými kategóriami v tíme Rögle BK, až sa nakoniec dostal do seniorského tímu. Uplynulú sezónu si nedraftovaný útočník výrazne vylepšil štatistiky, strelil 17 gólov a nazbieral 17 asistencií. Dokopy tak nazbieral v 47 zápasoch druhej najvyššej švédskej ligy nazbieral 34 bodov. V 16 zápasoch vyraďovacej časti nazbieral 11 bodov. Jeho výška a korčuľovanie boli jednými z hlavných dôvodov prečo sa Avalanche rozhodli ponúknuť mu kontrakt a miesto v letných prípravných kempoch za veľkou mlákou. Everberg spravil dobrý dojem a momentálne je jedným z kandidátov na zaplnenie posledného miesto v zostave na prvý tohtosezónny zápas sezóny.

Ako spomínaš na deň, kedy si podpísal zmluvu s Colorado Avalanche

Rozhodne to bol skvelý pocit. Bolo to niečo, kvôli čomu som už dlho drel, bolo to splnenie detského sna. Proste neopísateľný pocit a skvelý moment.

Vedel si o tom, že sa o teba tím zaujíma, alebo to pre teba bolo prekvapenie?

Myslím, že to bolo prekvapenie. Keď som o tom počul... ani neviem. Proste som netušil, že to celé vyústi až do podpísania kontraktu.

Momentálne je súpiska Avalanche dosť nabitá a vládne veľká konkurencia. Obávaš sa, že by si nakoniec mohol hrať iba v AHL?

Ani nie. Prišiel som tu s tým, že som si povedal, že môžem hrať aj v AHL, ak si teda tréneri myslia, že by to pre mňa bolo lepšie. Je to dobrá liga a rozhodne by to prispelo môjmu vývoju. Samozrejme, rád by som zostal v NHL, pretože to je to, o čom celý čas snívate. Predsa len, je to najväčšia liga na svete.

Vrátil by si sa do Švédska ak by si ostal v AHL na celé dve nasledujúce sezóny?

Nie, nemyslím. Toto je miesto kde chcem hrať.

Ako si trávil leto? Mal si nejaké extra tréningy?

Jasné, trénoval som naozaj veľa. Dokonca som mal špeciálneho trénera.

Nikdy si nebol draftovaný. Bolo to pre teba sklamanie, že si ťa na drafte nevybral žiaden z tímov v lige?

Nie. Už na konci posledných kôl som na to ani nemyslel. Koniec koncov, všetko dopadlo nad očakávania.

Celú doterajšiu kariéru si odohral v drese Rögle BK. Ako budeš na tím spomínať?

Strávil som tam kopec rokov, čiže určite na moje pôsobenie v Rögle budem spomínať len v dobrom. Chcel som však posunúť vpred a preto som teraz tu v USA.

Everberg odohral celú svoju doterajšiu kariéru vo farbách Rögle BK (Zdroj: aftonbladet.se)

Čo považuješ za najväčší úspech svojej doterajšej kariéry?

Myslím, že podpis môjho prvého kontraktu v NHL. Je to najväčšia úspech, aspoň pre mňa.

 Ako sa ti páčili tri kempy Avalanche, ktorých si sa zúčastnil?

Bola zábava spoznať celú organizáciu. Bolo to naozaj skvelé, už od nováčikovského kempu. Veľa som na sebe musel pracovať, no na to som zvyknutý.

Ak porovnáš tieto kempy s niečím podobným v Švédsku, je tam veľký rozdiel?

Áno, je tam obrovský rozdiel. Tu v USA je to všetko o tom, že musíte proste v istom momente vypracovať na veľmi vysokú úroveň. Musíte naozaj zamakať a hrať svoju hru, čiže je tu rozhodne veľký rozdiel.

Zažil si počas kempov nejaké nezabudnuteľné zážitky?

Nie, nemyslím, no aj napriek tomu to bola naozaj veľká zábava.

Si top kandidátom na posledné miesto v zostave na prvý zápas sezóny. Ako sa cítiš?

Veľmi rozrušene. Veľmi sa teším. Nič zatiaľ nie je isté, no pomaly sa to blíži. Musím na sebe zapracovať ešte viac, aby som si posledné miesto v zostave vybojoval pre seba.

Povedali ti tréneri čo je tvojou silnou stránkou a naopak, na čom musíš ešte zapracovať?

Ani nie. Podpísali ma z istého dôvodu, aby som hral svoju hru, čím je korčuľovanie, dostať puk do útočnej tretiny a vyhrávať osobné súboje.

Aký tím a ktorý hráč v NHL boli v detstve tvojimi obľúbenými?

Nikdy som v podstate nemal obľúbený tím, no vždy som mal rád Švédov v NHL. Zbožňoval som Petra Forsberga počas jeho pôsobenia v Colorado. Za Detroit hralo veľa Švédov, čiže väčšinou som fandil Coloradu alebo Detroitu. 

Autorom rozhovoru je David Púchovský.


Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
09/10/2014 - 23:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."