Viac článkov v slovenčine a češtine

MS v hokeji 2015: Veľký sumár

MS v hokeji 2015: Veľký sumárVčera večer vyvrcholili v Prahe MS v hokeji, za ktorými sme sa krátko ohliadli. Prinášame aj hodnotenia hráčov Colorada Avalanche.

Majstrovstvá sveta v hokeji sa tento rok konali v Českej republike, konkrétne v mestách Praha a Ostrava. Aj tento rok malo svoje zastúpenie aj Colorado Avalanche. Tohto každoročného podujatia sa zúčastnilo celkovo 9 hráčov Avs. Boli to Matt Duchene, Nathan MacKinnon, Ryan O´Reilly, Tyson Barrie (všetci Kanada), Zach Redmond (USA), Jan Hejda (Česko), Reto Berra (Švajčiarsko), Jonas Holos (Nórsko) a Markus Lauridsen (Dánsko).

Ich vyvrcholením bolo včerajšie finále, v ktorom Kanada v zostave so spomenutou štvoricou hráčov Avalanche zdolala Rusko pomerne hladko 6:1. Na bronzový stupienok to tento rok dotiahol tím USA.

Cesta kanadského výberu za titulom bola až nevídane ľahká, v základnej skupine totiž výber trénera Todda McLellana nestratil ani bod v troch zápasoch vyraďovacej fázy inkasoval iba jediný raz aj to až vo finále od Rusov. Ich cesta za finálovou účasťou bola o niečo náročnejšia, keď v skupine obsadili až tretie miesto a čakalo ich tak náročné ¼-finále so Švédmi a v semifinále potom pomerne jasne americký výber. Ten si po v poradí iba druhej prehre na šampionáte aspoň napravil chuť ziskom bronzových medailí.

Nešťastné štvrté miesto obsadili domáci reprezentanti, ktorí takmer identicky zopakovali záverečnú fázu akú predviedli pred rokom. Vo vyraďovacích bojoch sa predstavilo aj Švajčiarsko v bráne s Retom Berrom, o ich ukončenie púte sa však postaral bronzový výber USA.

Vďaka Mattovi Duchenovi, Ryanovi O´Reillymu, Nathanovi MacKinnonovi, Tysonovi Barriemu a Zachovi Redmondovi sa výrazne rozrástla skupina medailistov organizácie Avalanche, ktorých bolo pred týmto turnajom celkovo 13. Štvorica Kanaďanov sa navyše zásluhou zlatej medaily pridala k menám ako Peter Forsberg, Semyon Varlamov, Gabriel LandeskogSteven Reinprecht, čím sa ich počet zdvojnásobil.

Hodnotenie hráčov Colorada

Ryan O´Reilly 9/10

Najlepší spomedzi nemalého počtu hráčov Colorada na turnaji sa nevyberal ľahko, ale v konečnom zúčtovaní to o malý kúsok bol nakoniec Ryan O´Reilly. V 10 zápasoch turnaja zaznamenal 11 bodov a preukázal sa ako výborný tvorca hry, vďaka čomu sa s postupom turnaja prepracoval až do elitnej formácie.

Tyson Barrie 8,5/10

Veľmi ofenzívne ladeného obrancu bolo vidieť predovšetkým pri presilových hrách svojho tímu, kde sa ujímal pozície režiséra na modrej. Často sa však vydával na útočné výlety aj za rovnovážneho stavu a výborne splnil očakávania, ktoré od neho boli. V 10 zápasoch zaznamenal 6 bodov, čo je pri zohľadnení faktu, že sa zúčastnil iba prvých seniorských MS viac než úctyhodné.

Matt Duchene 8/10

Na turnaji síce zaznamenal najviac bodov spomedzi hráčov Colorado, avšak vo vyraďovacej fáze sa skôr trápil, čo mierne znížilo jeho celkové hodnotenie. Počas troch zápasov finálnej časti si pripísal na svoje konto jedinú asistenciu. Za príčinu možno považovať aj zmenu jeho útočných partnerov Taylora Halla a Jordana Eberleho. Snaha z jeho strany však zakaždým bola príkladná.

Nathan MacKinnon 8/10

Hoci má iba 19 rokov, na svojom konte už má druhú účasť na svetovom šampionáte seniorskej kategórie a podobne ako minulý rok vôbec nesklamal. Práve naopak, viditeľne sa za ten čas zlepšil a počas desiatich zápasov zaznamenal 9 bodov a to najmä vďaka svojmu nasadeniu. Zaujímavosťou v jeho prípade je, že strelili ako prvý tak aj posledný gól Kanady na turnaji.


Jan Hejda 7,5/10

Vzhľadom aj na to, že spolu s Michalom Jordánom boli jedinými obrannými piliermi výberu Česka zo zámoria bol pravidelne veľmi vyťažovaný. Na ľade často trávil okolo 20 minút a mal veľký podiel na prechode Česka cez ¼- finále proti Fínsku. Počas celého turnaja hral veľmi obetavo a aj napriek mínuskam z posledných zápasov skončil v hodnotení +/- na kladnej bilancii.

Jonas Holos 7/10

Pravidelný účastník turnaja Majstrovstiev sveta v drese Nórska. Za posledných 10 rokov nevynechal ani jediné toto podujatie a žiaden z fanúšikov ich reprezentácie si tím bez neho ani nevie predstaviť. Nóri síce nejako nepresvedčili a skončili už v základnej skupine, ale Jonas Holos štandardný viac než len dobrý dojem a bez dávky prekvapenia bol vybraný medzi najlepších hráčov svojho tímu.

Reto Berra 6,5/10

Začiatok turnaja mu nevyšiel podľa predstáv, keď v zápase proti Rakúsku tím Švajčiarska zbytočne stratil dôležité body a zdalo sa že má pred sebou ďalší nie veľmi podarený šampionát, s jeho priebehom sa však postupne zlepšoval a absolútnym vrcholom bol zápas proti Česku. Síce na turnaji nezaznamenal ani jediné víťazstvo jeho výkony možno považovať vcelku dobré.

Zach Redmond 6,5/10

Výkony tohto obrancu sa hodnotia veľmi ťažko, vzhľadom aj na to, že odohral len polovicu zápasov svojho tímu a aj tie iba ako hráč štvrtej formácie. Na ľade ho teda nebola možnosť vidieť tak často, avšak keď už sa naskytla rozhodne nebol prehliadnuteľný, najmä v defenzívnej činnosti. Veľmi dobre sa taktiež pokúšal aj o podporu útoku a svoj prvý turnaj ukončil s 3 pluskami.

Markus Lauridsen 4,5/10

Dánsko podobne ako minulý rok absolútne nepresvedčilo a na svoje konto si pripísalo jediné víťazstvo. Rovnako nepresvedčivý dojem zanechal aj obranca hrávajúci na farme v Lake Erie. V siedmich zápasoch skupinovej fázy nazbieral až 8 mínusiek a to v jednom zápase neodohral ani minútu.  Ak by platilo, že tieto MS boli obrazom jeho schopností, tak by bolo lepšie sa ho zbaviť. 

V konečnom zúčtovaní, nielen vzhľadom na medailovú žatvu, možno považovať tieto MS za podarené zo strany hráčov Avalanche. Veľká časť z nich totiž bola výraznými oporami svojich tímov a veľmi dobre priložili ruku k dielu. Našli sa samozrejme aj výnimky, ale tak pri takom počte len ťažko možno očakávať radosť z každej strany.

Štatistiky

 


Brano Bukovy, Slovakia, bukovy@eurolanche.com
18/05/2015 - 18:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."