Viac článkov v slovenčine a češtine

EXKLUZÍVNE: Rozhovor s Rantanenom

EXKLUZÍVNE: Rozhovor s RantanenomFanklub Eurolanche spravil ako úplne prvé médium rozhovor s Mikkom Rantanenom. Sme hrdí, že vám môžeme priniesť exkluzívne interview s týmto fínskym mladíkom.

Fanklub Eurolanche spravil ako úplne prvé médium rozhovor s Mikkom Rantanenom a sme hrdí na to, že vám môžeme priniesť exkluzívne interview s týmto fínskym mladíkom.

Mikko Rantanen sa stal prvým výberom Avalanche na tohoročnom nováčikovskom drafte. 18-ročný mladík sa toho roku stal prvým draftovaným hráčom z európskeho klubu po tom, ako ho skauti NHL Central Scouting vo svojom konečnom rebríčku pred draftom zaradili na prvé miesto spomedzi všetkých európskych korčuliarov. Rantanen sa zároveň stal prvým fínskym hráčom draftovaným počas tohoročného draftu.

Rodák z Nousiainen uplynulú sezónu strávil v Liiga, najvyššej fínskej lige, kde sa v drese TPS objavil v 56 zápasoch, v ktorých nazbieral 28 bodov (9 gólov, 19 asistencií). Následne sa v drese juniorského tímu TPS predstavil v play-off najvyššej juniorskej ligy, kde v 7 zápasoch zaznamenal 14 bodov (6 gólov, 8 asistencií) a výraznou mierou sa podieľal na zisku juniorského ligového titulu. Za svoje výborné výkony si vyslúžil cenu pre najužitočnejšieho hráča play-off.

Taktiež sa predstavil aj na tohoročných juniorských majstrovstvách sveta, kde počas 5 zápasov za výber Fínska strelil 4 góly. 193 centimetrov vysoký, 96 kilogramov vážiaci Rantanen hrajúci na poste pravého krídla je prvým fínskym hráčom draftovaným Avalanche od roku 2010, kedy si počas draftu vybrali fínskeho brankára Samiho Aittokallia. Hneď po drafte odletel Rantanen naspäť domov a v súčasnosti sa pripravuje na rozvojový kemp Avalanche.

Ako si sa cítil v momente, kedy si na drafte začul svoje meno?

Bol to neopísateľný pocit. Očakával som, že budem draftovaný, no aj napriek tomu som sa ohromne tešil. Bol som rád, že sa o svoju radosť môžem deliť s mojou rodinou a priateľmi. Počuť zástupcov Colorada, ako z pódiu volajú moje meno, bolo naozaj niečím neuveriteľným.

V preddraftovom rebríčku skautov si bol zaradený na prvé miesto medzi európskymi korčuliarmi. Bol si prekvapený, že si nebol draftovaný skôr, ako z 10. miesto?

Ak mám byť úprimný, tak som nič neočakával. V prvom rade som sa snažil užívať si draft. Na základe hodnotení skautov som si myslel, že budem draftovaný niekde medzi 7. a 13. miestom, no snažil som sa nad tým príliš nepremýšľať. Som nesmierne hrdý na to, že môžem byť súčasťou organizácie Avalanche.

Čo ti ako prvé povedali Joe Sakic a Patrick Roy?

Popravde som sa rozprával iba so zopár ľuďmi na pódiu a ihneď potom som odišiel, aby mi spravili draftovú fotku. Potom som sa s nimi už nerozprával, no viem, že odo mňa veľa očakávajú a sú radi, že som súčasťou organizácie. Mám pocit, že sme sa na pódiu dobre porozprávali, hoci iba krátko. Už teraz sa teším na to, ako sa s nimi porozprávam počas budúcotýždňového rozvojového kempu.

Myslíš, že si pripravený budúcu sezónu hrať v NHL?

Mojim cieľom je počas leta na sebe pracovať čo najviac, pretože viem, že NHL je naozaj drsná liga. Je to najlepšia liga na svete, no ja chcem dokázať, že v nej dokážem hrať a som pripravený bojovať o miesto v zostave Avalanche. Na to, aby ste sa tam dostali, musíte tvrdo drieť a som pripravený a odhodlaný spraviť pre to všetko.

Čiže si sa s vedením Avalanche nerozprával o tom, či budeš budúcu sezónu v NHL?

Nie. Ako som už povedal, myslím, že sa k tomu dostaneme budúci týždeň. V prvom rade chcem dokázať, že môžem hrať v NHL, no ak povedia, že ešte potrebujem viac času, tak budem hrať buď v AHL, alebo doma vo Fínsku. Ak sa tak stane, ak usúdia, že ešte potrebujem viac času, tak sa budem rozhodovať podľa toho, čo je pre mňa najlepšie.

Čiže ak si nevybojuješ miesto v zostave Avalanche na budúcu sezónu, tak budeš hrať buď v AHL alebo sa vrátiš do Fínska?

Ako som už povedal, ešte sme sa o tom nerozprávali. Ak by sa mi nepodarilo vybojovať si miesto v zostave, tak budeme rozhodnutie musieť prispôsobiť tomu, čo bude najlepšie pre môj vývoj do budúcnosti. Naozaj neviem, či by som šiel domov a opäť hral v Liige, alebo by som šiel do AHL. Muselo by to byť miesto, kde by som mohol hrať čo najviac, aby mi to pomohlo stať sa lepším hráčom. Som pripravený spraviť všetko pre to, aby som sa dostal do NHL.

Už si sa rozprával s nejakým hráčom Avalanche?

Ešte nie. Možno pre to, že tam nie je žiaden fínsky hráč. Budúci týždeň sa s nimi nestretnem, no som si istý, že to dobehnem počas predsezónneho kempu.

Čo hovoríš na svojich coloradských spoluhráčov, ako napríklad Iginla, Duchene či MacKinnon?

Myslím, že Avs sú skvelou organizáciou. Je tam veľa skvelých hráčov, ako napríklad Duchene, Landeskog, alebo MacKinnon. Viem, že na to, aby som sa stal súčasťou takejto zostavy, budem musieť hrať, ako najlepšie viem, no bol by som nesmierne rád, ak by som mohol hrať s tamojšími hráčmi.

Mal si v detstve obľúbený tím alebo hráča NHL?

Avalanche boli mojim obľúbeným tímom keď som mal asi 5 rokov. Vtedy bol mojim obľúbeným hráčom Peter Forsberg. Počas uplynulých 10 rokov boli mojim obľúbeným tímom Penguins. V súčasnosti je mojim obľúbeným hráčom Sidney Crosby.

Bolo by veľmi zaujímavé, ak by si si budúcu sezónu zmeral sily s Crosbym, že?

Určite. Hrať proti Crosbymu by bolo neuveriteľné. Je skvelým hráčom, v súčasnosti asi najlepším hráčom planéty. Na to, aby som proti nemu mohol hrať, sa však musím najprv dostať do zostavy.

Máš konkrétneho hráča, s ktorým by si chcel hrať?

Nad tým som ešte neuvažoval. Celkovo si myslím, že majú Avs skvelú zostavu. Je ťažké vybrať si hocikoho konkrétneho, pretože sú všetci naozaj veľmi dobrí.

Čo prinášaš do tímu?

V kabíne sa snažím byť pozitívny a priateľský. Myslím, že moja pracovitosť je jedna z mojich veľkých výhod, pretože sa snažím na sebe pracovať čo najtvrdšie, či už na ľade alebo mimo neho. Taktiež by som povedal, že mám celkom dobrý prehľad o hre a dobré hokejové IQ. Viem založiť útok, v čom mi pomohlo aj to, že som v Liige hral na väčšom ľade. Do tímu prinášam vďaka svojej výške aj silu a tvrdosť, ktorú sa snažím využívať vtedy, keď prikrývam puk, či popri mantineloch. Myslím, že to sú moje najväčšie silné stránky a bol by som rád, ak by z nich Avalanche profitovali.

Už si niekedy bol v Denveri?

Nie, ešte som tam nebol. Bude to pre mňa úplne novým zážitkom. Už sa veľmi teším na to, že tam budem budúci týždeň. O Denveri som počul samé dobré veci.

Aké sú tvoje plány na leto? 

V súčasnosti trénujem so svojim trénerom a budúci týždeň sa zúčastním rozvojového kempu Avalanche. Do zámoria letím v sobotu. Nie som si úplne istý, či kemp začína v nedeľu, alebo v pondelok. Po kempe sa vrátim nazad do Fínska a budem pokračovať vo svojom tréningovom programe. Následne sa budem pripravovať na predsezónny kemp. Chcem byť pripravený, aby som mohol zabojovať o miesto v zostave. Okrem toho nemám na pláne nič iné. V prvom rade budem trénovať čo sa len bude dať.

Autorom pôvodného rozhovoru je David Púchovský

Zdroj fotografií: NHL.com, Eliteprospects.com


Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
03/07/2015 - 08:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."