Viac článkov v slovenčine a češtine

Eurolanche: Rozhovor s Retom Berrom

Eurolanche: Rozhovor s Retom BerromSpolupracovník fanklubu Eurolanche spravil vo Švajčiarsku rozhovor s Retom Berrom.

Švajčiarske mesto Verbier je známou lokalitou pre svoje lyžiarske trate a hudobný festival. Iba niekoľko málo ľudí vie, že v tejto oblasti sa rok čo rok organizuje elitný a známy kemp pre hokejových brankárov z celého sveta. Pravidelne tak majú gólmani šancu začať trénovať vo Verbieri po letnej pauze. Tento rok sa medzi skupinou ocitli aj reprezentanti Colorada AvalancheReto Berra a Calvin Pickard. Člen a spolupracovník fanklubu Eurolanche a redaktor webu Heshootshescoores.com o hokeji v taliančine Nicola Martinetti sa s Berrom stretol osobne a pre Eurolanche.com spravil nasledujúci rozhovor.

Nie je to po prvýkrát, čo si na kempe, však? 

Presne tak. Toto je moja piata účasť. Rád tu chodím a vidím v tom veľkú dôležitosť. Každý rok vo Verbieri sa po letnej prestávke vraciam na ľad. Vďaka tomu sa môžem znovu rozhýbať a cítiť sa v pohode. Je to ako budovanie základov domu. Trávime veľa času na ľade počas dvoch tréningov za deň a kvalitní tréneri sledujú každý náš pohyb.

Autor fotografie: Nicola Martinetti, @NickMar11

Ako sa cítiš po prvej polke kempu?

Začiatok je vždy najťažším a najfrustrujúcejším. Vždy to tak vyzerá, akoby nič nefungovalo. Cítim sa divne, keď mám na sebe chrániče. Pomaly sa hýbem, pozične je to tiež zlé. Keď som bol mladší, tak som bol pre to vždy naštvaný, ale teraz som sa naučil, že to všetko chce čas. Ale musím povedať, že tento rok sa cítim viac komfortnejšie ako zvyčajne.

Na začiatku minulej sezóny si začínal ako dvojka Varlamova a po dobrom úvode prišlo zlé obdobie. Čo sa stalo?

V zápase proti Ottawe som sa zranil a vtedy sa pre nás naše postavenie v tabuľke nevyvíjalo dobre. Kvôli môjmu a aj Varlymu zraneniu sa do prvého tímu dostal Calvin Pickard. Využil to, hral dobre a bol to rozhodujúci moment. Keď prešli týždne a ja som stále nehral, klub mi dal šancu zahrať si pár zápasov na farme za Lake Erie Monsters. Potom som mal šancu hrať v posledných zápasoch sezóny, napríklad proti Caroline, a myslím si, že som to zvládol dobre.

Keď sa Pickard dostal na tvoje miesto a ty si nehral, čo ti Roy povedal? Ako sa vysporiadal s takou situáciou v tíme?

Potom, čo som nehral skoro mesiac, mi navrhol odísť do Clevelandu na päť zápasov. Absolútne som s týmto súhlasil. Aj keď to bola AHL, bolo to pre mňa dobré, nadýchať sa čerstvého vzduchu. Získal som sebavedomie a zápasové tempo. Taktiež som dal gól!

Ako sa to stalo? 

Bol to neskutočný pocit. Vždy som sníval dať gól. Pokúsil som sa o to už vo Švajčiarsku, keď som hral za Biel, ale minul som bránu. Ale teraz to bolo všetko perfektné. Vyhrávali sme 4:2 a do konca zápasu zostávala minúta. Jeden protihráč nastrelil puk do mojej lapačky, mal som chvíľu na prípravu a vystrelil som.

Autor fotografie: Nicola Martinetti, @NickMar11

V Clevelande si hral s Maximom Noreauom, ktorý hral predtým tiež vo Švajčiarsku. Čo si o ňom myslíš?

Myslím si, že sa môže naozaj dostať do prvého tímu Colorada. V poslednej sezóne bol k tomu blízko. Je obrancom s vynikajúcimi schopnosťami a osobnosťou. V šatni je úplne pohodový. Nanešťastie, keď som bol na farme, hrali sme spolu iba 2-3 zápasy, pretože utrpel zranenie ramena. Ale určite má potenciál.

Posledná seźona nebola pre Colorada ľahká v porovnaní s tou predtým. Aká bola atmosféra v Denveri?

Bola celkom dobrá, fanúšikovia nás nikdy neopusitli a podporovali nás. Keď niečo nefunguje, hráčov to mrzí ako prvých. Zaplatili sme za to zlým štartom do sezóny, druhá polovica až taká nebola. Do posledných chvíľ sme stále boli v boji o play-off a nevzdali sa, z čoho si môžeme vziať niečo pozitívne. Hrať dobre po výbornej sezóne je pritom vždy ťažké. Ľudia majú vyššie očakávania a mali sme maldý tím, ktorý nemohol tomuto všetkému dostatočne čeliť. Verím, že aj posledná sezóna bola pozitívna, získali sme skúsenosti z negatívných zápasov a naučili sme sa, ako sa máme s nimi vysporiadať, hlavne sa nevzdávať.

Ty a Varlamov máte zmluvu aj pre ďalšiu sezónu, Pickard zatiaľ nie. Ak podpíše, vyzerá to, že sa pobijete o post dvojky. Si pripavený?

Samozrejme. Premýšľam iba nad tým. Chcem ukázať svoj potenciál a dokázať koučovi, aby si ma vybral.

Aký je tvoj vzťah s Calvinom, ktorý je tu s tebou na kempe?

Veľmi dobrý. Spolu s Varlym sú milí ľudia a rád s nimi pracujem spoločne s Francoisaom Allaireom. Je to úžasné.

Počas poslednyćh dní bolo veľa brankárskych dvojok vymenených do iných tímov, kde z nich budú jednotky. Premýšľal si niekedy o tom, že by si si z Colorada vybavil výmenu kvôli tomuto dôvodu? 

Samozrejme, že chcem byť jednotkou v NHL, to je môj cieľ. Možno niektoré dvojky sú so svojou pozíciu spokojní, ale ja som hladný. Nemám kontrolu nad výmenami. Jediná vec, ktorú viem je, že mi stále zostávajú dva roky zmluvy s Avs. Do Denveru preto prídem a budem bojovať o post jednotky.

Autor fotografie: Nicola Martinetti, @NickMar11

Viac a viac hráčov zo Švajčiarska je draftovaných do NHL. Prečo sa to podľa teba deje?

Je to vynikajúce pre švajčiarsky hokej, pre ktorý to je forma vďaky za prácu s mládežou. Kľúčom tohto úspechu je fakt, že viac a viac mladých hráčov ide do Severnej Ameriky, aby hrali v juniorských ligách. Tam ich sledujú skauti. Ak niekto vyrastá hokejovo vo Švajčiarsku ako ja, jediná šanca, keď vás títo skauti môžu vidieť je počas juniorských majstrovstiev sveta. Je to ťažšie. Hráči ako Timo Meier alebo Mirco Müller hrali juniorku v Kanade a boli pod radarom tímov NHL. Je to vždy dobré vidieť viac hráčov zo Švajčiarska v NHL. Dúfam, že to bude pokračovať v budúcnosti.

Pred pár mesiacmi si hral za Švajčiarsko na MS v Českej republike. Ako si vychádzal s novým trénerom Glenom Hanlonom?

Hanlon je vynikajúci tréner a dobrý človek. Je rád v kontakte s tímom a prenáša veľa energie zo svojho správania na nás. Je pozitívny človek, ktorý nás po každom zápase povzbudí, aj keď výsledky nie sú dobré. Bola to škoda prehrať proti USA vo štvrťfinále, pretože som cítil, že sme mali šancu vyhrať tento zápas. Ale toto je šport, niekedy vyhrávate, niekedy prehrávaťe. Podľa mňa Hanlon odviedol výbornú prácu. 

Rozhovor spravil Nicola Martinetti, @NickMar11 z Heshootshescoores.com


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
20/07/2015 - 16:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."