Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Martinom Škoulom

Rozhovor s Martinom ŠkoulomFanklub Eurolanche sa stretol s bývalým obrancom Colorada Avalanche a súčasným hráčom HC Slovana Bratislava.

Martin Škoula (34) sa po dvoch rokoch v kanadskej juniorke a jednej sezóne v AHL dostal v ročníku 1999/00 do kádra Colorada Avalanche, ktoré ho draftovalo v roku 1998 z celkovo 17. miesta. V Denveri strávil štyri a pol sezóny a jeho najväčším úspechom sa stal nepochybne zisk Stanley Cupu v roku 2001. Počas pôsobenia pod Skalistými horami odohral vždy takmer plný počet zápasov základnej časti, pričom jeho doterajším bodovým maximom je 31 bodov zo sezóny 2001/02. Celkovo reprezentoval Avs v 383 zápasoch, v ktorých vstrelil 27 gólov, na 86 prihral a získal 113 bodov.

Vo februári 2004 sa Škoula sťahoval do Anaheimu Ducks za Kurta Sauera a 4. výber na drafte (Raymond Macias). Za klub odohral iba 21 zápasov, po skončení sezóny sa stal neobmedzene voľným hráčom a nasledujúci, lockoutový rok strávil v Litvínove. Ročník 2005/06 začal v Dallase Stars, no už onedlho ho klub vymenil do Minnesoty Wild, kde prežil tri a pol sezóny. Škoula prežíval ťažké obdobie v sezóne 2009/10, ktorú najprv začal v Pittsburghu Penguins, ale znovu o pár zápasov menil pôsobisko, keď bol vymenený do Toronta Maple Leafs, no tí ho vzápätí poslali do New Jersey Devils.

Po týchto rošádach, keď za 8 rokov vystriedal päť tímov, sa Škoula rozhodol odísť do KHL, kde od roku 2010 hral za Avangard Omsk,Lev Praha a najnovšie HC Slovan Bratislava, kde doposiaľ nastúpil k 34 duelom so ziskom 8 bodov. Okrem tejto skúsenosti má za sebou aj jednozápasové pôsobenie za klub zo svojho rodného mesta, HC Litoměrice. Aktuálne Škoula strieda dobré výkony so zlými a v istom čase tejto sezóny bol považovaný za najlepšieho obrancu bratislavského tímu.

Čo sa týka českej reprezentácie, Škoula sa zúčastnil olympiády v roku 2002, Svetového poháru v 2004 a majstrovstiev sveta v rokoch 2004, 2006 a 2011.

Ako vyzerala vaša cesta z českej extraligy do kanadskej juniorky v OHL?

Prišiel som z českej juniorskej ligy do kanadskej juniorskej ligy. Dostal som sa tam na základe draftu juniorov, keď si ma vybral jeden tím. Šiel som to vyskúšať.

Aký bol rozdiel medzi týmito dvoma ligami?

Je to úplne iné. Menšia ľadová plocha. Hráči boli starší a silnejší.

Na farme v Hershey Bears ste odohrali iba jediný zápas v play-off, keďže v ďalšej sezóne ste sa stali už pevnou súčasťou tímu Colorada Avalanche. Spomínate si vôbec na svoj jediný zápas v AHL?

Je to dosť podobné juniorke, ale sú tam o niečo starší a skúsenejší hráči.

Ako ste sa cítili, keď si sa v sezóne 1999/2000 pripojili k tímu Avalanche a po niekoľkých odohraných zápasoch ste vedeli, že tam odohráte už celú sezónu?

Zo začiatku som moc nehral. Prvý mesiac sa zranili traja alebo štyria obrancovia, tak som dostal šancu hrať a odvtedy som tam ostal. A definitívne som vedel, že ostávam, keď mi to povedali, aby som si hľadal ubytovanie.

Oslávili ste s ďalšími českými hráčmi vaše zotrvanie v klube?

Ani nie. To že mi oznámili zotrvanie v tíme neznamená, že jednoducho prestanem na sebe pracovať.

Pamätáte si, čo sa klubu na vás najviac páčilo?

Tak to si už nepamätám, je to už dávno.

Ako si spomínate na svoj prvý gól v NHL?

Tak to si pamätá každý. Svoj prvý gól som dal Dallasu. Nakorčuľoval som medzi kruhy a strieľal som zápästím.

Máte niekde odložený puk za svoj prvý gól?

Áno, mám ho odložený doma.

Máte odložené nejaké suveníry z Colorada na pamiatku?

Schoval som si pár svojich hokejok a dresy, ktoré sme dostávali každú sezónu, ale nič zvláštneho na pamiatku nemám.

Iba vo svojej druhej sezóne ste vyhrali Stanley Cup. Kedy počas ročníka 2000/01 ste si možno po prvýkrát uvedomili, že klub bude mať veľkú šancu tento pohár získať?

Tá sezóna bola celá výnimočná. Vyhrali sme základnú časť. Tím bol výborne poskladaný, ale play-off nebolo vôbec ľahké. To sa ani nedá dopredu povedať, že teraz to vyjde.

Odohrali ste záverečný súboj proti New Jersey Devils. Ako si spomínate na tento duel?

Spomienky sú jednoznačne úžasné. Čo viac si môže hokejista priať, keď doma vyhrá siedmy rozhodujúci zápas. Na celý zápas si moc nepamätám, ale na tých pár posledných sekúnd, keď bolo zrejmé, že vyhráme, tak na tie si pamätám, ako aj celé oslavy.

Pár sekúnd pred koncom tohto zápasu sme na obrazovkách videli, ako ste niečo hovorili Rayovi Bourqueovi a tľapkali ho po ramene. Pamätáte si, čo ste mu vraveli?

Tak to si už nepamätám.

Čo nasledovalo po skončení rozhodujúceho zápasu?

Shjon Podein sa s niekým stavil, že ak vyhrá Stanley Cup, tak si 24 hodín nevyzlečie výstroj. Chodil v ňom aj nasledujúci deň po meste. Bolo to zábavné, že to vydržal. (smiech) Ako pri každom úspechu sa poriadne oslavovalo. Búchalo sa šampanské, bafkali sa cigary. Jednoznačne sú to krásne spomienky. Úspech sme oslavovali veľmi dlho, nepamätám si kedy som šiel spať.

Ako vyzeral váš deň so Stanley Cupom v Čechách?

Bolo to super, boli sme v Litoměřicích a Litvínove. Jediné, čo nevyšlo bolo počasie. Dva dni pršalo.

Kde máte odložený prsteň za výhru v Stanley Cupe? Kedy ste ho mali naposledy na sebe?

Mám ho doma schovaný a veľa ho nevyťahujem. Nikdy som ho nemal na sebe. Jednoducho je schovaný a možno raz ho niekomu ukážem.

S ktorým obrancom sa vám hralo počas vašej kariéry v Denveri najlepšie a ktorí spoluhráči boli vašimi dobrými priateľmi?

Najlepšie sa mi hralo s Robom Blakeom a v súkromí som si najlepšie rozumel s Milanom Hejdukom, s ktorým som na tripoch býval na jednej izbe.

Počas sezóny 2003/04 vás Colorado vymenilo. Bolo vám to ľúto? Čakali ste to?

Čakal som to. Výmena bola ďalším krokom v mojej kariére. Myslím, že to bolo dobre. V Colorade by som už nedostával toľko priestoru na ľade, nakoľko tam boli už iní obrancovia.

Ďalšie roky ste v NHL hrali za Anaheim, Dallas, Minnesotu, Pittsburgh a New Jersey. Ako hodnotíte túto časť svojej kariéry? Kde sa vám hralo najlepšie?

V Colorade sa mi páčilo najviac. Mesto, je tam krásne. Stále tam svieti slniečko. Ale nesťažujem sa, všade bolo dobre. Napríklad Minnesota je veľmi podobná ako Coloradu, či už fanúšikmi alebo prostredím.

Aká je vaša najkrajšia spomienka na kariéru v českom národnom tíme?

Majstrovstvá sveta, tu v Európe sú brané veľmi špecificky.

 Martin Škoula v súboji s Ryanom O´Byrnem, ktorý hrá za Lev Praha.

Na konci roka 2012 ste odohral aj jeden zápas za HC Litoměrice, tím z vášho rodného mesta. Prečo to bol iba jeden zápas a ako ste sa cítili?

Mňa tam poslali z Levu. Bolo to pekné, prišlo veľa ľudí a vyhrali sme.

Keď porovnáte KHL a NHL, aké vidíte rozdiely?

Je to úplne iný hokej, kvôli klziskám. V oboch súťažiach sú kvalitní hokejisti, ale ako hovorím je to úplne iný hokej. Odohrá sa menej zápasov, vzdialenosti sú väčšie. Myslím, že celkovo sa to nedá úplne porovnávať.

Teraz hráte v KHL za Slovan Bratislava. Ako sa vám páči v tíme?

Úplne parádne. Zo začiatku sa nám nedarilo, mali sme šance, boli sme celý zápas lepší, ale prehrali sme. Dá sa povedať, že sme si to kazili sami.

Prepis rozhovoru: Katarína Valkyová


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
13/12/2013 - 15:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."