Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Jonasom Holosom

Rozhovor s Jonasom HolosomEurolanche vám prináša rozhovor s bývalým obrancom Avalanche.

Jonas Holos je 26-ročný obranca pochádzajúci zo Sarpsborg v Nórsku. Avalanche si ho vybrali z celkovo 170. miesta počas draftu v roku 2008. Holos následne odohral dve sezóny vo farbách Farjestads BK v švédskej Elitserien. Jeho šanca zahrať si v NHL prišla počas sezóny 2010-11, počas ktorej odohral 39 stretnutí v NHL a na svoje konto si pripísal 6 bodov za šesť asistencií a 10 trestných minút. Zároveň odohral aj 17 zápasov na „farme“ Avalanche, za Lake Erie Monsters nazbieral rovnako ako v NHL 6 bodov za 6 asistencií a 8 trestných minút.

Za Monsters nastúpil aj v play-off. V play-off odohral 7 stretnutí a na svoj účet si pripísal gól a asistenciu. Po sezóne sa rozhodol odísť spoza veľkej mláky opäť do Európy a podpísal zmluvu s Växjö Lakers v Elitserien. V Švédsku zotrval dve sezóny a pred touto sezónou sa upísal Lokomotivu Jaroslavľ v KHL.

Ako si sa cítil po tom ako si dostal príležitosť hrať v NHL dva roky po svojom drafte?

Bolo to pre mňa splnenie sna. Ako malý chlapec som nikdy poriadne neveril tomu, že by som niekedy mohol naozaj hrať v NHL, no aj napriek tomu som na sebe tvrdo pracoval. Dostať príležitosť v NHL bolo pre mňa niečo neopísateľné.

Ako si spomínaš na svoj prvý zápas v NHL proti New York Islanders?

Už pred zápasom som bol veľmi nervózny. Spomínam si, že hneď po úvodnom buly sa na ľade strhla hromadná bitka (smiech). Bolo to niečo neskutočné, skvelý zážitok. Myslím, že som odohral solídny zápas a dostal som aj dosť minút na ľade. Bola to zábava.

 

Jonas Holos v súboji s Miroslavom Šatanom. Zdroj: SITA

Za Avs si odohral 39 zápasov, ako by si jednou vetou opísal svoje pôsobenie v Denveri?

Jednou vetou? (smiech) Skvelý zážitok. Denver žije hokejom. Neviem ako to presne opísať, je to ťažké. Prvé štyri zápasy som nehral, potom som odohral 12 zápasov po sebe a následne som asi mesiac sedel iba na tribúne. Bolo náročné môcť zápasy iba sledovať, no myslím si, že ma to urobilo mentálne silnejším, čiže mi to určite niečo dalo.

Po sezóne si poprosil organizáciu aby ťa uvoľnili. Prečo?

Počas sezóny ma poslali do AHL. V organizácii bolo predo mnou veľa obrancov a mal som pocit, že si zaslúžim väčší čas na ľade, aký som v skutočnosti dostával. V lete som sa rozhodol, že ak ma skoro pošlú do AHL, tak pôjdem domov. Nemal som pocit, že by hranie v AHL pomohlo mojej kariére. Svoj krok neľutujem, keďže momentálne hrám v top štvorke obrany.

Čo ti po sezóne v Severnej Amerike povedali tréneri? Ako hodnotili tvoju sezónu?

Nijak. Nič mi nepovedali a to, že so mnou málo komunikovali bolo pre mňa veľkým problémom. Nevedel som čo mám robiť lepšie a v čom som robil chyby. Vôbec som nevedel v čom a ako sa mám zlepšiť.

Chcel by si sa jedného dňa vrátiť do Colorada? 

Samozrejme. Myslím, že aj naďalej vlastnia moje práva v NHL. Ak by mi ponúkli zmluvu a chceli, aby som hrával v Colorade, tak by som ponuku určite prijal.

Autorom rozhovoru je Juraj Hudák, redaktor webu SZH.sk, pre ktorý robí rozhovory najmä s hráčmi hosťovských tímov z KHL, ktoré prídu do Bratislavy.


Michal Hezely, Slovakia, hezely@eurolanche.com
22/12/2013 - 15:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."