Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Bornom Renduličom

Rozhovor s Bornom RenduličomFanklub Eurolanche vyspovedal pred kempom chorvátskeho útočníka. Pre všetkých fanúšikov Colorada má jednoznačný odkaz.

Borna Rendulič vstúpi do svojej druhej sezóny v Colorade Avalanche. V prvej sa dočkal hneď niekoľkým míľnikov. Stal sa prvým hokejistom, ktorý vyrastal v Chorvátsku a dostal sa do NHL. Okorenil to aj gólom, ku ktorému pridal jednu asistenciu v celkovo 11 zápasoch. Zvyšok sezóny strávil v AHL, alebo na rehabilitáciách. Tento rok sa mu začína druhá polka jeho dvojročnej zmluvy. Mladý sympaťák, ktorý nemá problém komunikovať s hociktorými fanúšikmi, by sa chcel v NHL zabývať na trvalo a v Colorade zostať. V nabitom kádri Avs to určite nebude mať jednoduché.

Ako sa zmenil tvoj život po prvej sezóne v zámorí?

Veľmi, keď som prišiel do USA hrať NHL a AHL. Môžem povedať, že som dokonca odštartoval nový život, novú kapitolu mojej kariéry, ktorú chcem ponechať otvorenú pre dlhý čas. Samozrejme, že sa mi splnil môj sen a odrazu už nič nebolo také ako predtým. Musel som si zvyknúť na nový systém a nové profesionálne pravidlá v porovnaní s Európou, ale aj na novú spoločnosť, nový život na vysokej úrovni, luxusný štýl v NHL, najlepšie hotely a podmienky pre tréning a hranie, výborných fanúšikov. Bola to zmena, ale som spokojný, ako som ju zvládol, pretože som sa naučil ako byť viac profesionálny, ako hrať lepšie, byť vyspelejší na ľade a mimo neho, a hlavne zvládať byť dobrý v najlepšej hokejovej lige na Zemi.

Čo si sa ako hráč nové naučil?

Naučil som sa byť pokornejším, lepšie tímovo pracovať a zlepšil som svoju defenzívnu hru. Začal som aj viac myslieť na svoj tím a hrať za neho, nie za seba. Som si istý, že je to správna cesta a že musím hrať tak, ako hrám doteraz a ako pomáham tímu.

Aké boli tvoje posledné mesiace prestávky?

Posledné mesiace letnej prestávky som trénoval s mojím osobným trénerom Juricom Frankovicom, ktorý sa stará o všetky slovinské národné tímy. Cvičím s ním už roky a je jedným z ľudí, ktorí zo mňa spravili hráča, akým som teraz. Dostali ma do NHL a pomohli mi v kariére. V Chorvátsku som mal aj „dovolenku“ asi týždeň a potom som začal trénovať. Skutočne som na sebe tvrdo makal, aby som bol v najlepšej forme pred kempom, ako bude možné.

Bol si aj s niekým v kontakte z tímu?

Vždy som v kontakte s niektorými ľuďmi z klubu a s viacerými hráčmi. Skutočne si vážim ich rady a počúvam ich, pretože viem, že z nich môžem vyťažiť hlavne v tréningovom procese. Snažím sa s nimi byť v kontakte, s najviac ako to ide, a hovoriť s nimi, pretože viem, že je to najlepšia pomoc.

Čo si myslíš o nových posilách? Kto z nich môže byť kľúčovým hráčom? Čítaš o novinkách?

Samozrejme o nich viem, keďže čítam správy o tíme celý čas. Myslím si, že všetci sú skvelí hráči, pretože ak by neboli, tak by neboli tam, kde sú teraz. Mám rád veľmi Rusov, ale myslím si, že Francois Beauchemin je veľmi dobrý a skúsený obranca, ktorý môže byť pre nás kľúčovou posilou.

Na ktorý moment skončeného leta nezabudneš?

Jednoznačne na tréningy s Anze Kopitarom na jeho kempe, ktoré si veľmi vážim. To bol určite vrchol môjho leta.

Prečo si myslíš, že budeš tento rok lepším hráčom ako minulý?

Som viac vyspelý, ako keď som prišiel do NHL po prvýkrát. Hrám lepšie, som v najlepšej forme môjho celého života a kariére. Zvykol som si na NHL, takže viem, čo mám očakávať a nič ma neprekvapí. Viem, ako mám reagovať, ako sa správať.  Jednoznačne som na všetko pripravený.

Čo bude tvoj cieľ v novej sezóne?

Chcem sa stať pevnou súčasťou tímu Avalanche v NHL a dúfam, že dostanem nový kontrakt, aby som tam mohol zostať. Chcem zlepšiť svoju hru ešte viac, stať sa lepším hráčom a dávať góly. Toto sú veci, ktoré ma robia najšťastnejším v živote.

Čo robíš tieto dni pred kempom v Denveri?

Snažím sa byť v pohode ako najviac viem, zamerať sa na tréningy, testy a psychicky si oddýchnuť, aby som bol pred kempom svieži.

Aký je tvoj odkaz pre fanúšikov? 

Môj odkaz pre fanúšikov Avalanche po celom svete je, aby nám fandili a verili v nás, aj keď by sme sezónu odštartovali zle, alebo mali nejaké výpadky. Myslite pozitívne, užite si zápasy a my budeme dúfať, že vás spravíme pyšnými a šťastnými! :) #IsItOctoberYet


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
14/09/2015 - 09:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."