Viac noviniek z fanklubu

Trip do Chorvátska, rozhovor s Bornom

Trip do Chorvátska, rozhovor s BornomExkluzívna reportáž a rozhovor s prvým chorvátskym hokejistom v NHL, ktorý vyrastal v Chorvátsku.

Keď som si uvedomil minulý týždeň, že Záhreb je od Bratislavy vzdialený iba päť hodín jazdy autom, rozhodol som sa to využiť a ísť na stretnutie s Bornom Renduličom. Tento útočník, ktorý je stále členom organizácie Colorada Avalanche sa vrátil do svojej rodnej krajiny pred týždňom potom, čo odohral svoj posledný zápas za tím AHL San Antonio Rampage. Už do 24 hodín však stále na ľade opäť, keď reprezentoval svoj národný chorvátsky tím na majstrovstvách sveta divízie IB, t.j. pomyselnej tretej kategórie. 

Chorváti sa nikdy nedostali do „áčka“, keďže hokej sa v ich krajine ešte len rozvíja. Tento rok súperili na turnaji proti Ukrajine, Veľkej Británii, Litve, Estónsku a Rumunsku. Každý tím odohral v Záhrebe s každým súperom po jednom zápase v priebehu jedného týždňa. Nakoniec po veľkej dráme sa z postupu do vyššej kategórie tešili Ukrajinci, naopak dolu zostúpili Rumuni. Chorváti prehrali na úvod turnaja oba zápasy proti favoritom z Ukrajiny a Veľkej Británie, avšak zvyšok turnaja zvládli na výbornú vrátane výhry nad Litvou. V konečnom hodnotení skončili nakoniec na štvrtom mieste a v rovnakej kategórii tak budú hrať aj o rok.

Borna Rendulič odohral štyri z piatich chorvátskych zápasov, v ktorých vstrelil dva góly a na päť prihral, čím sa v kanadskom bodovaní turnaja umiestnil na druhom mieste. Osobne som si bol pozrieť zápas proti Estónsku, kde som mohol vidieť jeho dominanciu nad všetkým hráčmi na ľade. Akoby ho tréner posielal na ľad každé druhé striedanie. Tempo hry ma prekvapilo vysokou rýchlosťou, prekonalo moje očakávania a celkovo som mal zo zápasu veľmi pozitívny dojem. Chorváti robili chyby, brankár ich na začiatku nepodržal, avšak po veľkej dráme nakoniec vyhrali 5:3.

Zápas sa odohral v aréne „Dom Sportova“, ktorá pojme 6500 fanúšikov, ale na tomto zápase ich nebolo viac ako 3200. Hokej totiž v krajine nie je stále populárny a fanúšikovia keď tak uprednostňujú zápasy tímu KHL Medveščaku Záhreb, kde Borna začínal pred rokmi svoju kariéru, ale vtedy bol klub ešte súčasťou miestnej ligy. Ľudia si teda radšej pozrú skutočné hviezdy a nie amatérov, ktorých nájdeme na súpiskách väčšiny národných tímov týchto kategórií. No fanúšikovia aj tak dokázali vytvoriť dobrú atmosféru, ktorá miestami prevyšovala niektorá zápasy NHL. Aj to dokázala tak malá skupinka skalných.

Pozrite si kompletnú fotogalériu z výletu v Záhrebe vrátane rozhovoru s Bornom a jeho zápasom 

Piatok a sobotu som strávil v nádhernom meste Záhreb, kde nájdete krásne historické centrum s veľa starými budovami, obchodmi, reštauráciami a super atmosférou. Je zaujímavé, že pre množstvo Slovákov a Čechov je Chorvátsko atraktívnou destináciou pre letné dovolenky, no pre mňa znamená nič iné ako hokej. Po prvýkrát som totiž do Záhrebu cestoval v decembri 2007, pár mesiacov po vzniku Eurolanche, aby som sa tam stretol s jedným z našich členov. Pozreli sme si nejaké zápasy miestnej ligy a v tom čase som nemal poňatie, že práve vtedy si svoju kariéru v meste začal budovať „nejaký“ Rendulič. Osud dokáže byť veľmi zaujímavý.

Po piatkovom zápase, prechádzke mestom a chutnom jedle som bol v sobotu pripravený stretnúť sa s Bornom na hoteli blízko arény. Stretol som sa s ním viac ako rok od nášho posledného stretnutia v Denveri počas Eurolanche Invasion VII a spravil som s ním rozhovor po dvoch rokoch, keď vtedy podpísal zmluvu s Avs. Napriek odstupu času vám môžem povedať, že sa vôbec nezmenil. Je vtipný, úprimný, inteligentný. Vie, čo chce a čo môže spraviť. Je otvorený všetkému. Veľmi som si preto užil náš polhodinový rozhovor, keďže nemal problém odpovedať na žiadnu otázku. Dal mi zopár podpisov, odfotili sme sa a dokonca pozdravil fanúšikov Eurolanche/Avalanche v chorvátčine. Po stretnutí som navštívil ešte ZOO a vybral sa späť do Bratislavy.

Tento výlet bol pre mňa skvelým zážitkom, keďže som doň dokázal spojiť veľa aspektov – navštívil som peknú krajinu a krásne mesto, šoféroval som iba menej ako päť hodín, videl som hokejovo exotický zápas s medzinárodnou účasťou a stretol člena Avalanche, ktorý bol vždy našim dobrým priateľom. Môžem vám už teraz prezradiť, že počas blížiacej sa 10. sezóny v histórii Eurolanche pripravíme podobné výlety ako tieto a budeme veriť, že sa ich zúčastní čo najviac z vás.

PS 

Čoskoro budete môcť vyhrať Bornov podpis. Stačí, aby ste nás sledovali na Facebooku a Twitteri.

Ako by si zhodnotil svoju sezónu v San Antoniu?

Mal som dobrý tréningový kemp, keď som sa dostal do kádra Avs, no potom ma poslali späť. Povedzme, že som mal malé problémy. Nepáčilo sa mi, ako som hral v prvej polke sezóny. Myslím si však, že potom som ju zakončil dobre. Nie som s ňou spokojný. Mohol som hrať lepšie. Nebolo to dobré, zlé, ale také OK.

Bolo to horšie ako sezónu predtým?

Vtedy som hral nejaké zápasy v NHL. Keď som prišiel do AHL, nebol som až tak dobrý. Keď ma povolali, myslím si, že som tam hral dobre. Zápasy v AHL boli však úplne iné ako v NHL, plné chýb.

Môžeš byť konkrétny v tom, prečo si myslíš, že tvoja sezóna bola priemerná?

Tvoj cieľ je dostať sa do NHL. Mal som šancu, keď som sa tam dostal z kempu, no asi som nehral tak dobre. Bol som preto sklamaný, keďže som si myslel, že sa mi to môže podariť a pokračovať, byť lepší a lepší. Samozrejme, že ste sklamaný vždy, keď vás pošlú na farmu.

Myslíš si, že si mal dostať viac šancí? 

Minulý rok som dostal dosť šancí, ale zranil som sa v najhoršom možnom čase. Neukázal som preto zhola nič. Cítil som, že to mohlo byť viac, ako som predviedol.

Aký je najväčší rozdiel medzi AHL a NHL?

V počte chýb. V AHL sa chcú hráči dostať do NHL. Snažia sa až príliš. V NHL existujú úlohy. Sú tam hráči, ktorí dávajú góly, hráči, ktorí hrajú energickejšie. Rozličné úlohy. V AHL však každý chce robiť všetko. Neexistuje tam komunikácia. Mám pocit, akoby tam chýbal tímový duch. Každý chce hrať za seba.

Čo sa ti páčila na pôsobení v AHL?

Páčilo sa mi, že som tam hral hokej. Bola to zábava. So zopár chalanmi sme trávili spolu voľný čas. Bolo to pekné, ale mal som pocit, že som nehral so svojím srdom. Prehrávali sme veľa. Atmosféra nebola dobrá, čo je rovnaké pre každý klub, ktorý prehráva. Nemyslím si, že som sa ako hráč niekam posunul, kde som chcel. V NHL napreduješ už len tým, keď tam trénuješ. AHL však nie je na takej dobrej úrovni. Keď som prišiel do AHL, počul som o nej veľa vecí a chcel som to vidieť na vlastné oči. So všetkým som však bol nespokojný, pretože keď som hral vo Fínsku, tam bolo postarané o všetko. Bolo to profesionálnejšie. V AHL iba hráš. Máš pocit, akoby sa nikto o teba nezaujímal. Nikoho nezaujíma tvoje napredovanie, alebo ako sa máš ďalej posúvať. Nikto ma nič neučil. Mali sme trénerov pre rozvoj Davida OliveraBretta Clarka. Keď prišli, bolo to fajn, lebo nás učili, ale naši tréneri nikoho nič neučili. Veľa mladých hráčov stratilo sebavedomie. Nevedeli ako vôbec hrať, aj keď sú dobrými hráčmi. Nemalo by to takto fungovať. Bolo tam príliš veľa negativizmu, keď som tam bol.

Je to rovnaké v celej AHL?

Neviem, nemôžem sa vyjadriť za ďalšie tímy. Rozprával som sa s nejakými hráčmi, mali aj dobré skúsenosti, takže neviem.

Takže sa do AHL už nevrátiš?

No neviem vôbec, či ma kvalifikujú (ako obmedzene voľného hráča). Neviem, čo sa deje. Zistím to. Neviem, či sa tam vrátim. Bude to záležať od ponuky, ale nikdy nevieš.

Súhlasil by si s dvojcestnou zmluvou? 

Pravdepodobne nie, pretože môžem hrať inde, na krajších miestach. Nechcem byť hráčom v širšom kádri, ktorý je povolávaný do prvého tímu a posielaný zase späť.

Preferuješ všetky európske ligy na úkor AHL?

Áno, ale hral som zatiaľ iba vo Fínsku, takže nemám predstavu o iných ligách. Myslím si však, že všade by bol život lepší ako v AHL.

Aké bolo cestovanie v AHL?

Cestovali sme lietadlom, 3-4 hodiny. Nebolo to zlé. Nejazdili sme autobusom 15 hodín. San Antonio je pekné mesto s krásnym počasím. Všetko bolo pekné až na hokej, ktorý nešiel tak, akoby som si predstavoval.

Máš nejaké indície, že by si ťa Avs chceli nechať?

Môj agent mi zatiaľ nič nepovedal. Predpokladám, že ani oni mu zatiaľ nič nepovedali. Asi tak v strede mája by sme mali zistiť, čo si myslia a tak podobne.

Pozrite si kompletnú fotogalériu z výletu v Záhrebe vrátane rozhovoru s Bornom a jeho zápasom

Prijal by si iba jednocestný kontrakt?

Bolo by to pekné, ale viem, že je to nemožné. Nezaslúžil by som si ho. Ale nikdy nevieš, čo sa v lete môže stať. Možno sa rozhodnem, že sa vrátim späť a skúsim to ešte raz.

Rampage mali výborný štart do sezóny, ale potom začali prehrávať...

Vyhrali sme asi 12 zápasov v rade a boli prví v lige. Na začiatku sezóny bol každý nadšený. Pickard bol v bráne úžasný. Veľa zápasov sme vyhrali vďaka nemu. Pustili sme na neho aj 50-60 striel, ale on pustil iba 2-3 góly. Musíte vtedy vyhrávať, keď hrá takto váš brankár. Keď bol povolaný spoločne s ďalšími hráčmi, bolo to ťažšie.

Časté pohyby hráčov museli byť ťažké.

Áno, menili sa viackrát. Menili sme stále zloženie útokov. Každý zápas a tréning. Nemôže tam preto existovať zohranosť. A to sa mi na tom nepáčilo.

Akí hráči boli podľa teba najlepší okrem Mikka Rantanena?

Max Noreau, Dennis Everberg. Sú to dobrí hráči. Všeobecne sme mali dobrý tím a ak by každý bol zdravý a nepovolávali by nikoho do prvého tímu, boli by sme dobrí.

Kto z nich má najväčšiu šancu dostať sa do NHL? 

Dennis Everberg. Ben Street je príliš dobrý pre AHL. Som si istý, že môže v NHL spraviť kariéru, rovnako Agozzino. Nový hráč Boikov bol dobrý, keď prišiel. Väčšina hráčov sú tak 2-3 roky od NHL. Spencer Martin bol dobrý. Má potenciál a môže byť prínosom o pár rokov.

Vieš o plánoch niektorých tvojich spoluhráčov z Európy?

Rozprával som sa iba s Dennisom, keďže sme trávili počas sezóny spolu veľa času. Nikto však nevie, čo sa stane, lebo Avs im ešte nič nepovedali. Každý je asi doma a čaká, čo im povedia ich agenti.

Mali ste nejaké posezónne stretnutia?

Áno, s našimi trénermi a trénermi pre rozvoj. Opýtali sa nás, akú sme mali sezónu. Nevedeli tiež nič o našich ďalších zmluvách, takže to bolo rovnaké, ako keď sa teraz my rozprávame.

Čo sa ti tam najviac páčilo?

Asi počasie. Pekné a teplé. Mali sme aj dobrú arénu. Ale nič viac nemôže ďalej povedať.

Čo si myslíš o novom systéme hodnotenia tímov v AHL? (nie každý tím odohrá rovnaký počet zápasov a poradie sa určuje podľa percentuálnej úspešnosti výhier)

Je to zlé, pretože niektoré tímy odohrali 68 zápasov, my 76. Proti Texasu Stars sme hrali asi 15-krát, takže sa im ľahšie išlo do play-off. Malo by to fungovať ako všade inde.

Ako hodnotíš svoje tri zápasy, ktoré si odohral v skončenej sezóne za Colorado Avalanche? 

Hral som s Rantanenom a Soderbergom. Nehrali sme dobre, nehrali sme zle, ale tak bolo to OK, niekde v strede. Keď ste tam a máte dvojcestnú zmluvu, musíte ukázať niečo viac iné a viac ako iní hráči. Mali sme dobré gólové šance. Zmenilo by to celú kariéru. Sú to také malé veci. Som však sklamaný zo všetkého, pretože viem, že by som mohol hrať v NHL, ale nevyšlo to.

Ako to funguje, keď hráča povolajú?

Zvyčajne to dá vedieť Patrick Roy nášmu trénerovi a ten mi povie, kedy mám odletieť. Auto ma zoberie na letisko, tam ma vyzdvihnú a dopravia na hotel. O všetko je postarané. Vždy to bolo pekné byť povolaný.

Rozprával si sa viac s Patrickom Royom a Joe Sakicom?

Rozprával som sa so Sakicom viackrát, keď som bol v tíme minulý rok, ale nikdy o hokeji, iba o Chorvátsku, ktoré sa mu páči. Bol tam viackrát. S Patrickom sme sa bavili túto sezónu, keď som sa dostal do tímu a povedal mi, že sa mu páči moja hra. Potom druhýkrát, keď ma poslal do AHL.

Joe Sakic chodí do Chorvátska?

Áno. Povedal mi, že dovolenkoval v Dubrovníku a idem tam aj tento rok. Kto by nemal rád Chorvátsko?

V národnom tíme hrá s tebou nejaký Sakic.

Áno, ale nie je to príbuzný Joea.

Pamätajú si Chorváti na Sakica?

Áno, vedia o všetkom.

Veľa fanúšikov teraz hovorí o Radulovom príchode do Colorada. Počul si o tom niečo?

Nie. Asi nikto nepočul. Podľa mňa to chcú spraviť po tichšie.

Pozrite si kompletnú fotogalériu z výletu v Záhrebe vrátane rozhovoru s Bornom a jeho zápasom

Je to pre teba zábavné hrať za Chorvátsko?

Je to sranda hrať s chalanmi, s ktorými som vyrastal. Ale je to aj frustrujúce, keď si ľudia neuvedomujú, ako ťažké bolo sa vypracovať na takúto úroveň. No je to sranda.

Aký najexotickejší zápas si za národný tím odohral v minulosti?

Proti Bulharsku, Číne. Bolo to ľahké hrať proti nim. Ale je vždy dobré hrať proti kvalitným tímom ako Ukrajina či Veľká Británia.

Tebe je asi jedno, v ktorej kategórii hrajú Chorváti.

Vždy by som prišiel reprezentovať, ak by som mal čas. Teraz som aj tak prišiel domov, takže prečo by som nehral pred domácim a publikom a nedoprial im výhry.

Dá sa táto kategória porovnať s AHL?

Nie. Akýkoľvek tím AHL by porazil každý tím na tomto turnaji. Oni sú profesionáli, ale títo hráči nie.

Aké šance má Chorvátsko ďalšie roky? 

Celkom dobré, ak získa pár kvalitných hráčov, aj Kanaďanov. Zlepšia sa naši brankári. Budeme mať šancu postúpiť do vyššej kategórie.

Ako si prišiel o svoj predný zub?

Na tréningovom kempe. Budem mať nový ďalší týždeň.

Aký je tvoj plán na leto?

Oddýchnem si 5-6 dní a potom začnem trénovať. Budem sa rozprávať s mojím agentom o tom, čo sa stane. 

Ako sa zmenil tvoj život za posledné dva roky?

Och môj bože, veľmi. Hlavne v Chorvátsku, kde ma predtým nikto nepoznal. Keď som sa vrátil, každý chcel odo mňa podpisy a spoločné fotky. Je to zábava. Mám to rád. Nie je to také, že by ma ľudia spoznávali na ulici v meste, ale fanúšikovia vedia. Je to tiež dobré pre deti, že sa majú na koho pozerať, lebo ja som takú možnosť nemal. 

Pozrite si kompletnú fotogalériu z výletu v Záhrebe vrátane rozhovoru s Bornom a jeho zápasom


David Puchovsky, Slovakia, eurolanche@eurolanche.com
26/04/2016 - 13:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."