Viac článkov v slovenčine a češtine

Rozhovor s Mikhailom Grigorenkom

Rozhovor s Mikhailom GrigorenkomFanklub Eurolanche vyspovedal ruského útočníka.

Mikhail Grigorenko vstúpil do organizácie Colorado Avalanche v deň minuloročného draftu, kedy bol vymenený z tímu Buffalo Sabres. Spolu s ním sa do Denveru sťahovali aj Nikita Zadorov, J.T. Compher a 31. výber na Vstupnom drafte 2015, opačným smerom putovala dvojica Ryan O’Reilly, Jamie McGinn. Jeho cesta stať sa NHL hráčom začala v roku 1994, kedy sa narodil v meste Chabarovsk, ktoré leží v ruskom Ďalekom východe, blízko hranice s Čínou. Do Severnej Ameriky prišiel v roku 2011, kedy ho na CHL drafte získal tím Quebec Remparts, pôsobiaci v QMJHL. Vtedajší tréner Quebecu Patrick Roy mal o ruského útočníka obrovský záujem.

V juniorskej lige strávil len jeden a pol roka a následne dostal prvú šancu hrať za Buffalo, ktoré ho draftovalo v roku 2012 z celkového 12. miesta. Mikhail bol jeden z najlepších hráčov v juniorke, pretože vo svojej prvej sezóne bol najlepším strelcom a zároveň najproduktívnejším hráčom medzi nováčikmi. V sezóne 2013/14 hral za Sabres, ich farmu v AHL a takisto aj v QMJHL. Takmer rovnaké to bolo aj v nadchádzajúcej sezóne a po jej skončení bol vymenený do Colorada.

Inteligentný hráč a človek na ľade i mimo neho, ktorý má pred sebou svetlú budúcnosť. Členovia Eurolanche Invasion VIII sa s Mikhailom stretli počas svojho pobytu v Denveri a všetci sa môžu o vzájomnom stretnutí vyjadriť len pozitívne. Grigorenkov vstupný kontrakt čoskoro vyprší, v lete sa stane obmedzeným voľným hráčom. Mladý Rus bude musieť podpísať novú zmluvu, ak chce zostať aj naďalej v Denveri.

Colorado Avalanche je tvoj druhý NHL tím, teraz to môžeš porovnať. Aký je najväčší rozdieľ medzi Avs a Sabres?

Je ťažké odpovedať, pretože počas troch rokov strávených v Buffale som bol súčasťou prestavby, mal som troch rôznych trénerov, troch rôznych generálnych manažérov a je mi jasné, že to neboli “normálne” tri roky. Môžem povedať, že Terry Pegula robí všetko pre to, aby priniesol Stanley Cup do Buffala. Pred tréningom, ale aj počas voľna, som spolupracoval s trénerom korčuľovania. Mohli sme sledovať naše zápasy v lietadle na iPade...

Akonáhle som bol vymenený, vedel som, že idem do organizácie, ktorá chce víťaziť. Poznal som históriu tímu a vedel som, že jediná vec, o ktorú sa Roy a Joe Sakic starajú, je výhra. Mohli by relaxovať, hrať golf na Floride, ale namiesto toho sa každé ráno prebúdzajú a premýšľajú, ako priniesť ďalší Stanley Cup do Denveru. Vedel som, že každý večer budeme hrať o niečo veľké.

Buffalo má posledné roky veľmi ťažké. Pred nedávnom Colorado neukončilo túto sezónu práve najlepšie. Môže hráč ako ty zostať sústredený na hru v takých ťažkých časoch?

Osobne sa musím vrátiť k tréningu v priebehu 2-3 týždňov a znovu pôjdem na súkromné lekcie korčuľovania. Napriek tomu, že som začínal ako zdravý náhradník a veľa krát hral vo štvrtej formácii, mal som dobrú sezónu, spokojný však nie som vôbec. Nedostali sme sa do play-off, mohli sme skončiť oveľa lepšie. Každý v tomto tíme musí mať skvelé leto a každý sa na tréningový kemp musí vrátiť v skvelej kondícii, pripravený bojovať o miestenku do play-off, pretože to jednoduchšie nebude. Je to všetko na nás.

Prečo podľa teba nedokázal tím vyhrať záverečné súboje sezóny? Mohli ste sa dostať do play-off...

Nemám tušenie. Hrali sme naozaj zle v najhoršom možnom čase. Nedáva to zmysel...

Čo sa ti páčilo najviac počas prvého roku v Colorade?

Príchod do kempu s vedomím, že všetci v miestnosti majú rovnaký cieľ, bojovať o miestenku do play-off až do konca.

Tiež si myslím, že mi veľmi pomohlo stretnutie s Mattom Ducheneom. Dokonca aj keď som hral v noci len šesť minút a navzájom sme sa naozaj ešte nepoznali, prišiel ku mne a povedal mi, že som hral dobre. Moja sebadôvera nebola v posledných rokoch taká dobrá a preto si myslím, že veľká časť zo mňa sa zlepšila v tomto roku. Neskôr, keď sme začínali hrávať spolu, začala sa medzi nami tvoriť chémia a hokej má konečne začal baviť. Neustále mi dával rady. Je naozaj skvelé, keď máte 21 rokov a váš najlepší hráč sa s vami veľa rozpráva, pretože máte dostatok rešpektu a chuť sa od neho učiť.

Tim Army mi takisto veľmi pomohol. Nikto iný mi nepovedal, že nepracujem tvrdo. Pozerali sme sa na moju hru a on videl, že ochrana puku z mojej strany jednoducho nie je najlepšia, tak ma to začal učiť. Po každom tréningu som zostal na ľade, so mnou aj Nate Guenin a spolu sme súperili. Joe a Patrick prišli ku mne a skrátili mi hokejku. Tieto malé detaily ukázali, ako im na tom záležalo. Obidvaja mi chcú pomôcť zlepšiť sa.

Je nejaký rozdieľ medzi tvojimi bývalými trénermi v Severnej Amerike/Rusku a Patrickom Royom? Je to jedinečný kouč?

Každý tréner je iný. Môžem povedať, že Patrick Roy nie je nikdy spokojný a stále chce vidieť svoj tím zlepšovať sa, ale takisto sa aj on sám snaží byť lepším trénerom.

V týchto dňoch médiá po celom svete informujú o novej zmluve Alexandra Radulova. Poznáš ho? Vieš, že by mohol byť skvelým prínosom pre súpisku Avs?

Nepoznám Radulova osobne, pretože je o osem rokov starší ako ja. Keď bol mladý, býval so spolubývajúcim môjho brata v Jaroslavli. Od svojho brata som len počul, že bol skvelý.

Samozrejme, mať ho v Denveri by bolo úžasné. Alexander je skvelý hráč, všetci môžeme vidieť, ako naozaj hrá. Je to líder, ktorý chce neustále víťaziť. Každý tím v lige by bol rad, keby mal takého hráča na súpiske a každý tím takého chlapa potrebuje.

V lete sa staneš obmedzeným voľným hráčom. Začali už nejaké rozhovory medzi tvojim agentom a Avs? Chceš zostať v Colorade alebo chceš najprv otestovať trh?

Chcem zostať v Denveri. Dúfam, že podpíšem už čoskoro.

Autor rozhovoru: David Púchovský


Stanislav Polak, Slovakia, stanley@eurolanche.com
30/04/2016 - 17:00

Discussion

NHL on Nov 11, 2017: "Eurolanche is the world's largest Colorado Avalanche fan club."